جدیت «صمت» در اجرای طرح جامع فولاد

معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت تاکید کرد: جدیت «صمت» در اجرای طرح جامع فولاد/ اکتشاف ذخایر جدید معدنی/ذخایر فلزی کشور دو برابر خواهد شد.

جدیت «صمت» در اجرای طرح جامع فولاد

شرکت های معدنی خصوصا سنگ آهنی ها سرمایه گذاری قابل توجهی در بخش فرآوری و افزایش ظرفیت کمی و کیفی خود انجام داده اند. ولی به نظر می رسد ذخایر کشف شده سنگ آهن کشور، تا ۵ سال آینده به اتمام می رسد و این موضوع دغدغه هایی برای فعالان حوزه معدن ایجاد کرده است. ضمن اینکه در صورت اجرای طرح جامع فولاد در سال های آتی تقاضای سنگ آهن بازار داخل افزایش خواهد یافت.

جعفر سرقینی معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص راهکارهای این وزارتخانه جهت ترغیب به سرمایه گذاری در حوزه معادن گفت: بدون شک تداوم حیات معادن کشور به اکتشافات وابسته است. اگر اکتشافات معدنی مورد توجه قرار نگیرد و ادامه دار نباشد، ذخایر فعلی بالاخره یک روز به اتمام خواهد رسید و آن زمان راهی برای جبران این اشتباه وجود نخواهد داشت.

وی افزود: به همین منظور از ۴ سال قبل برنامه اکتشاف در پهنه ها در حال اجرا است و خوشبختانه به ذخایر خوبی هم رسیده ایم. به نظر می رسد ذخایر فلزی کشور دو برابر خواهد شد و امیدواریم بعد از آنکه حفاری های عمقی انجام شد این خبر رسما اعلام شود تا معدن کاران هم خرسند شوند. برنامه اکتشاف در پهنه ها ادامه خواهد داشت و امسال هم قصد واگذاری ۳۰ پهنه در کل کشور را داریم. سرقینی تصریح کرد: اکتشافات در بخش معادن در سال جاری نیازمند هزینه ای در حدود ۲۰۰ میلیون یورو برای استفاده از تکنولوژی های جدید خصوصا ژئوفیزیک هوایی است تا بتوان به ذخایر جدید دسترسی پیدا کرد.

سرقینی در پاسخ به این سوال که آیا با شرایط فعلی، طرح افزایش ظرفیت صنعت فولاد کشور، اجرا خواهد شد یا نه اظهار داشت: طرح جامع صنعت فولاد و دستیابی به ظرفیت 55 میلیون تن در افق 1404 طرحی است که آغاز شده و نمی توان آن را متوقف کرد. وی افزود: در حال حاضر صنعت فولاد کشور به ظرفیت 35 میلیون تن دست یافته و 10 میلیون تن هم در مرحله ای است که نمی توان آن را متوقف کرد. توقف این طرح را به مصلحت نمی دانیم و با جدیت پیگیر اجرای آن هستیم. بالاخره روزی ساخت و ساز در کشور رونق خواهد گرفت و خواهید دید که این طرح چقدر سودمند است. البته از این ظرفیت، صادرات 15 میلیون تن فولاد و عرضه مابقی در کشور برنامه ریزی شده است.

وی در رابطه با علت تغییرات مدیران صنایع بزرگ معدنی گفت: ریشه این تغییرات را باید در تصمیمات سهامداران پیدا کرد و وزارتخانه نقشی در تغییر مدیران نداشته است. شرکت هایی که مدیران آنها تغییر کرده، خصوصی بوده و صمت در تعیین مدیریت در آنها مداخله ای ندارد.

منبع:بورس نیوز

دیدگاه ها