باید بتوانیم ۲ برابر نیاز داخلی ورق فولادی تولید کنیم.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: لازم است تا برای تولید ورق توسط فولاد مبارکه و دیگر تولیدکنندگان این محصول افق چشم‌انداز در نظر گرفته شود تا روزی برسد که حداقل ۲ برابر نیاز داخلی ورق تولید کنیم.

باید بتوانیم ۲ برابر نیاز داخلی ورق فولادی تولید کنیم.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه، سیدرسول خلیفه سلطانی اظهار کرد: با توجه به این که حجم تولید فولاد در ایران به مرز ۳۵ میلیون تن نزدیک شده و نیاز داخل نیز بین ۱۵ تا ۱۶ میلیون تن بیشتر نیست، در نتیجه ایران به یک صادرکننده محصولات فولادی تبدیل خواهد شد و نیمی از تولید را باید صادر شود؛ بنابراین برای انجام صادرات باید به محصولات با کیفیت بالا متکی شویم.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران بیان داشت: در این میان می‌بینیم، شرکت فولاد مبارکه نیز به عنوان بزرگترین تولیدکننده فولاد در کشور نیز محصولات ۱۰۰ درصد با کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی تولید می‌کند، زیرا اگر این گونه نبود اقصی نقاط جهان خریدار محصولات این شرکت فولادی نبودند.

وی با بیان اینکه در زمانی که ایران و صنعت فولاد کشور تحریم نبود، شاهد صادرات محصولات شرکت فولاد مبارکه به اروپا بودیم، تصریح کرد: برای مثال در سال ۹۵ حدود ۶۴ درصد محصولات صادراتی این شرکت به اروپا همچون ایتالیا و پرتقال، فرانسه می رفت، بنابراین زمانی که محصول ورق فولاد مبارکه به کشورهای صنعتی اروپایی و شرق آسیا مانند تایوان، تایلند، ویتنام و... صادر می‌شده، نشان از محصولاتی ۱۰۰ درصد  باکیفیت و مطابق استانداردهای بین المللی دارد.

خلیفه سلطانی در ادامه بیان داشت: نکته مهم اینجاست که باید میزان تولید شرکت فولاد مبارکه آنقدر افزایش پیدا کند که نیاز داخل را تامین و مابقی آن را صادر کند، اما در شرایط فعلی تنها مشکل این است که تولید فولاد مبارکه با نیاز بازار داخل تقریبا در یک سطح قرار دارد و در نتیجه محصولی برای صادرات و ارزآوری باقی نمی‌ماند؛ البته اینکه شرکت فولاد مبارکه توانسته نیاز داخلی کشور را تامین کند، دستاورد بسیار بزرگی است اما در کنار این موضوع لازم است تا برای این شرکت و همچنین تولید ورق توسط فولاد مبارکه و دیگر تولیدکنندگان این محصول افق چشم‌انداز در نظر گرفته شود تا روزی برسد که حداقل ۲ برابر نیاز داخلی ورق تولید کنیم.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در پایان تاکید کرد: ورق یک محصول کیفی فولادی به حساب می‌آید و ارزش افزوده بالایی را برای فولاد کشور به همراه دارد، در نتیجه ما باید روی شرکت فولاد مبارکه و همچنین توسعه طرح‌های این شرکت تعصب داشته باشیم که با سرعت بیشتری انجام شود؛ برای مثال طرح نورد گرم ۲ به زودی باید اجرا شده و به بهره برداری برسد تا علاوه بر تامین نیاز داخل، بتوانیم در مسیر صادرات گام برداریم.

×