بانک مرکزی عراق فروش دلار به ایران را ممنوع اعلام کرد

بانک مرکزی عراق ممنوعیت فروش دلار آمریکا به شهروندان عراقی که قصد سفر به ایران دارند را ابلاغ کرد.

بانک مرکزی عراق فروش دلار به ایران را ممنوع اعلام کرد

بانک مرکزی عراق با صدور بخشنامه ای به بانک ها و صرافی های این کشور فروش دلار آمریکا به آن دسته از شهروندان عراقی که به دنبال سفر به ایران هستند را ممنوع اعلام کرد. بر همین اساس بانک مرکزی عراق اعلام کرد، دلار آمریکا نباید برای آن دسته از کسانیکه قصد سفر به ایران دارند، مهیا شود و باید ارزهای جایگزین به آنها داده شود.

پیش از ایران و عراق اعلام کرده بودند که در تجارت دوجانبه از یورو و دینار عراقی بمنظور جلوگیری از تحریم های ثانویه آمریکا علیه بغداد استفاده می کنند. موضوعی که رییس اتاق بازرگانی ایران در راستای لغو استفاده از دلار در تجارت با عراق اعلام کرده بود.

همچنین دولت آمریکا در پنجم ماه جاری میلادی، تحریم های جدیدی را علیه بخش انرژی و بانکداری ایران اعمال کرد و به دنبال آن بغداد موفق به کسب معافیت ۴۵ روزه از واشنگتن بمنظور واردات گاز از ایران شد. البته انتظار می رود که عراق این معافیت را تمدید کند؛ این در حالی است که تحریم های ایران، به طرز قابل توجهی به اقتصاد عراق آسیب می زند.

بر پایه این گزارش، در سال گذشته میلادی عراق در حدود ۶ میلیارد دلار از کالاهای ایرانی را وارد بازار خود کرد و تقریبا ۱۵ درصد از مجموع واردات کالا به عراق از طریق ایران انجام گرفت.

منبع:ایبِنا

دیدگاه ها

شروع مکالمه

یک کارشناس را انتخاب کنید