انواع تیغ اره های دیسکی

<p>اگر به دنبال جواب این سوال هستید و می خواهید که بدانید تیغ اره چیست، در این مقاله همراه ما باشید تا به سوال تیغ اره چیست، جواب بدهیم. آشنایی با تیغ اره برای کسانی که می خواهند خرید تیغ اره انجام دهند و یا با تیغ اره های مختلف سر و کار دارند می تواند بسیار مفید باشد.</p>

انواع تیغ اره های دیسکی

در مقاله ی انواع اره شما رو با انواع اره آشنا کردیم حال برای معرفی تیغ اره ابتدا باید بدانید که تیغه اره‌های دیسکی انواع مختلفی دارند. هر تیغه اره برای برش جنسی خاص و استفاده در دستگاهی خاص طراحی شده است. همیشه اطمینان حاصل کنید که تیغه اره‌ی انتخابی شما با جنسی که قصد برش آن را دارید سازگار است. همچنین از سازگاری تیغه اره با دستگاه مطمئن شوید. چندین مورد در مشخصات تیغه اره وجود دارد که باید چک کنید.

تیغ اره دیسکی در قالب اره هایی با شکل دندانه های متفاوت جهت کاربردهای مختلف تولید می شود؛ بطور مثال دندانه کونیک و صاف (TRF) جهت برش انواع نئوپان و MDF و با شکل دندانه های چپ و راست (WS) برای برش انواع پانل چوبی به کار می رود. تیغ اره ها به چند دسته شامل تیغ اره mdf بر، تیغ اره چوب بر و تیغ اره گرد بر می باشند. تیغ اره دیسکی در انواع دورکن های تک تیغ، دورکن های خط زن دار، فارسی بر ها و اره گرد نجاری استفاده می شوند. تیغ اره دیسکی برای برش انواع لمینت، آلومینیوم، ام دی اف و چوب خام، MDF روکش دار و ملامینه و دیگر متریال های فلزی و پلاستیکی و چوبی تولید می شوند.

قطر تیغ اره دیسکی

قطر تیغه و نوع آن را در زمینه‌ی سازگاری با اره خود چک کنید. اره با اره در مدل تیغه تفاوت دارد اما موارد زیر برای بیشتر مدل‌ها صادق است:

  • اره‌های گردبر دستی تیغه‌هایی دیسکی کوچک‌تر با قطر ۱۱ تا ۱۸ سانتی‌متری دارند و دندانه‌ی آن‌ها معمولاً از جنس تنگستن کارباید است.
  • اره‌های کاشی‌بر از تیغه‌های دیسکی الماسه‌ی ۱۸ یا ۲۵ سانتی‌متری استفاده می‌کنند.
  • اره‌های رومیزی و اره‌های فارسی بر از تیغه‌های دیسکی ۲۵ یا ۳۰ سانتی‌متری استفاده کرده و مانند تیغه‌های اره‌های دستی دارای دندانه‌های کاربایدی هستند.
  • اره‌های دیسکی فلزات که صفحه هم نامیده می‌شوند از تیغه‌های ۳۵ سانتی‌متری سیلیکون کارباید یا تیغه‌های سایشی اکسید آلومینیوم استفاده می‌کنند.
تیغ اره دیسکی


اندازه سوراخ وسط تیغه (شفت) را بررسی کنید. شفت اره باید هم‌اندازه‌ی شفت تیغه اره باشد. بسیاری از تیغه‌ها دارای قطعه‌ای هستند که می‌توانید از جا در بیاورید تا بتوانید از آن در اره‌هایی با محور لوزی استفاده کنید. نرخ RPM (گردش در دقیقه) تیغه را کنترل کنید و از سازگاری آن با اره‌تان مطمئن شوید. قطر تیغ، سایز شفت وسط تیغه، تعداد دندانه‌ها و ضخامت برش اره معمولا بر روی تیغه اره درج می‌شود. لیست ابزارهای مناسب به همراه حداکثر نرخ گردش در دقیقه و مشخصات استفاده هم معمولاً بر روی تیغه حک می‌شود.

تیغ اره‌ استاندارد

تیغه‌ اره‌های استاندارد معمولا برای برش چوب یا ترکیبات چوبی استفاده می‌شوند. از روی دندانه‌های روی تیغه می‌توان سرعت، نوع و مدل برش تیغه را حدس زد. تیغه‌هایی که دارای دندانه‌های کمتری هستند سریع‌تر بوده و تیغه‌هایی که دندانه‌های بیشتری دارند برش صاف‌تری دارند. فاصله‌ی بین دندانه‌های تیغه، تکه‌های چوب را در حین کار بیرون می‌راند. شیارهای انبساط که در بدنه‌ی تیغه با لیزر ایجاد می‌شود از تغییر شکل و دفرمه شدن تیغه در اثر حرارت طی استفاده جلوگیری کرده و همچنین با کاهش لرزش برش تمیزتر و صاف‌تری از خودبه جای می‌گذارند.

انواع تیغه‌های دیسکی:

تیغه‌ی برش‌های عمودی (Crosscut Blade)

از این تیغه‌ها برای برش‌های نرم و سریع در عرض ذرات چوب استفاده می‌شود. دندانه‌های این تیغه از قسمت جلو و عقب تیز شده و برش‌های دقیقی را ایجاد می‌کند.

تیغه‌ی برش‌های طولی (Ripsaw Blade)

دندانه‌های آن از تیغه برش‌های عمودی درشت‌تر بوده و به منظور برش در راستای ذرات چوب به کار می‌روند.

تیغه‌های دو کاره (Combination Blade)

این تیغه‌ها معمولاً به هنگام خرید همراه با ارّه هستند و برای برش‌های عرضی و هم برش‌های طولی به کار می‌روند.
 

 دیسکی
تیغه‌ی برش نئوپان (Plywood Blade)

این تیغه با دندانه‌های بسیار ریز برای برش‌های نرم در قطعات نئوپان و ام‌دی‌اف کاربرد دارد.

تیغه‌های توخالی (Hollow Ground Planer Blade)

از این تیغه برای برش‌های عرضی و یا زاویه‌دارِ بسیار نرم و بسیار دقیق استفاده می‌شود. ضخامت تیغه نسبت به تیغه‌های دیگر کمتر بوده و به همین دلیل امکان خطا هنگام برش و عریض شدن شکاف برش را کاهش می‌دهد. استفاده از این تیغه در کابینت‌سازی رایج است.

از دیگر لوازم جانبی ارّه‌های گرد بر می‌توان به نقاله‌ی تنظیم زاویه برش به منظور برش‌های فارسی هر چه دقیق ‌تر، گیره‌ی نگه‌دارنده‌ی شکاف که از بسته شدن شکاف هنگام برش جلوگیری به عمل آورده و کار برش را راحت ‌تر می‌کند و همچنین گونیای راهنمای برش که به طور معمول در برش‌های طولی کاربرد بیشتری دارد. البته می‌توان برای جلوگیری از بسته شدن شکاف هنگام برش از یک قطعه فیبر نیز استفاده کرد.

تیغه اره فارمینگ

تیغه‌های Framing دارای ۲۴ دندانه بوده و برای مواردی مناسب هستند که سرعت اهمیت بیشتری نسبت به برش تمیز و صاف دارد.

تیغه اره تخته سه لا

تیغه‌های تخته سه لا حدود ۱۰۰ دندانه یا بیشتر داشته و برای برش‌های بسیار صاف با کمترین میزان تولید خرده چوب طراحی شده‌اند.

تیغه اره Thin-Kerf

تیغه‌های Thin-Kerf دارای ضخامت کمی هستند که برش را سریع‌تر و آسان‌تر کرده و اتلاف مواد کمتری دارد.

تیغه اره Hollow-Ground

تیغه‌های Hollow-Ground دارای بدنه‌ای هستند که از دندانه باریک‌تر است. هدف از این طراحی جلوگیری از گیر کردن تیغه در چوب است.

برخی از تیغه اره‌های استاندارد می‌توانند موادی غیر از چوب مانند پلاستیک یا آلومینیوم را هم برش دهند. درهنگام خرید تیغه اره به دنبال ویژگی‌های مانند طراحی مقاوم در برابر لگد زدن (Anti-Kickback) و پوشش‌های کاهش‌ دهنده‌ی اصطحکاک(Friction Reducing Coating) باشید.

تیغ اره لبه یکدست (تیغه الماسه)

تیغه‌های لبه یکدست، تیغه‌هایی با لبه‌های الماسه هستند (گاهی اوقات این تیغه‌ها، تیغه الماسه نامیده می‌شوند) که برای بریدن کاشی و آردواز طراحی شده‌اند. الماس‌هایی که به لبه‌ی این تیغه‌ها متصل شده‌اند عمل برش را انجام می‌دهند و برش حاصل از این تیغ‌ها بسیار تمیز و صاف است. برخی از این تیغه‌ها تنها در برش‌ خشک کاربرد داشته و برخی مدل‌ها در برش‌ خیس هم کاربرد دارند، برخی مدل‌ها هم دوکاره هستند.

اگرچه برخی از تیغه‌ها برای برش‌های خیس و خشک مناسب هستند، ممکن است دستگاه شما مناسب نباشد. حتما از سازگاری دستگاه خود با نوع برش اطمینان حاصل کنید.

تیغ اره لبه توربو

لبه توربو تیغه‌هایی الماسه هستند که شباهت زیادی به تیغه‌های لبه یکدست داشته و با لبه‌های اره‌ای برای برش آجر و بتون مورد استفاده قرار می‌گیرند. این تیغه‌ها در مقایسه با تیغه‌های لبه یکدست برش قوی‌تری داشته اما برش تمیز و صاف آن‌ها را ندارد. برخی تنها برای برش خشک مورد استفاده قرار می‌گرند اما برخی از مدل‌ها در هر دو حالت خشک و خیس کاربرد دارند.

تیغ اره تکه‌ای

تیغه‌های تکه‌ای هم دارای لبه‌های الماسه هستند اما بدنه در این تیغه‌ها همانند تیغه‌های استاندارد دارای حفره است. تیغه‌های تکه‌ای قوی‌ترین برش را در میان تیغه‌های الماسه داشته و از مدل‌های دیگر سرعت بیشتری داشته و از پس مواد سخت مانند آجر و بتون هم برمی‌آیند اما برش به جا مانده صافی و تمیزی زیادی ندارد. همانند تیغه‌های یکدست و توربو، این تیغه در مدل‌های خشک یا دوکاره تولید می‌شود.

تیغه سایشی

تیغه‌های سایشی برای برش مواردی مانند آجر و بتن به کار می‌روند. برخی از این تیغه‌ها برای برش فلزات هم مناسب هستند. همانند تیغه‌های الماسه این تیغه‌های دارای دندانه نیستند و برای برش از مواد سایشی مانند اکسید آلومینیوم یا کارباید سیلیکون استفاده می‌ کنند.

تیغ اره Stacked Dado

تیغه‌های Stacked Dado برای برش چوب استفاده شده و از ۲ تیغه‌ی گرد به همراه چندین تیغه‌ی Chipper و Shims تشکیل شده‌اند. با روی هم گذاشتن تیغه‌ها یا ترکیبی از تیغه، Chipper و Shims می‌توانید شیارهایی با عرض‌های مختلف برش دهید. این تیغ اره‌ها برای استفاده در اره‌های دستی طراحی نشده و بایستی در اره‌های رومیزی مورد استفاده قرار گیرند.
 

دیسکی

تهیه شده در گروه تولید محتوای فولاد 24

×