در کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد چه گذشت؛

ارائه فرمول پیشنهادی سندیکای تولیدکنندگان لوله و‌ پروفیل فولادی در خصوص تعیین کف عرضه فولاد در بورس کالا

در کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد چه گذشت؛

کاوه دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی گفت: در مورخ ۹۸/۹/۳۰، جلسه کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد با موضوع بازنگری کف عرضه ابلاغی واحدهای فولادی تولید کننده شمش و ورق با حضور مسئولان بورس کالا، ایمیدرو، وزارت صمت و تولید کنندگان فولاد؛ دبیر سندیکا و دبیر انجمن فولاد و سازمان حمایت و نماینده دادستانی برگزار شد.

دبیر سندیکا اظهار داشت: پیش از این جلسه، فولادسازان علت عدم رعایت کف عرضه فولاد‌سازان در بورس کالا را، پایین بودن قیمت پایه عنوان نموده بودند و بر همین اساس بدنبال ارائه یک فرمول جدید جهت افزایش محدود قیمت پایه بودند.

وی اشاره کرد: از سوی دیگر مسئولین وزارت صمت نیز بعنوان متولیان حوزه فولاد اعلام نمودند که از سوی مقامات عالی رتبه کشوری، در خصوص چرایی رشد و جهش قیمت آهن و فولاد مورد سوال شدید قرار گرفته اند؛ زیرا مقرر شده بود بعد از قول کنترل قیمتها، هیچ گونه افزایش قیمتی انجام ‌نپذیرد و در این رابطه خواهان ارائه توضیح از مسئولان بورس کالا و فولاد سازها شده اند.

کاوه ادامه داد: نکته مهمی که کلیه اعضای این جلسه بر آن اذعان داشتند که عامل رشد و تشدید قیمتها گردیده است، کمبود عرضه بدلیل عدم رعایت کف عرضه ابلاغی ستاد تنظیم بازار در بورس کالا بوده است.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و ‌پروفیل فولادی اظهار داشت، سندیکا در این جلسه یک فرمول پیشنهادی جهت تعیین عادلانه کف عرضه را ارائه نمود که سه عامل مهم و‌ اساسی در آن تعبیه شده است.

کاوه میزان تولید واقعی عرضه کنندگان، میزان تقاضا در بورس کالا و در نهایت میزان معاملات در بورس کالا را سه عامل ایجاد کننده فرمول پیشنهادی بر شمرد و جمع این سه عامل و تقسیم بر عدد سه را، کف عرضه عادلانه در هر ماه عنوان نمود.

ایشان اظهار داشت: عرضه های حداکثری با ارائه قیمت های مناسب، عامل جلوگیری از رشد و تشدید قیمتها است که مورد تایید کلیه اعضای جلسه نیز قرار گرفت.

کاوه اظهار داشت: در کشور نه تنها کمبود تولید فولاد نداریم بلکه حتی به گواه آمار و ارقام متولیان صنعت فولاد و انجمن های داخلی و خارجی با رشد تولید و فراوانی فولاد نیز روبرو بوده ایم بگونه ای که صادرات زیادی نیز انجام میدهیم. اما سوال اساسی اینجاست که چطور با این شرایط، با کمبود عرضه فولاد در بورس کالا روبرو هستیم؟!

دبیرسندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی در انتها گفت: مقرر شد فرمول پیشنهادی این سندیکا در جلسات آتی مورد بررسی قرار بگیرد.

×