بازار آهن همچنان در کوره داغ گرانی

در حالی که امروز کمی از شیب افزایش نرخ دلار کاسته شد، اما همچنان این ارز آژیرکشان در مسیر صعودی به پیش می‌رود و همین الان دلار نقدی با افزایش 200 تومانی در حال عبور از مرز 27 هزار تومانی است.

بازار آهن همچنان در کوره داغ گرانی

اما با این وجود نرخ محصولات فولادی در بازار آزاد نیز همچنان پرشتاب به سمت ارقام نجومی جدیدتر پرواز می‌کند و امروز هم مثل دیروز قیمت میلگرد آجدار و سایر مقاطع با افزایشی افسارگسیخته مواجه شده است و بازار آهن همچنان در کوره گرانی داغ می‌شود. به نحوی که متوسط نرخ میلگرد آجدار (پایه 14) بار دیگر در حال نزدیک شدن به رکورد تاریخی 11 هزار و 700 تومان است و با این شرایط این امکان وجود دارد که در روزهای آینده نرخ میلگرد حتی با عبور از رکورد سی‌ام تیرماه رکوردی جدیدتر را هم به ثبت برساند. این در حالی است که شیب رشد قیمت دلار نیمایی بسیار کمتر از شیب افزایش قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد است و اکنون برخی کارشناسان بازار فولاد فولاد، حباب موجود در قیمت میلگرد را حتی تا 1300 تومان هم برآورد کرده‌اند.

در همین حال، امروز در حالی حدود 19 هزار تن از انواع ورق فولادی در بورس کالا عرضه شد که بازهم حدود 9 هزار تن از این عرضه به صورت مچینگ انجام شد. نکته دیگر این که همچنان تقریبا فقط یک شرکت مهم تولیدکننده ورق محصولاتشان را به بورس کالا می‌آورند و سایر تولیدکنندگان این بازار هم از عرضه ورق به اندازه کف تعیین‌شده از سوی ستاد تنظیم بازار طفره می‌روند. ضمن این که حجم عرضه امروز ورق در مجموع عرضه‌های سلف، نقدی و مچینگ کمتر از 40 درصد دوشنبه هفته پیش بود و همین مساله قطعا می‌تواند به تشنه‌تر شدن تولیدکنندگان قوطی و پروفیل به مواد اولیه و در نتیجه افزایش قیمت‌ها در روز جاری دامن بزند. همچنین امروز میانگین ساده قیمت انواع ورق سرد حدود 36 درصد نسبت به قیمت پایه رشد داشت و نرخ بدون احتساب مالیات آن از مرز تاریخی 20 هزار و 600 تومان هم بالاتر رفت. حالا در این شرایط، چه معاملات ورق سرد باطل شود، چه نشود، این رشد نجومی قیمت ورق سرد سیگنال افزایش قیمت شدیدی را به محصولات پایین‌دستی تولیدشده در این حوزه می‌دهد.

 

دیدگاه ها

شروع مکالمه

یک کارشناس را انتخاب کنید