چت

کلمپ صنعتی چیست؟

کلمپ یا همان گیره، ابزاری برای فیکس کردن قطعات در محل مورد نظر و یا اتصال دو یا چند قطعه به یکدیگر است که جزو ابزار‌های بسیار پر‌کاربرد در‌صنایع گوناگون به‌شمار می‌رود. در این مقاله با انواع کلمپ و کاربردهای هر کدام آشنا می‌شویم.

کلمپ صنعتی چیست؟

کاربرد و انواع کلمپ صنعتی

کلمپ (گیره) برای محکم و‌ثابت نگه داشتن، جا‌به‌جایی قطعات سنگین،‌اتصال پانل ها و چفت کردن قطعات به یکدیگر به کار‌می رود. کلمپ ها از لحاظ ابعاد، شکل ظاهری و قدرت، در‌مدل های متنوعی تولید می شوند. به طور کلی کلمپ ها را در چهار گروه تقسیم می‌شوند:

  • کلمپ کششی
  • کلمپ فشاری افقی
  • کلمپ دسته افقی
  • کلمپ دسته عمودی

قیمت روز مقاطع فولادی

کلمپ کششی

به عنوان اهرم‌عمل می‌کند و‌از‌توانایی بالایی برای جا‌به‌جایی‌و‌نگهداری اقلام‌ با وزن‌های مختلف برخوردار است. کلمپ کششی در بعضی مدل ها حتی توانایی جا به جایی اقلامی با وزن ۵۰۰ کیلوگرم را نیز دارد.

کلمپ کششی

کلمپ فشاری افقی

کلمپ فشاری‌افقی یکی دیگر‌از‌انواع کلمپ ها می‌باشد. از‌این نوع کلمپ ها برای نگه داشتن قطعات در زمان برش و سوراخکاری استفاده می‌شوند. کلمپ فشاری افقی تاثیر زیادی در جلوگیری از بروز خطا در برش و زاویه دار شدن قطعات می‌شود. از‌مزایای این گروه از کلمپ ها وزن مناسب و ظرفیت بالای آنها است.

کلمپ فشاری افقی

 

کلمپ دسته عمودی

کلمپ دسته عمودی نوع دیگری از‌کلمپ‌ها می‌باشد که‌ در‌دستگاه های فارسی‌بر،‌دورکن و‌شابلون سوراخکاری استفاده می‌شود. این کلمپ ها نقش موثری در برش های بدون خطای قطعات و سوراخکاری صحیح پانل ها دارند. از مزایای این کلمپ ها وزن پایین و ظرفیت بالای نگهداری قطعات می‌باشد.

کلمپ دسته عمودی

 

کلمپ دسته افقی

کلمپ دسته افقی نیز قابل اتصال به دستگاه دورکن، فارسی بر و شابلون های سوراخکاری می باشد. این کلمپ به دلیل تعداد اهرم‌های به کار‌رفته در آن از قدرت بالایی در هنگام اعمال فشار به قطعات برخوردار است. این گروه از کلمپ ها نیز وزن مناسبی دارند و به واسطه قدرت بالایی که دارند، در هنگام استفاده به نیروی بالایی از سوی کاربر نیاز ندارند.

 

کلمپ دسته افقی

جهت مشاهده لیست تامین کنندکان مقاطع فولادی به وب سایت فولاد 24 مراجعه نمایید.

تهیه شده در : تیم تولید محتوای فولاد ۲۴

دیدگاه ها
×