پیش بینی وضعیت بازار آهن در این هفته.

این روزها در این بازار رکودی که در انتظار خبرهای مختلف داخلی و خارجی به سر می برد، برای فعالان فولادی این مساله مطرح خواهد شد که در این هفته اوضاع بازار آهن چطور خواهد بود.

پیش بینی وضعیت بازار آهن  در این هفته.

در هفته گذشته شاهد بودیم که با وجود کاهش نرخ مقاطع فولادی در بازار خارجی، روند قیمت‌های داخلی در بورس کالا صعودی بود و شمش بلوم با 2.6 درصد افزایش عرضه شد. حال این سوال مطرح است که با توجه به نبود نظارت صحیح در این حوزه، قیمت‌ها در بازار بورس کالای این هفته چطور خواهد بود. بر اساس ابلاغیه تالارهای صنعتی، عرضه های بورس کالا از 18 خردادماه با توجه به قیمت های جهانی و نرخ دلار نیما تعیین می شود. اما در هفته گذشته که انتظار می‌رفت قیمت‌ها ثابت یا کاهشی اعلام شوند، با افزایش آن رو به رو شدیم. پس اگر بازار سازها بر اساس هفته گذشته روند متفاوتی را پیش نگیرند، با توجه به ثبات قیمت‌های جهانی، نرخ مقاطع در بورس کالا باید با ثبات یا کاهش اعلام شود. اما بر اساس برخی شنیده ها افزایش قیمت در بازار بورس کالای این هفته دور از انتظار نیست.

طبق سخنان عضو کمیسیون صنایع مجلس، میلگرد ارزانتر از نرخ فروش داخلی به کشورهای خارجی صادر می‌شود که با توجه به هزینه هایی مانند برق و انرژی که برای تولید آنها صرف می‌شود، قیمت‌های این مقاطع نسبت به بازار داخلی و بعضا بازار جهانی کمتر است. بنابراین باید انتظار داشته باشیم که برای یکسان سازی قیمت‌های داخلی و خارجی بازهم قیمت‌ها بالا رود.
بر اساس گفته های مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت اگر مبنای تعیین قیمت‌ها، قیمت های جهانی باشد، نوسانات نرخ ارز بر قیمت های این محصولات تاثیرگذار خواهد بود. در طی دو سال اخیر، قیمت فولاد و سنگ آهن با رشد قابل توجهی در بازار جهانی مواجه خواهد شد. چین از بزرگترین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مقاطع فولادی است و بر قیمت های جهانی بسیار تاثیرگذار است. برای پیشگیری از اتفاقاتی که در سال های گذشته در چین رخ داد، این کشور این روزها حفاظت از محیط زیست را در دستور کار خود قرار داده است و این منجر به تعطیلی یا کاهش حجم تولید برخی از کارخانه های این کشور گشته است. از همین رو این امر موجب شد تا قیمت محصولات فولادی با افزایش قابل توجهی مواجه گردد. از طرفی دیگر ویروس کرونا که خود از عوامل بالا رفتن تقاضا برای فولاد بود، با کاهش حجم عرضه و بالا رفتن نرخ فولاد در جهان قیمت آن افزایش پیدا کرد. با توجه به تاثیر بازار خارجی بر قیمت‌های داخلی، قیمت این مقاطع در کشور ما نیز با رشد قابل توجهی مواجه بود که از اهمیت و تاثیر عوامل سیاسی و اقتصادی دیگری همچون نرخ ارز، انتخابات، مذاکرات برجام و ... نیز نباید غافل شد.

منبع خبری فولاد24
 

×