پتانسیل های نهفته رشد بورس در سال 98

پتانسیل های نهفته رشد بورس در سال 98

سید حسین میری، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه سپهر، در خصوص روند بازار سهام طی سال جاری این چنین گفت: در شرایط فعلی ارزش سهام بسیاری از شرکت ها در کف قیمتی است و این پتانسیل وجود دارد که شاهد رشد قیمتی آن ها در میان مدت باشیم. وی افزود: از سوی دیگر و در بخش کلان اقتصادی، سیاست های بانک مرکزی در زمینه پرداخت سود سپرده به صورت ماه شمار، و سایر سیاست های این ارگان به گونه ای پیش می رود، که چشم انداز مثبتی را برای بورس ترسیم می کند.

سناریوی بازدهی بورس نسبت به رقبا مدیرعامل شرکت تامین سرمایه سپهر در ادامه به بازدهی بازارهای رقیب اشاره کرد و در این زمینه توضیح داد: این روزها بسیاری بیان می کنند به دلیل پیشی گرفتن بازدهی بازارهای رقیب به خصوص ارز و طلا، بورس پتانسیل یک جهش بلند را داراست. در این زمینه دو تئوری مطرح است. تئوری اول در تایید این موضوع می گوید اگر بخواهیم دارایی شرکت ها را با نرخ امروز تخمین بزنیم، طبیعتا قیمت جایگزینی به مراتب بالاتر از ارزش فعلی شرکت هاست و این می تواند عاملی برای افزایش قیمت جاری باشد. وی در ادامه با تشریح تئوری دوم گفت: تئوری دوم می گوید بخش عمده ای از سرمایه گذارانی که به بورس آمده و سرمایه گذاری می کنند، توجه ویژه ای به درآمد شرکت ها یا EPS آن ها دارند.

ممکن است ارزش جایگزینی دارایی شرکت ها افزایش یافته باشد، اما باید توجه داشت که با رشد ارزش جایگزینی، بازدهی دارایی ها نیز تغییر می یابد یا خیر. اثر گمرنگ رشد تورم در تصمیم سهامداران میری در بخش دیگری از اظهاراتش به رشد تورم در ماه های اخیر و پتانسیل پنهان آن برای رشد بورس اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال جاری تورم رشد محسوسی داشته به گونه ای که تورم نقطه به نقطه به بیش از ۳۰ درصد رسیده است. این موضوع برای شرکت هایی که خدمات ارائه داده و کالاهای مصرفی تولید می کند می تواند اثرات مثبتی داشته باشد، اما رویه این روزهای بورس به گونه ای است که انتظار رشد قیمتی شرکت ها با رشد تورم هماهنگی چندانی ندارد. وی در توضیح این ناهماهنگی گفت: یکی از دلایلی که بازار رشد تورمی را چندان لحاظ نمی کند مربوط به ابهام در آینده شرکت هاست. به طور مثال اگر شرکتی با قیمت های گذشته مواد اولیه در اختیار دارد و می تواند در شرایط تورمی محصول خود را روانه بازار کند، این ابهام در ذهن سرمایه گذار شکل میگیرد که در ۶ ماه آینده شرکت با چه نرخی مواد اولیه دریافت می کند و این موضوع مانع از اثرگذاری واقعی تورم در بازار می شود.

امید به کامودیتی ها بسیار است میری همچنین به روند بازارهای جهانی اشاره کرد و در توضیح اثر گذاری آن بر کالامحورهای بورسی گفت: بازارهای جهانی سال جدید میلادی را با موفقیت آغاز کردند در این زمینه تمرکز سرمایه گذاران بین الملل به نتیجه مذاکرات دو قدرت اقتصاد جهانی یعنی چین و آمریکاست. با توجه به اظهارات اخیر هر دو کشور و رفتار متقابل آن ها، می توان دریافت هر دو کشور به دنبال راه حل هایی هستند که روابط خود را مانند گذشته ادامه دهند. وی افزود: با این تفاسیر و در صورت توافق، چین می تواند مانند گذشته توسعه اقتصادی خود را ادامه دهد و به عنوان بزرگترین متقاضی فلزات پایه در دنیا مطرح باشد. در این صورت می توانیم شاهد تداوم صعود قیمت فلزات مهم جهانی در چند ماه آینده باشیم. مدیرعامل شرکت تامین سرمایه سپهر در پایان بیان کرد: عوامل مستقیم و غیرمستقیم حول بازار سهام، هر کدام به صورت جداگانه می تواند سکوی جهشی برای بورس در سال آینده باشد که لازم است مد نظر سهامداران قرار بگیرد. این مهم زمانی مقدور می شود که سرمایه گذاران تمامی عوامل اثرگذار را مد نظر قرار بدهند.

منبع:اخبار فلزات