معادن سبب بی‌نیازی کشور از خارج شده است

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هنر معادن این بوده که ما را از بیگانگان بی‌نیاز کرده است و جز مقدار جزیی از 2 ماده معدنی، واردات نداریم.

معادن سبب بی‌نیازی کشور از خارج شده است

جعفر سرقینی در نشست شورای معادن استان خراسان جنوبی افزود: پارسال 54 میلیون تن صادرات مواد معدنی و صنایع معدنی کشور بوده است. وی گفت: به نظر می‌رسد مبلغ 180 میلیارد تومان اعتبار در بودجه 98 به وزارت صمت ابلاغ شود و هرچند در تخصیص شاید کمتر باشد اما اولویت نخست در تقسیم اعتبارات اول اکتشاف و سپس زیرساخت‌هاست. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: با همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی، شورای معادن در استان ها تشکیل و 70 درصد اختیارات شورای معادن به استان واگذار شد. وی با بیان اینکه شورای معادن استان‌ها اکنون کمک کار شورای عالی معادن وزارت صمت است، گفت: همه استان‌ها مانند خراسان جنوبی از این ظرفیت استفاده نکرده‌اند و برخی استان‌ها فقط 2 جلسه تشکیل داده‌اند. سرقینی ادامه داد: خراسان‌جنوبی در برگزاری شورای معادن اگر رتبه اول را نداشته باشد دوم است و برای واگذاری مابقی اختیارات به شورای معادن استان آمادگی داریم؛ در عین حال که به ترکیب شورای معادن اعتراض داریم و نمایندگان مجلس باید آن را اصلاح کنند.

وی به قوانین حوزه معادن اشاره کرد و گفت: برخی فکر می‌کنند قانون معادن و سختگیری‌های آن مختص ایران است در حالی که در همه کشورها این قانون وجود دارد. سرقینی افزود: طبیعی است با وجود قانون مقداری کارکردن در هر حوزه‌ای مانند معدن سخت‌تر می‌شود اما برای هر قانون دلایلی وجود دارد. وی به آیین نامه اجرایی تبصره (2) ماده (3) قانون اصلاح قانون معادن اشاره کرد و گفت: اگر فردی این تبصره را پرداخت نکند چه انگیزه‌ای برای تکمیل اکتشاف دارد یا اینکه آن را به بهره‌برداری برساند. معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صمت بیان کرد: در استان‌ها جای سوزن انداختن نیست و همه محدوده‌های معدنی در کنار هم هستند، بنابراین اگر تبصره 2 حذف شود اتفاقات زیادی خواهد افتاد پس قانون سبب نظم و ارتباط شده است.

وی گفت: در خراسان‌جنوبی علاوه بر ظرفیت‌های معدنی ظرفیت‌های علمی این حوزه نیز زیاد است که با استفاده از این نیروها می‌توان حوزه معدن استان را توسعه داد. سرقینی خراسان جنوبی را استان اولین‌ها در حوزه معادن دانست و گفت: به‌عنوان مثال اولین و بیشترین ذخیره زغال سنگ، اولین و بزرگترین کارخانه منیزیت، نخستین کارخانه آندالوزیت و نخستین معدن مس در این استان واقع شده است. وی ادامه داد: پتانسیل و ظرفیت‌های معدنی خراسان جنوبی نیاز به معرفی بیشتر دارد و اکنون یک ذوب آهن با ظرفیت 3.5 میلیون تن فولاد وجود دارد که نیاز به کک و 4.5 میلیون تن کنسانتره دارند در حالی که مجموع تولید کنسانتره کشور 1.5 میلیون تن است و تنها جایی که به آن امید داریم شهرستان طبس است. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه باید سه میلیون تن کسری کک کشور از معدن طبس تامین شود، گفت: اگر این مهم محقق شود شاهد توسعه استان حتی در زمینه اشتغال خواهیم بود.

وی به حقوق دولتی درآمدهای حاصل از بخش معدن اشاره کرد و افزود: براساس یکی از مواد کمیته تلفیق بودجه، حقوق دولتی استانی شده در حالی که تاکنون خزانه‌داری کل بوده و سپس به استان‌ها توزیع می‌شد. سرقینی گفت: اکنون گفته‌اند هر استان حقوق دولتی خود را بگیرد به این معنا که 75 درصد حقوق دولتی کشور در چهار استان است و سر بقیه استان‌ها بی‌کلاه می‌ماند. وی ادامه داد: استان‌هایی که دارای معادن بزرگ هستند اما از حقوق دولتی برخوردار نمی‌شوند که انتظار می‌رود نمایندگان مجلس پیگیری‌های لازم را داشته باشند در غیر این‌صورت با تصویب این ماده استان‌های برخوردار، برخوردارتر و استان‌های محروم، محروم تر خواهند شد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سال گذشته یک هزار و 50 میلیارد تومان حقوق دولتی دریافت کردیم که بیش از 700 میلیارد تومان مربوط به چهار استان بوده است. وی بیان کرد: یکی از مشکلات فعالان معادن بحث ایمنی و تجهیزات است که در این زمینه امسال احداث چهار پایگاه امداد و نجات در طرح ها پیشنهاد دادیم و با آن موافقت شد. سرقینی گفت: یکی از این پایگاه‌ها مربوط به معادن شهرستان طبس است که پایگاه را تهیه و تجهیز کرده و مدیریت آن را به استان‌ها می‌سپاریم و تامین مسایل و تجهیزات ایمنی معادن در این قالب ارائه خواهد شد. وی در ارتباط با توسعه مکانیزاسیون حوزه معدن به‌ویژه زغال سنگ طبس گفت: برای حل این مشکل از محل یارانه اندک وزارتخانه شما را یاری می‌کنیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به خواسته فعالان معدنی استان در خصوص ورود ماشین آلات با معافیت مالیات اشاره کرد و افزود: امسال 270 دستگاه ماشین‌آلات سنگین وارد کشور شده است و هر معدن‌کار متناسب با معدن خود نیاز به ماشین آلات داشته باشد اجازه می‌دهیم با معافیت مالیاتی دستگاه وارد کنند. وی گفت: از استاندار خراسان‌جنوبی انتظار داریم به حوزه معدن استان توجه بیشتری کنند که سفر وی به معادن نشان می‌دهد با معدن رابطه ویژه‌ای داشته و کمک خواهند کرد. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت کارخانه فرآوری آندالوزیت معدن سرتل را در شهرستان نهبندان افتتاح و از کارخانه اکسید منیزیم سربیشه نیز بازدید کرد.

منبع:فلزات آنلاین

دیدگاه ها