پیش بینی نرخ آهن بعد از تعطیلات.

پیش بینی نرخ آهن بعد از تعطیلات.

بر اساس صحبت های سخنگوی دولت و پس از آن تکذیب آن توسط دبیرخانه شورای امنیت و در پی آن سخنان روحانی و متهم کردن مجلس و در نهایت پاسخ های مشاور قالیباف نشان از آن دارد که دولت جدید برای به غایت رساندن مذاکرات با ساز و کار آسانی روبرو نیست.

حال آنکه در بازارهای جهانی شمش ایران با رشد ۲۰ الی ۲۵ دلاری رو به رو شده که البته به دلیل خاموشی و کارکرد فولاد سازان با ۱۰ درصد دیماند توان صادرات نیز کاهش یافته است. البته خبر خوش آنکه خاموشی های اجباری هم قرار است محدودتر باشد و مجددا تولید رشد خواهد کرد؛ اما مشخص است که تا رشد مجدد تولیدات به اندازه زمان قبل از خاموشی حدودا دو هفته ای زمانبر خواهد بود. 

احتمال عرضه شمش در بورس کالا در هفته جاری زیاد است چرا که دو هفته پی در پی خبری از عرضه نبود اما بدون شک رقابت در این عرضه زیاد است و قطعا این امر می تواند بر روی روند بازار موثر باشد. در هفته گذشته تقریبا قیمت ها ثبات داشتند؛ اما رشد بیش از ۱۵۰۰ تومانی نرخ میلگرد که ناشی از خاموشی ها بود هیچ تغییری به سوی کاهش نداشت.

پیش بینی می شود قیمت پایه در بورس با عرضه در هفته جاری رشد چشمگیری داشته باشد؛ اگرچه واکنش بازار نسبت به قیمت های جدید کاملا منبسط بوده است. به عبارت دیگر هر چه قیمت ها روند صعودی در پیش گیرند رکود بازار عمیق تر می شود و بعضا برخی مبادی فروش با تخفیف و زیر فروشی سعی در جذب مشتری دارند. البته شایان ذکر است که نهادهای نظارتی و دولتی بشدت پیگیر کنترل رشد قیمت های بازار فولاد هستند، اما آنچه که پیداست تا زمان استقرار دولت جدید بلا شک اتفاقی نخواهد افتاد.  

به طور کلی پیش بینی ما چنین است که در این هفته در روزهای ابتدایی احتمالا شاهد ثبات قیمت ها و همچنین کاهش جزئی خواهیم بود اما چنانچه رقابت بر سر خرید شمش اوج بگیرد ممکن است شیب صعودی اندکی را شاهد باشیم./آهن پرایس