بررسی و پیش بینی تقاضا فولاد جهانی در سال ۲۰۲۱.

گزارش های انجمن جهانی در خصوص پیش بینی تقاضا فولاد سال هاست که مبنای تصمیم گیری سرمایه گذاران صنعتی و کامودیتی های بین المللی قرار گرفته است. در این یادداشت با گریزی به تحلیل انجمن جهانی فولاد و سایر خبرگذاری های معتبر به ارزیابی چشم انداز فولاد جهانی خواهیم پرداخت.

بررسی و پیش بینی تقاضا فولاد جهانی در سال ۲۰۲۱.

 پیش بینی تقاضا فولاد از نگاه تحلیلگران

انجمن جهانی فولاد هفته ی گذشته در یک گزارش مفصل از وضعیت بازار جهانی پیش بینی کرد که تقاضای فولاد در سال ۲۰۲۱ با رشد ۵٫۸٪ به ۱٫۸۷۴ میلیارد تن برسد. پیش بینی تقاضا فولاد پس از آنکه فقط ۰٫۲٪ در سال ۲۰۲۰ کاهش یافت دقت بالایی را در ارزیابی ها به دست آورد. در سال آتی به احتمال زیاد تاثیر کرونا ویروس به حداقل خواهد رسید.

 بازگشت فولاد بین الملل به مدار رونق


به گزارش انجمن جهانی فولاد در سال ۲۰۲۲ ، تقاضای فولاد رشد ۲٫۷ درصدی را تجربه می کند و به ۱٫۹۲۵ میلیارد تن می رسد. ارزیابی ها نشان می دهد که بهبودی تا حد زیادی در شاخص های اقتصادی چین مشاهده می شود. همین موضوع کافی است تا پیش بینی تقاضا فولاد برای سال های آتی روشن و امیدوارکننده باشد. چین بیش از نیمی از فولاد خام جهان را تولید می کند. تقاضای فولاد چین در سال ۲۰۲۰ به میزان ۹٫۱٪ رشد کرد ، اما انتظار می رود با کاهش اثر ریسک های سلامت که از سال ۲۰۲۰ آغاز شد ، رشد تدریجی تقاضای جهانی فولاد از سر گرفته شود.

پیش بینی تقاضا فولاد از منظر چین


با وجود اینکه چین یک تنه پیش بینی تقاضا فولاد جهانی را از نظر کمی و کیفی جا به جا کرده است اما ما شاهد افت شدید تقاضا در سال گذشته بودیم. در بقیه جهان تقاضا در سال گذشته ۱۰ درصد کاهش یافته و همچنان در اقتصادهای پیشرفته ای موضع به طور کامل جبران نشده است. همه گیری بحران کرونا همچنان باعث عدم اطمینان قابل توجهی برای بقیه سال ۲۰۲۱ محسوب می شود. لذا پیش بینی تقاضا فولاد در شرایط فعلی کار بسیار سخت و پر چالشی است.

 بهبود تقاضای فولاد در سال ۲۰۲۲


در  اقتصادهای پیشرفته ، تقاضای فولاد در سال ۲۰۲۲ هنوز از سطح تقاضا در سال ۲۰۱۹ کمتر خواهد بود. در سال های آتی، تقاضای فولاد به طور پیوسته بهبود می یابد. این موضوع هم در کشورهای توسعه یافته و هم در کشورهای در حال توسعه بسیار محتمل است. لذا مسیر تحلیل بازار فولاد جهانی نشان می دهد که پیش بینی تقاضا فولاد نشان می دهد که تقاضا با سرعت بیشتری در سال های آتی ادامه خواهد داشت. با این حال ، برای اکثر اقتصادهای توسعه یافته بازگشت به سطح قبل از همه گیری ویروس کرونا پیش بینی می شود که تقاضای فولاد چند سال طول بکشد.

چین؛ بازیگر اصلی در تحقق پیش بینی تقاضا فولاد


پبش بینی تقاضا فولاد در سال های آتی به شدت به عملکرد اقتصادی چین گره خورده است. اقتصاد چین در اواخر فوریه سال ۲۰۲۰ به سرعت از مسیر رکود و انفعال خارج شد و توانست خیلی زود با بحران کرونا دست و پنجه نرم کند. رشد تولید ناخالص داخلی چین در سال ۲۰۲۰ به ۲٫۵ درصد رسید که این موضوع در جهان درکیر کرونا یک معمای بی پاسخ است. رشد اقتصادی چین در سال جاری مطابق با آخرین تغییرات پیش بینی می شود که به ۷٫۵ درصد برسد. این شاخص در سال ۲۰۲۲ پیش بینی می شود که به ۵٫۵ درصد برسد. رشد اقتصاد چین قطعا باعث رونق بازار فولاد جهانی و رشد تقاضای قابل توجه در این بازار می شود.

 حمایت چین از اقتصاد فولادی


کار بر روی پروژه های جدید زیرساختی چین به دنبال محرک های اقتصادی پس از بحران کرونا ، با حمایت از فولاد ، با سرعت ادامه می یابد ، اگرچه برای سال ۲۰۲۱ و به بعد ، رشد سرمایه گذاری در املاک و مستغلات ممکن است به دلیل راهنمایی های دولت برای کاهش سرعت رشد در بخش و تمرکز بر رشد پایدارتر جهان ، کاهش یابد گفت بخش خودروی چین – به طور معمول دومین منطقه بزرگ مصرف کننده فولاد پس از ساخت – در سال ۲۰۲۰ فقط ۱٫۴ درصد تولید را کاهش داد.

 نگاه خوش بینانه انجمن فولاد به پیش بینی تقاضا فولاد


اما بعد از ارزیابی عملکرد اقتصادی چین بد نیست نگاهی به سایر کشورها و اختلاف فاحش بین چین و سایر کشورهای توسعه یافته داشته باشیم. تقاضای فولاد در کشورهای توسعه یافته در سال ۲۰۲۰ با کاهش دو رقمی ۱۲٫۷٪ روبرو شده است. اگر کشورها نتوانند در سال ۲۰۲۱ عملکرد اقتصادی خود را تقویت کنند ما شاهد افت تقاضای جهانی در بازار فولاد خواهیم بود.لذا پیش بینی تقاضا فولاد به شدت بستگی به کشورهای اروپایی و آسیایی دارد. اما نگاه انجمن جهانی به تقاضای فولاد خوش بینانه است.

 رشد قابل توجه تولید فولاد در سال ۲۰۲۲


بر طبق گزارش های انجمن جهانی فولاد در سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ شاهد رشد قابل توجهی خواهیم بود. پیش بینی تقاضا فولاد نشان می دهد که در این دو سال به ترتیب تقاضای فولاد با رشد ۸٫۲٪ و ۴٫۲٪ مواجه خواهد شد.با این حال ، تقاضای فولاد در سال ۲۰۲۲ هنوز از سطح ۲۰۱۹ کمتر خواهد بود.

 جایگاه آمریکا در تامین نیاز فولاد


در ایالات متحده ، جایی که بودجه اصلی زیرساخت ها توسط کنگره در نظر گرفته می شود ، بهبود تقاضای فولاد در کوتاه مدت با یک بازگشت ضعیف در بخش های غیر مسکونی، ساخت و ساز و انرژی محدود می شود. انتظار می رود بخش خودرو در آمریکا شاخص های اقتصادی حوزه ی فولاد را سامان بخشد.لذا پیش بینی تقاضا فولاد نشان می دهد که آمریکا نیز در سال آتی روند تقاضا و به تبع تولید خود در فولاد را بهبود خواهد بخشید.

 وضعیت شکننده رونق فولاد اروپا


در خصوص روند اتحادیه اروپا نمی توان با اطمنیانی که در خصوص چین و آمریکا صحبت شد اعلام موضع کرد. در اتحادیه اروپا پیش بینی می شود بهبود در سالهای ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ با توجه به بهبود در تمام بخش های استفاده کننده از فولاد ، به ویژه خودرو و ابتکارات ساخت و ساز عمومی ، وضعیت خوبی را تحربه کند.اما وضعیت شکننده ی اروپا در مهار ویروس کرونا باعث شده است که داده های خوشبینانه در خصوص پیش بینی تقاضا فولاد در قاره سبز با هاله ای از ابهام همراه باشد.

 نگاهی به عملکرد فولادی ایران


انجمن جهانی فولاد در کنار بررسی کشورهای پیشرفته به عملکرد فولاد ایران نیز توجه ویژه ای داشته است. انجمن جهانی فولاد اعلام کرد تولید فولاد ایران در ماه فوریه ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ با افزایش ۱۱.۵ درصدی به ۲٫۳ میلیون تن رسیده است. پیش بینی شده است که ایران تا سال ۲۰۲۲، ۳ درصد رشد در تقاضای فولاد داخلی خود داشته باشد.پیش بینی تقاضا فولاد در ایران نشان می دهد که عزم ایران برای بازگشت به قله ی تولید فولاد جزم است.

 نقش ساخت و ساز در تحقق پیش بینی تقاضا فولاد


پیش بینی می شود ساخت و ساز جهانی – بزرگترین بخش مصرف کننده فولاد – در سال ۲۰۲۲ دوباره به سطح ۲۰۱۹ خود برسد. این امر به دنبال کاهش ۳٫۹ درصدی تولید جهانی ساخت و ساز در سال ۲۰۲۰ ، معادل کاهش قابل ملاحظه ای بیشتر از ۱٫۹ درصدی ثبت شده در سال ۲۰۰۹ پس از بحران مالی جهانی است. بازگشت سرمایه گذاران به حوزه ی ساخت و ساز پیش بینی تقاضا فولاد جهانی را با امیدواری های همراه خواهد کرد و به این حوزه سیگنال های سبزی ارائه می دهد.

 صنعت خودروسازی و آینده ی بازار جهانی فولاد


بر اساس آخرین گزارش نشریه ی تحلیلی انجمن فولاد جهان، در سطح بین الملل ، صنعت خودرو عمیق ترین افت را در بین بخش های استفاده کننده از فولاد داشته است. با این حال ، انتظار می رود بخش خودروسازی در سال ۲۰۲۱ به شدت بهبود یابد ، که علت آن تقاضای فشرده شده به واسطه ی رفع قرنطینه ها و بازگشت زندگی به حالت عادی، به ویژه در ایالات متحده است.پیش بینی می شود که صنعت خودروسازی جهانی نیز بتوانددر سال ۲۰۲۲ به سطح ۲۰۱۹ خود بازگردد. در صورتی که این اتفاق بیفتد پیش بینی تقاضا فولاد در بخش خودروسازی نیز به عنوان یک پیشرانه برای رشد تقاضا در بازار عمل خواهد کرد./آرتان پرس

دیدگاه ها

شروع مکالمه

یک کارشناس را انتخاب کنید