جداول وزن ناودانی

جداول وزن ناودانی

وزن ناودانی

معرفی و بررسی جدول وزن ناودانی

قبل از نمایش جداول وزن ناودانی بهتر است کمی در مورد ناودانی ها بدانیم.ناودانی نوعی از پروفیل است که سطح مقطع آن از یک جان افقی و دو بال عمودی به شکل حرف U انگلیسی تشکیل شده که در زاویه های داخلی مقطع انحنای گردی دارد. از ناودانی در ساختمان سازی و صنعت استفاده می شود. از لحاظ نوع فرآیند تولید، به دو دسته فابریک و پرسی تقسیم می شوند.

در ناودانی های پرسی، شکل مورد نظر را به وسیله پرس به آن می دهند. ناودانی های فابریک از خط تولید به شکل ناودانی نورد سرد و نورد گرم خارج می شوند. این محصول، بر اساس کاربرد به دو نوع C و U تقسیم می شوند. دو نوع استاندارد ابعادی UPE و UPN در زمان ساخت وجود دارد. ناودانی C با بالهای موازی دارای استاندارد ابعادی UPE بوده و UPN برای U با بالهای مخروطی بکار برده می شود. UNP نسبت به سایر محصولات وزن سنگین تری داشته و در پروژه های صنعتی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع به ناودانی اروپایی نیز مشهور است.

انواع UNP به صورت تکی یا جفت در بادبندها به کار برده می شود. همچنین به شکل تکی یا دوبل در تیرها، به شکل جفت و به صورت قوطی در ستون ها و به شکل جفت در ساخت خرپاها کاربرد دارد. نوع سنگین UNP براساس استاندارد اروپا DIN1026 از سایز ۴۰ الی ۴۰۰ تهیه و تولید می شود. به دلیل آنکه استفاده از این محصول در پروژه های ساختمانی به عنوان ساختار برتر محسوب می شوند، برای قاب و پایه ها بکار برده می شوند. همچنین در ماشین آلات، اسکلت کامیون، چارچوب، ترمیم بناهای معماری، تشکیلات دریایی، ساختمان، تجهیزات ساخت و ساز و غیره بکار می رود.

ناودانی ها در دو نوع ساده و مشبک تولید می شوند. از نوع ساده در موارد صنعتی و ساختمانی استفاده شده که از ورق گرم ساخته می شود. این محصول ممکن است بر حسب نوع نیاز به صورت گرم یا سرد گالوانیزه تولید شوند. ارتفاع ناودانی ساده از ۳۰ تا ۴۰۰ میلی متر می باشد و برای ساخت پل های باربر و موارد دیگر کاربرد دارد.

ناودانی مشبک از ورق گالوانیزه گرم به صورت سرد یا گرم ساخته می شود و برای تولید قفسه های فولادی مستحکم، ساختمان های سبک فولادی و غیره کاربرد دارد. از آنجا که این پروفیل دامنه کاربرد گسترده ای در ساختمان سازی و صنعت دارد محاسبه وزن آن در هنگام خرید و مصرف لازم و ضروری به نظر می رسد.

وزن ناوداني ۱۱٫۷۵ متري روسي

سايز ناوداني (cm) وزن شاخه ۱۱.۷۵ متري (kg)
۶.۵ ( ۶ متري ) ۳۷
۸ ۸۳
۱۰ ۱۰۳
۱۲ ۱۲۳
۱۴ ۱۵۰
۱۶ ۱۷۰
۱۸ ۲۱۵
۲۰ ۲۲۰
۲۲ ۲۶۰

وزن ناوداني ۶ متري

سايز ناوداني (cm) وزن شاخه ۶متري (kg)
۶ ۳۰
۸ ۴۳
۱۰ ۵۳
۱۲ ۶۳
۱۴ ۷۵
۱۶ ۸۵
۱۸ ۹۷
۲۰ ۱۱۳
۲۲ ۱۳۳
۲۴ ۱۴۴

وزن ناوداني ۱۲ متري

سايز ناوداني (cm) وزن شاخه سبک (kg) وزن شاخه سنگين (kg)
۵ ۵۴ ۶۷
۶.۵ ۷۳ ۸۵
۸ ۸۴ ۱۰۴
۱۰ ۱۰۰ ۱۲۳
۱۲ ۱۴۰ ۱۶۰
۱۴ ۱۵۵ ۱۹۵
۱۶ ۱۷۰ ۲۲۵
۱۸ ۲۲۵ ۲۶۵
۲۰   ۳۰۵
۲۲   ۳۵۳
۲۴   ۴۰۵
۲۶   ۴۵۵
۲۸   ۵۰۲
۰   ۵۵۵
۴۰ ۴۲۰