احیای بازارهای قراضه آسیا با سفارشات جدید

احیای بازارهای قراضه آسیا با سفارشات جدید

براساس جدیدترین شماره نشریه متال بولتن، بازار قراضه  در جنوب آسیا یا معاملات جدید، از رکود اواخر سال ۲۰۲۲ خارج و احیا شد.

در این میان، مشکلات مربوط به باز کردن اعتبارنامه در بنگلادش و کاهش نرخ ارز این کشور، به همراه کاهش تقاضا در هند منجر به توقف خرید عمده در ماه نوامبر و دسامبر شد.

در حالی که منابع اعلام کردند در هفته‌های اخیر، فعالیت تجاری کانتینرهای قراضه صادراتی به بنگلادش به دنبال رشد تقاضا و بهبود روند بازکردن اعتبارنامه با ارزش کلی کمتر از یک میلیون دلار افزایش یافته است.

همچنین کارخانه‌های بنگلادشی برای محموله‌هایی که از قبل خریداری کرده بودند، با موفقیت اعتبارتامه باز می‌کنند. یک نمونه از این محموله‌ها دو ماه پس از تاریخ خرید تحویل داده می‌شود و دیگری در این هفته تحویل داده می‌شود درحالی که این محموله‌ها در نیمه ماه اکتبر خریداری شده اند.

در همین حال، شنیده شده است که در روزهای اخیر، محموله‌های وارداتی جدیدی با بهبود شرایط پرداخت، خریداری شده است.

یک منبع بازاری در همین راستا گزارش داد: یک فولادسازی بنگلادشی یک محموله ۳۰ هزار تنی از مبدا آمریکا شامل HMS 1,2 (80:20) با قیمت ۴۴۸ دلار به ازای هر تن و قراضه خرد شده با قیمت ۴۵۸ دلار به ازای هر تن با شیوه معاملاتی cfr را در روزهای اخیر خریداری کرده است.

محموله دیگری در اواخر هفته گذشته از نیوزیلند استرالیا شامل HMS 1,2 (80:20) با قیمت ۴۴۵ دلار به ازای هر تن و قراضه خرد شده با قیمت ۴۶۵ دلار به ازای هر تن با شیوه معاملاتی cfr بنگلادش خریداری شد.

علاوه بر این، اخیرا خرید محموله‌ای از بریتانیا گزارش شده ولی اطلاعاتی درباره قیمت این محموله در زمان انتشار نشریه وجود نداشته است. در این رابطه، یک بازرگان بنگلادشی اظهار داشت که با وجود اینکه وضعیت پرداخت اعتبارنامه‌ها درحال بهبود است و برخی کارخانه‌ها با موفقیت اعتبارنامه باز کرده‌اند، او به پیشرفت پیش‌تر شرایط امیدوار است.

با این حال، یک فولادساز بنگلادشی گفت: کسب و کار ادامه دارد. کارخانه‌ها نیاز دارند خرید کنند تا نجات یابند.

ارزیابی هفتگی فست‌مارکتز نشان می دهد: قیمت قراضه HMS 1,2 (80:20)، واردات، cfr بنگلادش ۴۵۰ دلار به ازای هر تن بود که این نرخ نسبت به ۲۹ دسامبر (۸ دی ماه ۱۴۰۱)، افزایش ۱۰ تا ۲۰ دلاری به ازای هر تن را نشان می‌دهد. این محصول در هفته گذشته در بازه قیمتی ۴۳۰ تا ۴۴۰ دلار به ازای هر تن معامله می‌شد.

البته کارخانه‌های هند تمرکز بیشتری بر خرید عمده گذاشته‌اند. شنیده شده است که یک فولادسازی، یک محموله ۴۰ هزار تنی قراضه خرد شده را با قیمت ۴۵۰ دلار به ازای هر تن با شیوه معاملاتی cfr کندلا در اواخر ماه دسامبر خریده است.

یک صادرکننده‌ هم نقل کرد که در سال ۲۰۲۳ انتظار تقاضای بیشتر قراضه در هند می‌رود./ فولادبان