سومین عرضه اولیه بورس در هفته جاری انجام می‌شود

سومین عرضه اولیه بورس در هفته جاری انجام می‌شود

علی صحرایی مدیر عامل بورس اوراق بهادار تهران گفت: تلاش می‌شود، طی هفته جاری تعداد 500 میلیون سهم معادل 10 درصد از کل سهام شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان در بازار دوم بورس تهران برای اولین بار پس از پذیرش، عرضه اولیه شود. وی با بیان اینکه با ورود و جای گیری نماد «لوتوس» در جمع ناشران بورسی ، سومین عرضه اولیه امسال بورس تهران رقم خواهد خورد ، عنوان کرد: هنوز این ناشر مدارک و مستندات درخواستی تا قبل از عرضه اولیه سهام را به طور کامل ارائه نکرده و پیگیری‌ها برای تکمیل این مدارک ادامه دارد. صحرایی افزود: موعد عرضه اولیه سهام پتروشیمی نوری در بورس تهران به دلیل عدم ارائه برنامه زمان‌بندی مشخص از سوی سهام دار عمده هنوز مشخص نیست.

ناشر تأمین سرمایه لوتوس پارسیان با سرمایه 500 میلیارد تومانی توانسته در پایان عملکرد میان‌دوره‌ای 10 ماهه منتهی به 30 آذر ماه 97 معادل 244 میلیارد و 8 میلیون و 400 هزار تومان درآمد از خدمات مختلف خود شامل بازار گردانی اوراق بدهی، صندوق سرمایه گذاری،اوراق سپرده گواهی بانکی،سود حاصل از سرمایه گذاری در اوراق بهادار ،تعهد پذیره نویسی اوراق بهادار،درآمد حاصل از سبد گردانی، سود حاصل از سپرده‌های بانکی و درامد حاصل از سپرده‌های بانکی داشته باشد. اصلی‌ترین درآمدهای «لوتوس» در این دوره عملکردی را درآمد 116 میلیارد و 831 میلیون تومانی سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها و پس از آن سود 37 میلیارد و 573 میلیون تومانی سود حاصل از سرمایه گذاری در اوراق صکوک و اوراق مشارکت تشکیل می‌دهد. سیاست تقسیم سود نقدی در مجامع این شرکت بر اساس سنوات گذشته حدود 90 درصد سود قابل تقسیم عنوان شده و سهامداراه عمده آن را بانک پارسیان با 12.5 درصد،سرمایه گذاری تدبیر با 17.5 درصد،سرمایه‌گذاری سایپا با 17.5 درصد و مخابرات ایران با 17.5 درصد از کل سهام تشکیل می‌دهند.

کل درامد این ناشر در پایان دوره مالی منتهی به 30 دی ماه 1396 معادل 173 میلیارد و 876 میلیون و 200 هزار تومان بوده است. پس از تکرار آگهی عرضه اولیه تعداد ۱۸۰ میلیون سهم معادل ۱۰ درصد از شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش طی خرداد ماه امسال در بورس تهران ، در تیر ماه نیز پنج درصد از سهام شرکت پتروشیمی پارس در بورس تهران عرضه اولیه شد. در 25 مهر ماه سال جاری نیز بخشی از سهام شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس برای اولین بار در بورس عرضه شد. بورس تهران پیش از این از برنامه‌ریزی برای عرضه اولیه سهام دست کم 12 شرکت جدید در بورس تهران تا پایان سال 1397 خبر داده بودند.

منبع:فارس