عقب نشینی نسبی قیمت آهن.

بررسی های صورت گرفته بر نوسانات بازار آهن حاکی از آن است که با توجه به اعمال دامنه نوسان مثبت و منفی ۳ درصد ازسوی بورس کالا برای مقاطع، معاملات روز گذشته چندان چشمگیر نبود و در این میان اجناسی که به فروش رسیدند روی نرخ پایه بودند.

عقب نشینی نسبی قیمت آهن.

بررسی های صورت گرفته بر نوسانات بازار آهن حاکی از آن است که با توجه به اعمال دامنه نوسان مثبت و منفی ۳ درصد ازسوی بورس کالا برای مقاطع، معاملات روز گذشته چندان چشمگیر نبود و در این میان اجناسی که به فروش رسیدند روی نرخ پایه بودند. ازسوی دیگر، در بازار ارز شاهد تداوم روند نزولی نرخ دلار بودیم و قیمت دلار به کانال ۲۱ هزار تومان وارد شد و در ساعاتی از روز به ۲۱ هزار و ۲۳۰ تومان رسید.

در نهایت همین دو عامل موجب شد تا روز گذشته در بازار آهن ، شاهد روند کاهشی با ثبات نسبی برخی محصولات باشیم. نکته حائز اهمیت دیگر آن است که همچنان در بازار با عدم تقاضا یا در صورت وجود، تقاضای اندک مواجه هستیم.

با این تفاسیر با نگاهی بر روند قیمت های اعلام شده از سوی تولیدکنندگان انواع مقاطع، شاهد ثبات همراه با کاهش در قیمت میلگرد بودیم؛ به این صورت که برخی از تولیدکنندگان میلگرد، قیمت های خود را بدون تغییر اعلام کردند، البته تعداد قابل توجهی هم به کاهش قیمت ۵۰ الی ۶۵۰ تومانی اقدام کردند. برخی نیز با اعلام قیمت دوم قیمت های خود را کاهش دادند. علت وجود کاهش در قیمت های اعلامی را می توان تقاضای اندک در بورس کالا در نظر گرفت.

در بازار نبشی نیز تولیدکنندگان این حوزه اغلب محصولات خود را ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومان کاهش دادند و البته ثبات نیز در میان برخی از قیمت های نبشی دیده می شد. در بازار ناودانی نیز دقیقا همان شرایط موجود در بازار نبشی به چشم می خورد و محصولات این حوزه نیز کاهش ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی را تجربه کردند.

در حوزه تیرآهن با آرامش در قیمت ها مواجه بودیم به این صورت که، قیمت تیرآهن کیلویی با کاهش ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی همراه با ثبات قیمت در برخی از محصولات روانه بازار شد، درتیراهن شاخه ای  نیز قیمت ها در بیشتر سایزها بدون تغییر اعلام شدند و در یکی از سایزهای پر فروش شاهد کاهش ۱۰ هزار تومانی بودیم.

قیمت پروفیل نیز پس از سپری کردن روزهای پرتنش، با کاهش همراه شد، به نحوی که کاهش قیمت ۱۰۰ الی ۶۰۰ تومانی همراه با ثبات قیمت در ضخامت ۲ این محصول دیده می شد؛ در سایز سایزها نیز کاهش همراه با ثبات را شاهد بودیم. اما در این میان پروفیل های ورق گیلان با افزایش قیمت ۲۰۰ الی ۴۰۰ تومانی مواجه شدند. برخی از فعالان بازار بر این باورند که پروفیل با قیمت های حال حاضر متقاضی ندارد و فروشندگان ناچار به کاهش قیمت می باشند.

 بازار آهن این هفته را در شرایط رکودی همراه با ثبات قیمت سپری کرد؛ اگر چه در برخی مبادی فروش شاهد نوسانات قیمت بوده ایم اما این نوسانات نتوانست منجر به تشویش در جو روانی حاکم بر بازار شود و متقاضیان خرید را تحریک نماید./آهن پرایس

دیدگاه ها