عرضه در بورس کالا‌، تنها راهکار تعیین قیمت سنگ آهن است.

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو گفت: عرضه در بورس کالا، تنها راهکار تعیین قیمت سنگ آهن است.

عرضه در بورس کالا‌، تنها راهکار تعیین قیمت سنگ آهن است.

به گزارش معدن۲۴، “امیر صباغ”  در همایش آنلاین تعامل سنگ آهن و فولاد در تالار بورس در محل هتل المپیک افزود: به این ترتیب با کشف قیمتی که انجام می‌شود، فولادسازان و سنگ آهنی‌ها بر اساس قیمت تابلوی بورس می توانند به انعقاد قراردادهای بلندمدت بپردازند.

وی یادآور شد: در سال ۹۷ بر اساس توافق فولادسازان و واحدهای سنگ آهنی، فرمول قیمتی کنسانتره ۱۶ درصد شمش خوزستان، گندله ۲۳.۵ درصد شمش خوزستان و آهن اسفنجی ۵۰ درصد شمش خوزستان توافق شد، اما در سال های ۹۸ و ۹۹ مذاکرات این دو گروه پیشرفتی نداشت و دیوان عدالت اداری نامه وزارت صمت در تثبیت قیمت را ابطال کرد.

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو گفت: مروری بر آخرین قیمت محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا، حاکی از مناسب بودن قیمت هاست.
وی همچنین بیان داشت: نگاهی به قیمت های کنسانتره و گندله در بورس کالا نیز حاکی است که نرخ ها محرک صادرات سنگ اهن است.
صباغ گفت: امروز آنقدر که فولادسازان به موضوع افزایش قیمت سنگ آهن حساسیت نشان می دهند، از تحولات در بازارهای پیرامونی غافل هستند.
وی، افزایش ۴ تا ۶ برابری قیمت گاز و برق در واحدهای فولادی با مصوبه مجلس را یادآور شد و گفت: هزینه‌های ناشی از این افزایش قیمت انرژی دست‌کم دو برابر گران شدن کنسانتره سنگ آهن در بورس کالا است.
مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو در ادامه، ذخایر 4.8 میلیارد تنی ذخایر زمین شناسی سنگ آهن را شاداور شد که 2.9 میلیارد تن آن قابلیت طراحی داشت و بیش از 1.14 میلیارد تن آن قابلیت اکتشاف دارد و افزود: با روند فعلی تولید سنگ آهن (سالیانه 30 میلیون تن تولید) ذخایر سنگ آهن تا 18 سال دیگر به پایان می رسد و اگر افزایش تولید 45 میلیون تنی چشم انداز 1404 محقق شود، ذخایر تنها برای 12 سال کفاف تولید فولاد را خواهد داد.
وی تاکید کرد: در این راستا باید بر اکتشافات عمیق متمرکز شده و بر روی آزادسازی محدوده های محبوس شده کار کنیم تا عمر ذخایر سنگ آهن بالاتر برود.
صباغ همچنین خاطرنشان کرد:‌ آن‌طور که برخی فعالان معدن و صنایع معدنی خواستار آن هستند، در جهان چیزی به نام توزیع یکسان سود در زنجیره نداریم و شاهدیم سرمایه و سودآوری زنجره فولاد جهانی از تولیدکنندگان شمش و محصولات فولادی به حوزه معدن (سنگ آهن، زغال سنگ و غیره) حرکت کرده است./معدن24

دیدگاه ها

شروع مکالمه

یک کارشناس را انتخاب کنید