خریداری ورق فولادی از بورس بر اساس نیاز واحدهای تولیدی

خریداری ورق فولادی از بورس بر اساس نیاز واحدهای تولیدی

آنوش رحام با بیان اینکه بر اساس بخشنامه اصلاحی وزارت صمت واحدهای تولیدکننده لوله و پروفیل از الزام عرضه محصولات خود در بورس کالا معاف شدند افزود: در نشست چهار ساعته معاونت معدنی وزارت صمت با سندیکای لوله و پروفیل دستورالعمل جدید بازار و الزام عرضه تمام محصولات فولادی به بورس کالا بررسی و بسیاری از ابهامات این دستورالعمل رفع شد. در این نشست معاونت معدنی به سندیکا اعلام کرد سقف عرضه های ورق فولادی برداشته و سهمیه بهین یاب حذف خواهد شد که در هفته‌های گذشته این تصمیم اجرایی شده است و هر واحد تولیدی می‌تواند ورق فولادی مورد نیاز واحد تولیدی خود را از بورس کالا خریداری و سپس در سامانه جامع تجارت ثبت کند.

دبیرسندیکای لوله و پروفیل ایران با اشاره به عدم شفافیت بحث سهمیه بندی در سامانه بهین یاب تصریح کرد: با حذف بهین یاب و سقف عرضه وعده دولت محقق شد و مسئولان وزارت صمت بنا به درخواست سندیکا مبنی برعرضه منفی ۵۰درصدی واحدهای تولیدی و عدم پرداخت نقدی عرضه ها اعلام کردند بحث عرضه نقدی به اعتباری سومین تغییر این دستورالعمل خواهد بود.

رحام گفت: با وجود تصمیم وزارت صمت مبنی بر پرداخت اعتباری بجای نقدی سندیکا در این نشست درخواست کرد سیگنال های این تغییرات در بازار رصد و بر اساس نتایج رصد پرداخت ها اعتباری شود، به این دلیل که این شائبه وجود داشت اگر هم سقف عرضه و هم سهمیه برداشته شود و عرضه هم از نقدی به اعتباری تغییر کند ممکن است واسطه‌ها و دلالان وارد بازار شوند و این تنها موضوعی بود که سندیکا با توجه به تغییرات زیاد دستورالعمل در نشست مطرح کرد.

وی افزود: عرضه ای که چندی پیش با کمک شرکت فولاد مبارکه در بورس کالا انجام شد بازار ورق از بلاتکلیفی و نداشتن چشم انداز خارج شد و به یک ثبات نسبی رسید.

دبیرسندیکای لوله و پروفیل ایران درباره الزام عرضه تمام محصولات به بورس کالا ادامه داد: صنعت پروفیل صنعتی مشتری مدار با تنوع محصولی بالا و بیش از۷۰۰ قلم کالای ریز و درشت اعم از قطعات و تجهیزات صنایع مختلف است که مستقیما به مصرف کننده نهایی فروخته می‌شود لذا با طرح این موضوع در نشست با مسئولان وزارت صمت گفته شد محصولات پروفیلی قابلیت عرضه در بورس را ندارد و پیشتر این موضوع به تایید بورس هم رسیده است.

رحام تصریح کرد: در این نشست با اشاره به رفت و برگشت‌های متعدد موضوع الزام عرضه محصولات لوله و پروفیل فولادی به بورس کالا و انتشار گزارش اخیر مرکز پژوهش های مجلس، در نهایت معاونت معدنی ابلاغ و دستورالعمل جدیدی مبنی بر عدم الزام پروفیل به بورس منتشر کرد و بخش بزرگی از ابهامات مرتفع شد./فولادبان