پیش بینی بازار آهن و فولاد برای روزهای پیش رو.

بازار آهن وفولاد که مدتی با رکود همراه شده است، تحت تاثیر بازار داخلی و خارجی قرار گرفته و ما شاهد نوساناتی در این بازار بوده‌ایم. اما باید بدانیم چه عواملی این بازار را تحت تاثیر قرار داده تا راحت‌تر رفتار آینده آن را پیش بینی نماییم.

پیش بینی بازار آهن و فولاد برای روزهای پیش رو.


دیروز طبق انتظار، عرضه‌های بورس کالا با استقبال ضعیفی مواجه شد که عوامل بسیاری از داخل و خارج موجب بوجود آمدن این کسادی در بازار شدند. افزایش قیمت‌های خارجی تحت تاثیر افزایش نرخ سنگ آهن از خارج و کاهش نرخ ارز و نتایج برجام از داخل موجب ایجاد شدن این بی رمقی در بازار شدند.
بر اساس نظر برخی تحلیلگران، قیمت برخی محصولات فولادی از جمله ورق در حال حاضر در کف قیمت معاملاتی خود قرار گرفته است و این احتمال وجود دارد که قیمت‌ها افزایش پیدا کنند. با این حال بسیاری از خریداران تا مشخص شدن نتایج ترجیح می‌دهند خریدهای خود را در حالت انتظار نگه دارند.

بورس کالای فولادی


با کاهش نرخ دلار و زمزمه های مبنی بر نتایج مثبت مذاکرات برجامی، خریداران با کاهش حجم خریدهای خود از این ریزش قیمت‌ها استقبال می‌نمایند.
با این وجود قیمت سنگ آهن با افزایش شدیدی مواجه شده است و با خالی شدن ذخایر چین و محدودیت‌هایی که از سمت این کشور اعمال می‌شود، این احتمال وجود دارد که قیمت محصولات پایه با افزایش بیشتری رو به رو شود و این امر بر روی قیمت سایر مقاطع فولادی نیز اثرگذار خواهد بود.
افزایش قیمت‌های جهانی بر روی قیمت‌های صادراتی ایران نیز تاثیر گذاشته و ما شاهد افزایش بیشتر قیمت‌های ارائه شده در بورس کالا خواهیم بود.


وضعیت کنونی بورس کالا


تقریبا بازار بورس مدتی است با عدم استقبال خریداران مواجه شده است. به طوریکه تنها عرضه های ورق هستند که مورد استقبال خریداران قرار گرفته‌اند. تیراهن از جمله عرضه هایی است که مدتی است با ثبات قیمت در بازار و استقبال ضعیف در بورس کالا مواجه شده است. این کاهش تقاضا برای عرضه‌های تیرآهن را می‌توان ناشی از پایان کار دولت دانست. زیرا پروژه‌های عمرانی اغلب به اتمام رسیده‌اند و ساخت و سازهای بزرگ با رکود همراه شده‌اند. 


تاثیر قیمت‌های جهانی بر قیمت‌های بورس کالا


مدتی است که با توجه به قوانین و شرایط وضع شده در بازار فولاد چین، قیمت‌های جهانی با افزایش قابل توجهی مواجه شده‌اند که این تغییرات و نوسانات در بازار CIS نیز کاملا مشهود است. 
تنش‌های میان چین و استرالیا از دیگر عواملی است که این بازار را تحت تاثیر قرار داده است. به طوریکه قیمت سنگ آهن با انتشار آمار واردات سنگ آهن چین در ماه آوریل 2021 و افزایش تنش با استرالیا صعودی شده است. از طرفی برخلاف افزایش حج متقاضا در چین، واردات آن طبق اطلاعیه گمرک چین با کاهش حدود 3 درصد نسبت به ماه مارس 2021 داشته و به 98.6 میلیون تن رسیده است! متوسط قیمت واردات سنگ آهن چین در ماه گذشته 164.4 دلار بوده که رشد 3.9 ماهانه دارد.

حذف واسطه ها در بازار اهن


در روزهای ابتدایی هفته گذشته شاهد عرضه سنگ آهن دانه بندی در بورس کالا برای اولین بار بودیم که با ارائه محصولات جدید در بورس، دست واسطه‌ها از این بازار کوتاه خواهد شد.
 

دیدگاه ها