آمریکا و کره جنوبی مذاکره بر سر تعرفه فولاد را شروع کردند

آمریکا و کره جنوبی مذاکره بر سر تعرفه فولاد را شروع کردند

 یئو هان کو، وزیر تجارت کره جنوبی و کاترین تای، نماینده تجاری ایالات متحده (USTR) روز جمعه در سئول دیدار کردند تا در مورد زنجیره تأمین و تعرفه‌های فولاد گفتگو کنند.

وزارت بازرگانی، صنعت و انرژی کره جنوبی درباره این دیدار در بیانیه‌ای اعلام کرد: «دو طرف توافق کردند که مشارکت راهبردی دوجانبه را در زمینه مسائل تجاری رو به رشد مانند موارد مربوط به زنجیره تأمین، فناوری، دیجیتال و تغییرات آب و هوایی، با توجه به تغییرات اخیر در نظم تجارت جهانی، تقویت کنند». آن‌ها همچنین توافق کردند که کانالی برای گفتگو و همکاری عمیق در مورد این موضوعات، ایجاد کنند.

تای اولین مقام تجاری بلندپایه آمریکایی است که از زمان روی کار آمدن جو بایدن به کره سفر کرده است و اولین نماینده تجاری ایالات متحده است که در ۱۰ سال گذشته از کره بازدید می‌کند. آخرین نماینده تجاری ایالات متحده که از کره بازدید کرد ران کرک بود که در نوامبر ۲۰۱۰ با رئیس‌جمهور وقت لی میونگ باک ملاقات کرد.

انعطاف‌پذیری زنجیره تأمین موضوعی است که بارها توسط دولت جو بایدن در تعاملات خود با کره جنوبی و منطقه آسیا پاسیفیک، از جمله در دیدار با رئیس‌جمهور مون جائه این در واشنگتن در ماه مه و همچنین اخیراً در یک نشست چندجانبه درباره زنجیره تأمین جهانی به میزبانی بایدن در نشست G20 در رم ماه گذشته مطرح شده است. هدف دولت بایدن کاهش وابستگی زنجیره تأمین به چین، به‌ویژه بر اجزای کلیدی مانند نیمه‌هادی‌ها است.

دو طرف همچنین درباره قرارداد فولاد بین سئول و واشنگتن که از سال ۲۰۱۸ برقرار شده است، گفتگو کردند.

بر اساس این توافق، محصولات فولادی صادراتی کره به آمریکا از تعرفه ۲۵ درصدی معاف شده‌اند، اما در مقابل، کره مجاز است تنها ۷۰ درصد از سطح تولید خود را به آمریکا صادر کند.

آنچه کره را نگران می‌کند، توافق جدید بین ایالات متحده و اتحادیه اروپا در مورد تعرفه‌های فولادی است. این دو ابرقدرت در ماه گذشته تصمیم گرفتند تعرفه‌های فولاد را لغو کنند و کره نگران است که این امر بر صادرات فولاد این کشور به ایالات متحده تأثیر منفی بگذارد. سئول برای مذاکره با ایالات متحده در این مورد فشار آورده است.

تای تا روز یکشنبه در کره خواهد بود و در این مدت قرار است با وزیر کار نیز دیدار کند. تای برای ادامه تور آسیایی خود که با سفر او به ژاپن در اوایل این هفته آغاز شد، یکشنبه به هند پرواز خواهد کرد./فولادبان