چت

نقش صنعت فولاد در توسعه صادرات استان اصفهان

صنعت فولاد به‌عنوان یکی از عوامل کلیدی در توسعه صادرات استان اصفهان، نقشی اساسی ایفا می‌کند. بر اساس گزارشات گمرک اصفهان، چدن، آهن و فولاد بیشترین میزان صادرات استان را تشکیل می‌دهند و محصولات تولیدی از آهن و چدن نیز در رتبه سوم اقلام صادراتی استان قرار دارند.

نقش صنعت فولاد در توسعه صادرات استان اصفهان

عملکرد برجسته فولادسازان اصفهان

به گزارش فولاد 24؛ گزارش انجمن جهانی فولاد از تولید ماه «مِه» ۲۰۲۴ میلادی نشان می‌دهد که ایران با افزایش ۲.۱ درصدی تولید نقطه به نقطه و ۹.۱ درصدی در تولید پنج ماهه اول سال ۲۰۲۴، به رشد چشمگیری دست یافته است. فولادسازان استان اصفهان، به‌ویژه شرکت‌های فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان، سهم بسزایی در این موفقیت داشته‌اند.

فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان

فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان، دو واحد عمده تولید فولاد خام کشور، با استفاده از روش‌های احیا مستقیم و کوره بلند به تولید فولاد و چدن می‌پردازند. گروه فولاد مبارکه به‌تنهایی بیش از یک سوم تولید فولاد خام کشور را در این مدت بر عهده داشته است، که این موضوع نشان از اهمیت و نقش حیاتی اصفهان در تثبیت جایگاه ایران در بین فولادسازان برتر جهان دارد.

پیش‌بینی آینده

با تلاش‌های مستمر فولادسازان کشور و به‌ویژه صنایع فولادی مستقر در استان اصفهان، انتظار می‌رود که روند ثبت رکوردهای تولیدی ادامه یابد و ایران بتواند جایگاه فعلی خود را در بین فولادسازان بزرگ جهان حفظ کند.

انجمن جهانی فولاد

انجمن جهانی فولاد (worldsteel)، یکی از بزرگترین و پویاترین انجمن‌های صنعتی در جهان، نماینده تولیدکنندگان فولاد، انجمن‌های ملی و منطقه‌ای صنعت فولاد و موسسات تحقیقاتی فولاد است. اعضای این انجمن حدود ۸۵ درصد از تولید فولاد جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

نتیجه‌گیری

با توجه به نقش برجسته صنعت فولاد در توسعه صادرات استان اصفهان و عملکرد قابل توجه فولادسازان این استان، می‌توان به آینده‌ای روشن برای جایگاه ایران در بازار جهانی فولاد امیدوار بود. ادامه تلاش‌ها و بهبود فناوری‌ها می‌تواند باعث افزایش تولید و تثبیت موقعیت ایران در بین برترین‌های این صنعت شود.

دیدگاه ها
×