سختگیری در کنترل کیفیت، محصولات را جهانی می‌کند‌‌

سختگیری در کنترل کیفیت، محصولات را جهانی می‌کند‌‌

 ابتدا تمرکز فولادسازان ایرانی به تولید محصولات با کیفیت برای رقابت با دیگر شرکت‌‌های داخلی افزایش یافت. سپس این رقابت تا جایی ادامه یافت که کیفیت محصولات تولیدی تاییدیه بالاترین استانداردهای اروپایی را کسب کرد. به همین سبب توان رقابتی فولادسازان ایرانی در بازارهای جهانی نیز افزایش یافت. حال برخی از شرکت‌‌های فولادی مشتریان اروپایی دارند و بازار خود را در سایر کشورها تثبیت کرده‌‌اند. بدیهی است که در صورت رفع محدودیت‌‌های صادراتی مشتریان بیشتری خواهان فولاد ایرانی خواهند بود و درآمد ارزی فولادسازان داخلی افزایش خواهد یافت.

ورود تکنولوژی‌‌های روز تولید فولاد به کشور و ساخت کارخانه‌های مجهز‌‌تر یکی از عوامل بهبود کیفیت محصولات فولادی است. از طرف دیگر وجود زنجیره کامل فولاد در کشور و تامین سنگ آهن تا شمش فولادی از داخل این فرصت را به فعالان زنجیره می‌دهد که در تامین مواد اولیه کمترین دشواری را تحمل کرده و تمرکز خود را بر افزایش کیفیت محصول معطوف کنند.

بخش دیگری که کمک بزرگی به این موضوع می‌کند مدیران دقیق، با دانش و متعهد کنترل کیفی در شرکت‌‌های فولادی هستند. سختگیری و دقت مسوولان کنترل کیفی شرکت‌‌های فولادی نقش مهمی در رشد صنعت فولاد کشور دارد. از طرف دیگر سازمان ملی استاندارد با بررسی محصولات تولید شده در واحدهای فولادی با هرگونه خطا و کم‌‌کاری مقابله می‌کند که این امر به نوبه خود می‌تواند خطاهای صورت گرفته در کارخانه‌ها راتا حد قابل توجهی کاهش دهد.

کیفیت فولاد ایرانی

محمد صدری‌کوپایی مدیر کیفیت ذوب آهن اصفهان در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» به کیفیت بالای محصولات فولادی ایران اشاره کرد و گفت: شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان از سالیان دور اقدام به استقرار سیستم مدیریت کیفیت در سطح کل کارخانه کرده و فرآیندهای تولید در بخش‌های مختلف از ورود مواد اولیه تا تحویل محصول به مشتری تحت کنترل و نظارت مطابق دستورالعمل‌ها و الزامات استانداردهای مرتبط است. بر همین اساس محصولات فولادی در این شرکت مطابق استاندارد ملی ایران و با اخذ پروانه کاربرد علامت استاندارد ایران تولید می‌شود.

از آنجا که کیفیت تولیدات فولادی این شرکت از سطح بالایی برخوردار بوده و قابل رقابت با فولادسازهای مطرح دنیا است موفق به دریافت گواهینامه‌های CE (مختص کشورهای اتحادیه اروپا)، CARES (مختص کشورهای منطقه بریتانیا) و همولوگیشن (مختص کشور آلمان) شده است و صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، آفریقا، کشورهای حوزه خلیج فارس و آسیای میانه طبق استانداردهای مورد درخواست مشتری صورت می‌گیرد، لذا اگر مشکلات صادرات رفع شود، این شرکت قطعا توان توسعه صادرات را خواهد داشت. شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان، هرساله به عنوان شرکت نمونه یا شایسته تقدیر از سوی سازمان ملی استاندارد انتخاب شده است./ دنیای معدن