از سرگیری صادرات دوباره ذوب آهن به اروپا

از سرگیری صادرات دوباره ذوب آهن به اروپا

به گزارش فولاد24 و به نقل از خبرگزاری موج، در سال جاری ذوب آهن اصفهان تنها شرکتی است که در گروه محصولات فولادی هشت بار به عنوان صادر کننده نمونه کشوری انتخاب شد. این شرکت تاکنون شش بار در سالهای 1380- 1385- 1388- 1391- 1392- 1395 صادرکننده نمونه ملی کشور و در سال 1393 صادرکننده ممتاز کشور شده بود. هرچند این شرکت امروز با مسائلی روبرو است و در حالی به صورت ارزی تعهد صادراتی می دهد، اما درآمد حاصل این صادرات ریالی است که بانک مرکزی قول رفع مشکلات را داده است. امروز کشورهایی همچون افغانستان ، عراق ، قطر ، امارات متحده عربی ، برمه ، تایلند، اندونزی، مصر، عمان ، انگلستان ، سودان، بلژیک، تایلند ، پاکستان ، کویت ، اردن ، ترکمنستان ، تاجیکستان و چند کشور دیگر را از جمله کشورهای هدف صادراتی این شرکت هستند .

تولید تیرآهن H سنگین که پایه آن بیم بلانک تولیدی در ذوب آهن اصفهان است یک از محصولات جدید و مهم ذوب آهن اصفهان به شمار می رود که می تواند موجب پیشرفت صنعت ساختمان کشور شود. درواقع تیرآهن H سنگین از جمله محصولاتی است که به طور عمده در سازه های صنعتی و ساختمان سازی های مرتفع در کلان شهرها ( ستون ها و اسکلت های فلزی ) نقش اساسی را ایفا می کند. در نورد 650 به موازات تولید محصول استراتژیک ریل ملی ( فاز اول ) و تولید تیرآهن H نیز( فاز دوم ) در دستور کار قرار گرفت.در گذشته شاهد تولید این محصول در کشور نبودیم و بازار یا متکی به واردات این محصول بود و یا عمدتاً از تیر ورق و به روش جوشکاری استفاده می شد، این روند مخاطره آمیز تا کنون متاسفانه با وجود اطلاع رسانی های صورت گرفته همچنان دیده می شود.جوشکاری چند مرحله ای بر روی تیرورق ، مخاطرات بسیار زیادی را در پی دارد که نیاز است به صورت ویژه نظام مهندسی به این بحث ورود نماید و مانع از استفاده این محصول نا ایمن در صنعت ساختمان شود.در حال حاضرکه ذوب آهن اصفهان به عنوان قطب تولید فولاد در ایران ، این محصول استاندارد را از نظر مقاومت های استاتیکی و خمشی فوق العاده بالاتر از تیر ورق حتی ستون های بتن مسلح و همچنین بر اساس آخرین استانداردهای به روز (DiN1025 ) تولید می نماید، هیچ توجیهی برای استفاده ازتیرورق وجود ندارد.

به گفته مدیرعامل این مجموعه تولید این محصول 1800 تن و در طول سال نیز به صورت پیوسته امکان تولید بیش از 600 هزار تن تیرآهن H وجود دارد که البته تولید سایر محصولات نیز در دستور کار قرار دارد.ذوب آهن اصفهان با برخورداری از گواهینامه های لازم صادراتی از جمله گواهینامه کرز، قادر به صادرات محصولات خود به چهار قاره جهان از جمله کشورهای اروپایی شده است.

امروز مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن اشاره به اینکه بهرام سبحانی به سمت ریاست هیات مدیره شرکت ذوب آهن اصفهان منصوب شده است، تصریح کرد: تولید تیرآهن H سنگین که پایه آن بیم بلانک تولیدی در ذوب آهن اصفهان است یک از محصولات جدید و مهم ذوب آهن اصفهان به شمار می رود که می تواند موجب پیشرفت صنعت ساختمان کشور شود . تیرآهن H سنگین از جمله محصولاتی است که به طور عمده در سازه های صنعتی و ساختمان سازی های مرتفع در کلان شهرها ( ستون ها و اسکلت های فلزی ) نقش اساسی را ایفا می نماید. در نورد 650 به موازات تولید محصول استراتژیک ریل ملی ( فاز اول ) و تولید تیرآهن H نیز( فاز دوم ) در دستور کار قرار گرفت.در گذشته که شاهد تولید این محصول در کشور نبودیم متاسفانه بازار یا متکی به واردات این محصول بود و یا عمدتاً از تیر ورق و به روش جوشکاری استفاده می شد، این روند مخاطره آمیز تا کنون متاسفانه با وجود اطلاع رسانی های صورت گرفته همچنان دیده می شود.جوشکاری چند مرحله ای بر روی تیرورق ، مخاطرات بسیار زیادی را در پی دارد که نیاز است به صورت ویژه نظام مهندسی به این بحث ورود نماید و مانع از استفاده این محصول نا ایمن در صنعت ساختمان شود.

او افزود: در حال حاضرکه ذوب آهن اصفهان به عنوان قطب تولید فولاد در ایران ، این محصول استاندارد را از نظر مقاومت های استاتیکی و خمشی فوق العاده بالاتر از تیر ورق حتی ستون های بتن مسلح و همچنین بر اساس آخرین استانداردهای به روز (DiN1025 ) تولید می نماید، هیچ توجیهی برای استفاده ازتیرورق وجود ندارد. تولید شبانه روزی این محصول 1800 تن و در طول سال نیز به صورت پیوسته امکان تولید بیش از 600 هزار تن تیرآهن H وجود دارد که البته تولید سایر محصولات نیز در دستور کار قرار دارد.

منبع:موج