احتمال قوی کاهش قیمت‌ها در بازار فولاد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی پیش رو امکان پیش‌بینی چندان دقیقی وجود ندارد، اما احتمال کاهش قیمت‌ها در بازار فولاد قوی‌تر از افزایش آن‌ها است.

احتمال قوی کاهش قیمت‌ها در بازار فولاد.

سیدرسول خلیفه‌سلطانی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا، ضمن تأکید براینکه با توجه به شرایط سیاسی-اقتصادی پیش‌رو، امکان پیش‌بینی چندان دقیقی وجود ندارد و تایید صحت افزایش قیمت در بازار فولاد نیز صحیح نیست، تصریح کرد: با توجه به شرایط سیاسی و موضوع مذاکرات برجامی که مطرح است، احتمال کاهش قیمت‌ها نیز قوی‌تر است. در حال حاضر مشخص نیست که نرخ ارز تحت تاثیر همین مذاکرات، در چه محدوده‌ قیمتی قرار گیرد.

وی افزود: ممکن است که روند کاهشی در نرخ ارز ایجاد و به‌تبع قیمت فولاد نیز کاهشی شود. حتی اگر افزایش قیمت فولاد در بازارهای جهانی وجود داشته باشد، با آن مقابله خواهد کرد و در نتیجه سیاست‌های خارجی، این بحث مطرح است که اتفاقا خواهد توانست، قیمت فولاد را به سمت و سوی کاهش نیز هدایت کند؛ بنابراین سیگنال‌های افزایش قیمت نیز در بازار حس نمی‌شود و پیش‌بینی هم نمی‌شود.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولادی کشور در رابطه با میان عرضه تولیدکنندگان به بازار داخلی و صحت این موضوع که تمایلی برای فروش در بازارهای داخلی توسط تولیدکننده وجود ندارد، تصریح کرد: طبق آمار به تناسب نیاز داخل که بیش از ۱۴ الی ۱۵ میلیون تن هم نیست، تولیدکنندگان فولاد بعضا تا دو برابر نیاز، تولید فولاد دارند. بنابراین مشکلی از بابت کمبود عرضه و تامین نیاز بازارهای داخل وجود ندارد. ضمن اینکه صادرات نیز محدودیت‌هایی داشته و هر تولیدکننده قادر به صادرات نیست؛ فلذا مازاد تولید اگر روانه بازار نشود، تولیدکننده با آن باید چه کاری کند؟

خلیفه سلطانی، گمانه‌زنی‌ها برای افزایش قیمت فولاد در بازار را بیشتر تبلیغ‌گونه و ناشی از جو روانی دانسته که عده‌ای بخواهند بر افزایش قیمت‌ها دامن بزند؛ براین اساس عدم عرضه فولاد تولیدی توسط تولیدکننده به بازار را رد کرده و افزود: در آغاز هر سال جدید، بسیاری خرید مازاد انجام می‌دهند و انبارهای خود را پر می‌کنند، سپس منتظر این هستند که با ایجاد یک جو روانی، قیمت‌ها افزایشی شده و بتوانند با قیمت بالاتر، کالای خود را بفروشند؛ اما در حقیقت نه‌تنها افزایش قیمت فولاد در بازار پیش‌بینی نمی‌شود، بلکه همانطور که اشاره شد امکان کاهش قیمت‌ها با توجه به کاهش نرخ ارز نیز وجود دارد./فولادبان

×