افزایش ۱۱ و ۱۰ درصدی تولید «شمش» و «محصولات فولادی»

افزایش ۱۱ و ۱۰ درصدی تولید «شمش» و «محصولات فولادی»

 

به گزارش روزگار معدن به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، براساس گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، فولاد سازان از ابتدای فروردین تا پایان بهمن، ۲۷ میلیون و ۷۲۴ هزار تن شمش (بیلت، بلوم و اسلب) تولید کردند.

این رقم در مدت مشابه سال گذشته، ۲۴ میلیون و ۹۳۷ هزار تن بود. همچنین میزان تولید محصولات فولادی (تیرآهن، میلگرد، ناودانی، نبشی، انواع ورق و غیره) در کشور طی ۱۱ ماهه امسال، ۲۰ میلیون و ۲۱۱ هزار تن بود.

میزان تولید این محصولات در کشور طی مدت مشابه سال گذشته، ۱۸ میلیون و ۳۵۰ هزار تن بود. میزان تولید آهن اسفنجی نیز با رشد ۹.۴ درصدی طی ۱۱ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۲۵ میلیون و ۴۴۹ هزار تن)، به ۲۷ میلیون و ۸۴۲ هزار تن رسید.

کاهش صادرات و افزایش واردات بنا به این گزارش، طی ۱۱ ماهه امسال میزان صادرات شمش «۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تن»، محصولات فولادی «۲ میلیون و ۶۴۰ هزار تن» و آهن اسفنجی «۸۱۹ هزار تن» بود که در مقایسه با رقم تولید مدت مشابه سال گذشته (۶ میلیون و ۳۵۱ هزار تن شمش، ۳ میلیون و ۲۷۵ هزار تن انواع محصولات فولادی و ۹۴۲ هزار تن آهن اسفنجی)، به ترتیب ۱۲، ۱۹ و ۱۳ درصد کاهش داشت.

همچنین، از ابتدای فروردین تا پایان بهمن، ۵ هزار تن «شمش» و ۸۴۷ هزار تن «انواع محصولات فولادی» وارد شد که در مقایسه با رقم واردات مدت مشابه سال گذشته (۳ هزار تن شمش و ۴۴۵ هزار تن انواع محصولات فولادی)، به ترتیب ۶۷ و ۹۰ درصد افزایش یافت.