فولاد بلبرینگ و رولبرینگ چه فولادی است؟

<p>فولاد&nbsp;بلبرینگ و رولبرینگ از دست&nbsp;فولاد هایی است که مقاومت بسیار خوبی به فشار و سایش از خود نشان می دهد. این فولاد ها در اکثر صنایع کاربرد های فراوانی دارند، برای آشنایی بیشتر با این گروه از فولاد با ما همراه باشید.</p>

فولاد بلبرینگ و رولبرینگ چه فولادی است؟

فولاد های بلبرینگ و رولبرینگ فولاد هایی هستند که در اکثر صنایع کاربرد دارند. درحقیقت یکی از خصاصیص مفید فولاد بلبرینگ و رولبرینگ مقاومت خوب آن ها به فشار و سایش است. این دسته از فولاد در ساخت ساچمه, استوانه های مخروطی, صاف, نا متقارن و دیگر فولاد های غلطشی مشابه به کار بسته می شوند. برای شناخت بیشتر این فولاد ها آن هم به شکل مختصر و مفید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

مهمترین عناوین این مقاله:

  • معرفی فولاد بلبرینگ و رولبرینگ
  • خصوصیت فولاد بلبرینگ و رولبرینگ
  • کاربرد فولاد بلبرینگ و رولبرینگ
  • فولاد های بلبرینگ و رولبرینگ پرکاربرد در ایران

معرفی فولاد بلبرینگ و رولبرینگ

اجزای بلبرینگ ها و رولبرینگ ها شامل رینگ ها و اجسام غلتان (ساچمه و غلتک ها) را از جنس فولادهایی می سازند که به آن ها فولادهای بلبرینگ و رولبرینگ می گویند، سپس با عملیات حرارتی، ساختار فازی و سختی مناسبی در آن ها ایجاد می کنند. این قطعات به صورت سنگ زنی و پولیش شده مورد استفاده قرار می گیرند.

فولادهای بلبرینگ و رولبرینگ باید دارای مقاومت مکانیکی بالا، پایداری در مقابل فرسایش و حد خستگی خیلی بالایی باشند، زیرا اجزاء یک بلبرینگ و رولبرینگ در موقع کار، بارهای متناوب بزرگی را تحمل می نماید. فولادهای بلبرینگ باید تا حد امکان خالص و عاری از آخال های غیر فلزی، حفره ها و هر نوع نقص دیگر که می تواند محل تمرکز تنش بوده و موجب شکست قطعه شود، باشد.

فولاد بلبرینگ و رولبرینگ

 

برای ساخت بلبرینگ و رولبرینگ از ۵ گروه فولادی استفاده می شود:

  • فولادهای بلبرینگ و رولبرینگ سخت کاری شده از نوع فولادهای پرکربن کروم دار
  • فولادهای بلبرینگ و رولبرینگ سخت کاری سطحی شده از نوع فولادهای کم کربن کم آلیاژ یا آلیاژ متوسط با قابلیت کربن دهی سطحی
  • فولادهای بلبرینگ و رولبرینگ سخت کاری القایی از نوع فولادهای کربن متوسط کم آلیاژ با قابلیت سخت کاری القایی
  • فولادهای بلبرینگ و رولبرینگ زنگ نزن کروم دار
  • فولادهای بلبرینگ و رولبرینگ با سخت کاری دما بالا از نوع فولادهای آلیاژی

هر کدام از این گروه ها، شامل گریدهای مختلفی از فولادهای قابل عملیات حرارتی سخت کاری با ویژگی های مناسب برای استفاده در ساخت اجزای بلبرینگ و رولبرینگ هستند. در شکل زیر، تعدادی از این گریدها و عناصر اصلی در ترکیب شیمیایی آن ها، مطابق با استاندارد DIN EN ISO 683-17 برای استفاده شما در جدولی نشان داده شده است. این فولادها را تا مغز آب نیز می گویند.

(۱۰۰crmo73)۱٫۳۵۳۶ (۱۰۰cr2)۱٫۳۵۰۱
(x102crmo7)۱٫۳۵۴۳ (۱۰۵cr4)۱٫۳۵۰۳
(x89crmov181)۱٫۳۵۴۹ (۱۰۰cr6)۱٫۳۵۰۵
(۸۰mocrv4216)۱٫۳۵۵۱ (۱۰۰crmn6)۱٫۳۵۲۰

خصوصیت فولاد بلبرینگ و رولبرینگ

فولاد های بلبرینگ و رولبرینگ برای اینکه بتوانند مقاومت خوبی در برابر فشار و سایش داشته باشند, باید درصد بالایی از عناصر آلیاژی نظیر کربن و مولیبدن را در خود داشته باشند, اگر سایز بلبرینگ و رولبرینگ بزرگتر باشد, برای مقاومت و استحکام بیشتر از عناصر آلیاژی منگنز و مولیبدن (عنصر کربن نیز باید بیشتر باشد) نیز در آنها استفاده می شود. در فولاد های بلبرینگ و رولبرینگ یک خصوصیت دیگر نیز بسیار مهم می باشد که آن سختی پذیری عمقی می باشد, که از روش سختی سرتاسری برای بدست آوردن این خصوصیت استفاده می شود. لازم بذکر است فولاد های بلبرینگ و رولبرینگ بعد از عملیات حرارتی می توانند سختی تا 64 راکول سی را تحمل نمایند.

خواص مثبت

مقاومت فشاری بالا

مقاومت سایشی بالا

سختی پذیری سرتاسری بالا

چقرمگی خوب

خواص منفی

ماشین کاری سخت

فولاد بلبرینگ و رولبرینگ'

 

کاربرد فولاد بلبرینگ و رولبرینگ

با توجه به خصوصیت های ذکر شده از فولاد های بلبرینگ و رولبرینگ می توان در ساخت انواع ساچمه و غلطک های کروی, استوانه ای و مخروطی, دیسک ها, رینگ ها, حلقه های اتصال و قطعات و اجزاء غلطشی دیگر که تحت فشار و سایش بالا هستند استفاده نمود. در ادامه این مقاله ما بصورت مختصر چند نمونه از فولاد های پرکاربرد بلبرینگ و رولبرینگ را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه بمانید.

1.3505 با استاندارد DIN 100Cr6

فولاد بلبرینگ و رولبرینگ 1.3505 دارای استحکام و چقرمگی خوب, مقاومت سایشی بالا, سختی و سختی پذیری بالا می باشد, از این فولاد می توان در ساخت انواع ساچمه و غلطک های کروی, استوانه ای و مخروطی, دیسک ها, رینگ ها, حلقه های اتصال و صفحات تا قطر 30 میلیمتر استفاده نمود.

1.3520 با استاندارد DIN 100CrMn6

فولاد بلبرینگ و رولبرینگ 1.35220 دارای مقاومت سایشی بسیار بالا, سختی و سختی پذیری خیلی خوب, استحکام و چقرمگی خوب می باشد, از این فولاد میتواند در ساخت انواع ساچمه و غلطک های کروی, استوانه ای و مخروطی, مفصل ها, دیسک ها, رینگ ها, واشر, حلقه های اتصال و صفحات تا قطر 50 میلیمتر استفاده نمود.

1.3536 با استاندارد DIN 100CrMo7-3

فولاد بلبرینگ و رولبرینگ 1.3536, دارای سختی و سختی پذیری بالا, استحکام و چقرمگی خوب و مقاومت سایشی بسیار عالی می باشد, که باعث می شود بتوان از آن برای برای ساخت انواع ساچمه و غلطک های کروی, استوانه ای و مخروطی, مفصل ها, دیسک ها , رینگ ها , واشر, حلقه های اتصال و صفحات تا قطر 50 میلیمتر استفاده نمود.

جمع بندی

به طور خلاصه در این مقاله فولاد های بلبرینگ و رولبرینگ مورد بحث قرار داده شدند. سازمان دهی مطالب به این شکل بود که ابتدا تلاش کردیم تا به شکل روان و خلاصه ای به معرفی و ایجاد شناخت کاملی از این فولاد ها بپردازیم. پس از آن برای تکمیل این شناخت برای شما چند نمونه از فولاد های بلبرینگ و رولبرینگ پرکاربرد در کشور را برای شما برشمردیم تا در راستای رفع نیاز صنعتی خویش با اطلاعات بیشتری گام بردارین. در نهایت سپاس از شما که با ما تا انتهای این مقاله همراه بودید.

در پایان جهت مشاهده و استفاده از بخش های مختلف سایت فولاد۲۴ و لیست تأمین کنندگان این محصول می توانید به لینک های ذیل مراجعه فرمایید:

منبع:گروه تامین محتوای فولاد24

×