فولاد کورتن، فولاد هنری!!!

<p>سازه های زیبای فلزی که ما هر روز در پارک ها، باغ ها، معابر شهری و... شاهد آن ها هستیم در حقیقت ساخته شده از دسته جالبی از فولاد بنام فولاد کورتن هستند. جالب است بدانید که این فولاد بی نظیر در بسیاری از شاهکارهای هنری فلزی به کار برده شده است.در کمتر از چند دقیقه این فولاد ارزشمند را بشناسید...</p>

فولاد کورتن، فولاد هنری!!!

فولاد کورتن نوعی فولاد آلیاژی و آتش خوار به حساب می آید. این نوع فولاد امروزه یکی از رایج ترین مصالح مورد استفاده در معماری منظر است. نمونه های کاربرد این نوع فولاد شامل استفاده در ساختمان ها، پل ها، دیوارهای حائل، حصارها، مرز و یا شاهکارهای هنری مجسمه سازی می شود. در کل این مصالح در معماری، ساخت و سازهای مهندسی و غالباً در معماری منظر استفاده می شود. در معمارمنظر مطالبی در مورد استفاده از این نوع فولاد در پروژه هایی مانند باغ خصوصی، نشانه های شهری، هنر محیطی و پارک ها منتشر شده است که نشان دهنده موارد متعدد استفاده از این مصالح خاص است. مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت کششی بالا موجب شده تا استفاده از این محصولات در معماری در سال های اخیر بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. برای شناخت بیشتر این محصول ارزشمند با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

مهمترین عناوین این مقاله:

  • تاریخچه فولاد کورتن
  • آشنایی با فولاد کورتن
  • شکل های تولید فولاد کورتن
  • کاربرد ورق کورتن
  • تفاوت فولاد کورتن و فولاد هوازده

تاریخچه فولاد کورتن

در دهه 1930 شرکت U.S Steel محصولی را تولید کرد که آن را فولاد کورتن نامید. در ابتدا این نوع فولاد برای ساخت واگن های زغال سنگ طراحی شده بود. و پس از این به سرعت تبدیل به یک ماده محبوب برای پروژه های هنری در فضای باز در دهه های 50 و 1960 شد.هنوز هم برخی از اولین نمونه های زیبای کورتن استیل در مجسمه ها و سازه ها در آمریکا مشاهده می‌شود.

فولاد کورتن

فولاد کورتن

در حقیقت این متریال نوعی از فولاد است که در برابر خوردگی مقاومت می کند. برخلاف فولاد معمولی، اگر این ورق در خارج از خانه و در معرض آب و هوا قرار بگیرند، در طی چند ماه یک لایه زنگ‌زده سبک ایجاد می کند. زمانی که این لایه تشکیل می شود، از مواد زیرین محافظت می کند و از خوردگی بیشتر جلوگیری می کند. انواع فولاد کورتن گروهی از آلیاژهای فولادی است که اغلب در کارهای ساختمانی در فضای باز استفاده می شود. آنها به منظور عدم نیاز به نقاشی طراحی شده اند به همین دلیل قیمت ورق کورتن با فولاد معمولی متفاوت است. ورق کورتن از انواع ورق فولادی است که حاوی مقادیر کمی از کروم، نیکل و مس است. در طی فرآیند هوازدگی، ظاهر کورتن تغییر می کند تا اینکه در نهایت سطح به یک رنگ نارنجی، یا قهوه ای، اکسید شود.

درنهایت شبیه به زنگ زدگی می‌شود که بی نظیر و خاص است. برای ایجاد این لایه محافظ، ورق کورتن نیاز به چرخه خشک و مرطوب دارد. اگر فولاد کورتن در آب غوطه‌ور شود یا در مناطق مرطوب دفن شود، لایه محافظ زنگ‌زدگی تشکیل نمی شود. در صورت استفاده از کورتن در منطقه نزدیک اقیانوس، ممکن است لایه محافظ بموقع شکل نگیرد تا از فولاد زیرین محافظت شود. ممکن است فکر کنید که این زنگ زدگی نکته ای منفی برای این فولاد است. اما جالب است بدانید در مورد کورتن، این روکش اکسیده شده قهوه ای تیره از فلز محافظت می کند. این لایه زنگ زده مانع از نفوذ بیشتر زنگ زدگی می‌شود.

شکل های تولید فولاد کورتن

فولاد کورتن با مخلوط کردن ترکیب خاصی از فولادها و آلیاژها ایجاد می شود. این ترکیب باعث ایجاد خاصیت زنگ زدگی شده و ظاهر قابل تشخیصی به کورتن استیل می بخشد. این فولاد به صورت ورق تولید می شود که معمولاً ضخامت آن فقط ¼ اینچ است. با این حال، با وجود طبیعت نازک، ورق کورتن یک ماده محکم و بادوام است.

فولادکورتن

کاربرد ورق کورتن

پروژه های متنوعی در فضای باز وجود دارد که فولاد کورتن برای آن انتخاب می‌شود. یکی از رایج ترین کاربردهای این ورق، مجسمه های فضای باز است. دلیل این امر آن است که کورتن به سرعت لایه زنگ زده را توسعه داده و از مجسمه محافظت می کند. برخی از پل ها و سازه های دیگر نیز از فولاد کورتن ساخته شده اند. از این نوع فولاد برای انواع مختلفی از سازه های جوش داده شده یا پیچ و مهره شده استفاده می شود. سازه های فولادی، پل ها، مخازن و ظروف، سیستم های اگزوز، وسایل نقلیه و تجهیزات ساختمانی از جمله کاربرد ورق کورتن هستند. این روزها استفاده از این ورق ها بسیار رایج شده است.

فولاد کورتن

تفاوت فولاد کورتن و فولاد هوازده

تفاوت این دو محصول در حقیقت این است که هر دو اسم به عنوان مترادف یکدیگر به کار می روند، اما در معنا با هم متفاوت هستند. فولاد هوازده، گروهی از فولادهای آلیاژی است که برای جلوگیری از نیاز به نقاشی و رنگ طراحی شده اند و حتی در صورت قرارگیری در معرض هوا طی سالیان طولانی به صورت ثابت و شبه زنگ زده باقی خواهند ماند. اما از سوی دیگر فولاد کورتن یک نشان تجاری ثبت شده توسط شرکت سهامی فولاد ایالات متحده است که در زیر مجموعه آن فولاد هوازده از همه شناخته شده تر است.

جمع بندی

به طور کلی فولاد کورتن به عنوان فولاد پرکاربرد در معماری به خصوص معماری منظر مورد استفاده قرار می گیرد. این فولاد دارای کاربرد های متنوعی است که رایج ترین آن ها پروژه های فضای باز می باشند. همچنین شکل های تولید فولاد کورتن تنها منحصر به ورق می شد که در این باره در زیربخش مربوطه توضیح داده شد.سازمان دهی اطلاعات در این مقاله به نحوی بود تا در نهایت شما را پس از شناخت این فولاد به سمت کاربرد های آن و حتی تفاوت اصلی آن با فولاد هوازده سوق دهد. در نهایت سپاس از شما برای همراهی ما.

امیدواریم این مقاله توانسته باشد شما را بیشتر با این محصول مفید آشنا کرده باشد، در پایان جهت مشاهده و استفاده از بخش های مختلف سایت فولاد۲۴می توانید به لینک های ذیل مراجعه فرمایید:

منبع:گروه تامین محتوای فولاد24

×