فولاد هرمزگان در آستانه دستیابی به ظرفیت کامل تولید

با رشد تولید در فولاد هرمزگان در ۱۰ ماه اول سال، پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال، ظرفیت اسمی تولید تحقق یابد و تولید این مجموعه به یک میلیون و ۵۰۰هزار تن برسد.

فولاد هرمزگان در آستانه دستیابی به ظرفیت کامل تولید

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با این پیش‌بینی که تا پایان سال، ظرفیت اسمی تولید تحقق یابد و تولید این مجموعه به یک میلیون و ۵۰۰هزار تن برسد، گفت: در ۱۰ ماه اول سال‌جاری، تولید تختال در شرکت فولاد هرمزگان با ۵۳.۷۳۷ تن افزایش نسبت‌به مدت مشابه سال قبل به ۱.۲۱۶.۵۱۵ تن رسید.به گزارش «دنیای اقتصاد»، فرزاد ارزانی افزود: ایمنی در فولاد هرمزگان در نتیجه به‌کارگیری روزافزون دستورالعمل‌های ایمنی و بازرسی‌های حین کار ارتقای قابل توجهی یافته است.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان، روند کاهشی مصرف انرژی در فولاد هرمزگان را قابل توجه دانست و افزود: مصرف ویژه آب مجتمع از ۱۲/ ۳ متر مکعب بر تن تختال به ۹۰/ ۲ متر مکعب بر تن تختال در دی‌ماه ۹۷ کاهش یافته است، همچنین در مصرف ویژه انرژی حرارتی از ۸/ ۱۱ گیگاژول بر تن تختال به ۵/ ۱۱ گیگاژول بر تن تختال در ۱۰ ماه اول سال ۹۷ کاهش داشته‌ایم و در پی پروژه‌های گوناگون در مصرف ویژه انرژی کل از ۶۱/ ۱۵ گیگاژول بر تن تختال (متوسط سال ۹۶) به ۲۹/ ۱۵ گیگاژول بر تن تختال در ۱۰ ماه اول سال ۹۷ رسیده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه در ۱۰ ماه اول سال‌جاری، تولید آهن اسفنجی با ۱۰ درصد افزایش به ۱.۴۲۴.۶۴۲ تن رسیده است گفت: تولید این محصول در مدت مشابه سال گذشته ۱.۲۹۷.۴۷۴ تن بوده است.ارزانی با تاکید بر اینکه مصارف نسوز، اکسیژن، الکترود گرافیتی نیز در این شرکت کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: مصرف الکترود در کوره‌های قوس الکتریکی از kg/ ton ۱/ ۹۸ در سال ۹۶ به kg/ ton ۱/ ۸۵ در ۱۰ ماه اول سال ۹۷ کاهش یافته که این امر موفقیتی چشمگیر در واحد فولادسازی است.

وی، بازدهی کوره‌های قوس الکتریکی فولاد هرمزگان را در ۱۰ ماهه سال‌جاری ۳/ ۸۱ درصد و بازدهی ریخته‌گری را ۹۷ درصد اعلام کرد و افزود: در این دو بخش نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش مواجه بوده‌ایم. مدیرعامل فولاد هرمزگان با اشاره به پروژه‌های در دست اقدام شرکت تصریح کرد: در مدیریت مهندسی کارخانه ۱۹۵ پروژه از بخش‌های مختلف شرکت از جمله معاونت تکنولوژی و توسعه، معاونت خرید، معاونت بهره‌برداری، معاونت منابع انسانی، حراست و روابط عمومی در دست اقدام است. همچنین در واحد کنترل کیفی و آزمایشگاه‌ها، آنالیزهای لازم برای کاهش تعداد آزمون‌های انجام‌ شده در آزمایشگاه فولادسازی و احیای مستقیم برای کاهش هزینه‌ها درحال انجام است. وی با اشاره به روند روبه‌رشد دستاوردهای اجرای نظام‌های مشارکتی در فولاد هرمزگان خاطرنشان کرد: در این ۱۰ ماه میزان مشارکت کارکنان در نظام مشارکتی کارت سبز به ۷۳ درصد رسیده است. ارزانی درباره اقدامات انجام‌شده در مهندسی صنایع شرکت گفت: پیاده‌سازی نظام مدیریت ایمنی و بهداشت ISO ۴۵۰۰۱:۲۰۱۸، آماده‌سازی دریافت گواهینامه، پیاده‌سازی نظام مدیریت زیست‌محیطی ISO ۱۴۰۰۱:۲۰۱۵، آماده‌سازی دریافت گواهینامه، خودارزیابی تعالی سازمانی و استخراج پروژه‌های بهبود و طراحی سه‌ساله نقشه راه تعالی از جمله اقدامات این بخش است.

وی خاطرنشان کرد: در بخش فناوری اطلاعات بیش از ۲۰ پروژه توسعه سیستم انجام شد که می‌توان به برخی از آنها از جمله: استقرار سیستم قیمت‌گذاری جهت اعتمادسازی بیشتر مشتریان با مشخص کردن پارامترهای تاثیرگذار در قیمت، استقرار سیستم نوین آزمایشگاه، راه‌اندازی سیستم حمل مکانیزه جهت افزایش سرعت بارگیری محصول و برقراری ارتباط سیستم‌های اتوماسیون اداری شرکت‌های فولاد هرمزگان و فولاد مبارکه اشاره کرد. مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با تاکید بر اینکه بومی‌سازی در زمینه مواد اولیه، قطعات، تجهیزات و ماشین‌آلاتی که مصرف عمومی در صنایع کشور دارند در میان مدت سبب خودکفایی کشور می‌شود گفت: این شرکت با ایجاد یک دپارتمان مستقل بومی‌سازی در ساختار رسمی خود، توجه به بومی‌سازی را بیش از پیش در برنامه‌ها قرار داده است. این بخش در قالب گروه‌های کاری، با گروه بهره‌برداری و بخش خرید و تحقیق و توسعه همکاری کرده و سعی می‌کند با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع داخلی کشور، نیازهای داخلی شرکت را برطرف کند.

وی با اشاره به پروژه‌های‌های جدید فولاد هرمزگان در حوزه بومی‌سازی افزود: طراحی و ساخت آب‌شیرین‌کن دریا به روش جذبی با استفاده از انرژی خورشیدی، طراحی و ساخت ابزار لبه‌یاب هوشمند مورد استفاده در فرآیندهای فرزکاری و ماشین کاری، فعال کردن کاتالیست‌های مستعمل واحد احیای مستقیم با استفاده از دی‌اکسیدکربن فوق بحرانی و ساخت کریستالیزاتور از مهم‌ترین این پروژه‌ها است. ارزانی با اشاره به اینکه در طراحی و توسعه محصولات (R&D) فعالیت‌های گسترده‌ای انجام ‌شده گفت: برقراری تعاملات گسترده و تعریف پروژه‌های متعدد با بیشتر دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور در راستای بومی‌سازی، فراخوان بیش از ۲۰ پروژه پژوهشی با هدف آینده‌پژوهی صنعت فولاد و افزایش ارزش‌افزوده محصولات تولیدی، حمایت از طرح‌ها و ایده‌های محققان در راستای کاهش هزینه‌ها و بهبود فرآیندهای تولید از مهم‌ترین فعالیت‌های این بخش است.

وی با اشاره به رشد ۲۵ درصدی فروش داخلی فولاد هرمزگان گفت: میزان فروش ۱۰ ماهه در بازارهای داخلی و خارجی از مرز یک میلیون تن گذشته و درآمد شرکت از محل این فروش ۲۶ درصد رشد داشته است. مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با بیان اینکه شرکت فولاد هرمزگان موفق به کسب عنوان پیشرو در بین ۱۰۰ شرکت برتر شد تصریح کرد: توانستیم با ۳۴ پله صعود نسبت به سال گذشته رتبه ۴۲ را در بین شرکت‌های برتر ایران کسب کنیم. وی مهم‌ترین شاخص انتخاب شرکت‌های پیشرو از بین ۵۰۰ شرکت برتر را رشدسریع و ارتقای رتبه فروش در چهار سال گذشته عنوان کرد و افزود: میزان سودآوری و بهره‌وری از مهم‌ترین شاخص‌های انتخاب شرکت‌های برتر است.ارزانی کسب عنوان صادر‌کننده نمونه استان برای چهارمین سال متوالی را نیز از افتخارات شرکت در حوزه فروش دانست.

وی، تامین نیازهای صنعتی کشور از طریق بومی‌سازی محصولات و استفاده از ظرفیت‌های داخلی را در جهت سیاست‌های کلان کشور دانست و اظهار کرد: شرکت فولاد هرمزگان در همین راستا با تمام توان سعی خواهد کرد نیاز صنایع داخلی به گریدهای ویژه فولادی را برطرف کند. مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با اشاره به ساخت ۵ گرید جدید گفت: از ۵ گرید آلیاژی ویژه تولید شده، یک گرید مربوط به صنعت استراتژیک مخازن تحت فشار و دو گرید استحکام بالا مربوط به صنعت لوله جهت کاربردهای خاص در پروژه‌های عمرانی و دو گرید نیز جهت صنایع دریایی و نیروگاهی است که پیش از این، اسلب مورد نیاز این محصولات از خارج از کشور تامین می‌شد.

ارزانی خاطرنشان کرد با ساخت گرید ck۵۰ در سومین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی، موفق به دریافت لوح و تندیس ساخت محصول برتر شدیم. مدیرعامل فولاد هرمزگان با اشاره به نقش فولاد هرمزگان در امر اشتغال‌زایی، تعداد نیروی انسانی شاغل در شرکت را ۱۵۹۰ نفر اعلام کرد و افزود: در این شرکت بیش از ۱۷۰/ ۲ نفر نیز در قالب شرکت‌های پیمانکاری مشغول کار هستند. ارزانی، تعهد فولاد هرمزگان به مسوولیت‌های اجتماعی خود را فرصتی برای خدمت به جامعه دانست و تصریح کرد: در ماه‌های گرم سال برای جبران کمبود برق با خارج کردن یکی از کوره‌های واحد فولادسازی از مدار تولید از تولید بیشتر تختال چشم‌پوشی شد تا مردم استان در رفاه بیشتری باشند. ضمن اینکه این شرکت با مشارکت در جشن گلریزان ستاد دیه (آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد)، مشارکت در ضیافت ماه مبارک رمضان و طرح تکریم مددجویان هلال‌احمر استان هرمزگان، مشارکت در طرح تکریم ایتام با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) و سایر اقدامات مشابه همواره تلاش کرده است به جامعه خود خدمت کند.

منبع:دنیای اقتصاد

دیدگاه ها