وضعیت تولید فولاد طی ۱۱ ماه نخست ۲۰۲۰

وضعیت تولید فولاد طی ۱۱ ماه نخست ۲۰۲۰

ایران نیز با تولید ۲۶ میلیون تن، در جایگاه یازدهم بزرگترین تولیدکنندگان فولاد خام جهان قرار دارد. روند افزایشی تولید فولاد خام ایران که از سپتامبر ۲۰۲۰ آغاز شده بود، در نوامبر همین سال متوقف شده و به ۶/ ۲ میلیون تن در این ماه رسیده است. این رقم نسبت به ماه گذشته با کاهش ۲/ ۳ درصدی و نسبت به نوامبر ۲۰۱۹ با افزایش حدود ۱۴ درصدی همراه است.

براساس گزارش «معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران»، تولید فولاد خام جهان در نوامبر ۲۰۲۰ حدود ۱۶۳ میلیون تن بوده که نسبت به ماه گذشته با کاهش ۳ درصدی و نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته با افزایش ۶/ ۶ درصدی همراه بوده است. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد تولید فولاد خام چین نیز برای سومین ماه متوالی با کاهش همراه بوده و در نوامبر ۲۰۲۰ به ۷/ ۸۷ میلیون تن رسیده که نسبت به ماه گذشته ۱/ ۳ درصد کاهش و نسبت به نوامبر ۲۰۱۹، ۸ درصد افزایش یافته است. روند نزولی تولید فولاد خام ترکیه نیز پس از دو ماه متوالی متوقف شده و در نوامبر ۲۰۲۰ به ۲/ ۳ میلیون تن رسیده که نسبت به ماه قبل و نوامبر ۲۰۱۹ به ترتیب ۴/ ۰ درصد و ۶/ ۱۱ درصد افزایش یافته است.

در نهایت می‌توان گفت طی ۱۱ ماهه ۲۰۲۰، ایران حدود ۲۶ میلیون تن فولاد خام تولید کرده که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته حدود ۱۳ درصد افزایش یافته است. در میان کشورهای همسایه و مجاور، پس از روسیه (۲/ ۶۵ میلیون تن) و ترکیه (۴/ ۳۲ میلیون تن)، ایران جایگاه سوم در تولید فولاد خام را طی مدت زمان مذکور به خود اختصاص داده است. همچنین داده‌ها حکایت از آن دارد که طی ۱۱ ماهه ۲۰۲۰، به غیر از کشورهای ازبکستان، ایران، پاکستان و ترکیه، سایر کشورها با افت در تولید فولاد خام نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته مواجه بوده‌اند./دنیای اقتصاد