رولیک کوچک اما کاربردی...

<p>رولیک ها یکی از تجهیزات جانبی و اجزای اصلی تسمه نقاله ها به حساب می آیند. بار ها و بار ها در قسمت های مختلف، این تجهیزات کوچک اما کاربردی را دیده ایم. با ما باشید تا در کمتر از چند دقیقه شناخت کاملی از رولیک را به شما ارائه دهیم...</p>

رولیک کوچک اما کاربردی...

در دنیای صنعت و تکنولوژی، دستگاه نوار نقاله یکی از مهمترین و کاربردی ترین ابزارها می باشد که همین نوار نقاله ها به وسیله تسمه نقاله های مخصوص به خود کارایی دارند و رولیک ها یکی از تجهیزات جانبی و اجزای اصلی تسمه نقاله ها به حساب می آیند.
رولیک ها به عنوان هرزگرد های بسیار کاربردی در سیستم اعمال می شوند. در کل رولیک ها یکی از مهمترین عناصر انتقال صنایع مختلف به حساب می آیند و نقش رولیک ها در معادن بسیار چشم گیر است.

رعایت موارد کیفی به خصوص کم کردن اصطکاک بین سطوح از جمله موارد بسیاد مهم در انتخاب رولیک ها می باشد. نام های دیگر رولیک عبارتند از ROLLER ،IDLER و درام که در صنایع بسته بندی کالا ها، خطوط انتقال مواد و ایجاد سطوح متحرک در فروشگاه ها و کارخانجات مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله به شکل مفید و مختصری شما را با رولیک ها آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مهمترین عناوین این مقاله:

 • معرفی رولیـک
 • انواع رولیـک های صنعتی و توضیح آن ها
 • کاربرد های رولیـک
 • طریقه ساخت رولیـک
 • عوامل سالم ماندن رولیـک ها

معرفی رولیـک

رولیـک ها به صورت های متفاوتی از نظر اندازه و قطر ها ساخته می شوند که اندازه آنها به نوع دستگاه نوار نقاله بستگی دارد. بعد از روشن شدن دستگاه نوار نقاله رولیـک ها به وسیله غلت خوردن روی بدنه دستگاه نوار نقاله باعث می شود تسمه نقاله به حرکت در آید. در کل برای اینکه نوار نقاله بتواند به کار خود ادامه دهد به رولیـک وابسته است و بدون وجود رولیـک هیچ کاربرد و کارایی ندارد.

رولیک

رولیـک ها به دو دسته تقسیم می شوند:

رولیـک های صنعتی

رولیـک های نیمه صنعتی

انواع رولیک های صنعتی و توضیح آن ها

 • رولیـک جوشی
 • رولیـک تعویضی با قطعات تعویض شده
 • رولیـک های ضد سایش
 • رولیـک های مخروطی
 • رولیـک های کله قندی
 • رولیـک های پلیمری
 • پایه رولیـک
 • رولیـک رفت
 • رولیـک ضربه گیر
 • رولیـک برگشت

حال به توضیح مختصری از انواع رولیـک ها می پردازیم:

رولیک رفت:

در سطح جانبی نوار نقاله می باشد که وزن تسمه (نوار) نقاله را تحمل می کند و مواد انتقالی می باشد.

رولیک برگشت:

در سطوح زیرین نوار نقاله می باشد و وزن تسمه نقاله را تحمل می کند.

رولیک ضربه گیر:

این نوع رولیـک در جاهایی که ریزش مواد روی تسمه نقاله می باشد قرار می گیرد همچنین این نوع رولیک ها دارای روکش های پلاستیکی با اندازه های متفاوتی می باشند که همین روکش ها فاصله هایی را به وجود آورده که این فاصله ها باعث می شود که از ایجاد ضربه و خرابی در رولیک های رفت و برگشت جلوگیری می کند. این نوع رولیـک در کارخانجات سیمان و فولاد استفاده می شود.

رولیـک معمولی یا پرسی:

در این نوع رولیـک از بلبرینگ های کهنه استفاده می شود به همین دلیل ارزانترین رولیـک، رولیـک معمولی یا پرسی می باشد. رولیـک معمولی در انواع مختلف لاستیکی و تلفنی در اندازه های مختلف از نظر طول و قطر ساخته می شوند.

رولیک تعویضی:

این نوع رولیـک نسبت به رولیـک معمولی یا پرسی دارای عمر مفید بیشتری می باشد. رولیـک تعویضی را می توان با بلبرینگ های کهنه، نو و حتی با توجه به نیازهای مشتری با بلبرینگ های دارای کیفیت بالا ساخت. این نوع رولیـک دارای اجزای متفاوتی می باشد که جهت جلوگیری از نفوذ گرد و خاک مورد استفاده قرار می گیرد.

رولیک راهنما:

این نوع رولیک در کنار نوار نقاله قرار گرفته و وظیفه آن هدایت نوار نقاله می باشد.

رولیک پلیمری:

در کارخانجات صنایع غذایی، کاشی و سرامیک استفاده می شود.

رولیک

بازرگانی زنجیر صنعتی فیدار گستر علاوه بر محصولات رولیـک دارای محصولات دیگر از جمله: زنجیر صنعتی، روغن های صنعتی و بلبرینگ های صنعتی می باشد که به مشتریان خود این تضمین را می دهد که محصولات انتخابی آن ها اصل بوده و همچنین این امکان را برای مشتریان عزیر فراهم کرده که با مراجعه به سایت و مشاهده محصولات و قیمتها محصول مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری نمایند.

کاربرد های رولیک:

رولیـک ها یکی از پر کاربرد ترین محصولات در انتقال مواد و ایجاد سطوح متحرک می باشند. رولیـک ها نقش بسیار مهمی در کارخانجات، فروشگاه ها و خطوط تولید شرکت های متفاوت دارند. یکی از موارد مهم در انتخاب رولیـک ها رعایت موارد کیفی می باشد که عبارتند از کم کردن اصطکاک بین سطوح مختلف.

وظایفی که رولیـک ها بر عهده دارند موارد زیر می باشند:

رولیـک ها یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده نوار نقاله ها می باشند که عمل به گردش درآوردن نوار نقاله را بر عهده دارند.

رولیـک ها باعث ایجاد اصطکاک میان مواد حمل شده با سطح تسمه نوار نقاله می شوند.

طریقه ساخت رولیک:

ساخته شدن رولیـک ها بر اساس اندازه و قطر متفاوت است که اندازه آنها به نوع دستگاه نوار نقاله بر می گردد. در کل نوار نقاله به رولیـک وابستگی دارد و بدون وجود رولیـک هیچ کارایی و مصرفی ندارد.
رولیک

عوامل سالم ماندن رولیک ها:

حال به عواملی می پردازیم که باعث می شود با رعایت کردن این عوامل رولیـک ها حتی در بد ترین شرایط دارای عمر زیادی باشند که عبارتند از:

 • کیفیت ساخت
 • آب بندی صحیح
 • استفاده از بلبرینگ های با کیفیت

رولیـک ها بر اساس استاندارد های ISO ، GIS، DIN و CEMA می توانند با بالاترین کیفیت تولید شوند.

منبع:گروه تامین محتوای فولاد24

×