تصمیمات ستاد تنظیم بازار در حوزه فولاد

تصمیمات ستاد تنظیم بازار در حوزه فولاد

به گزارش «دنیای اقتصاد» در همین راستا برخی اعضای انجمن تولید‌کنندگان فولاد ایران از جمله تولید‌کنندگان بزرگ بخش‌خصوصی در نشست ستاد تنظیم بازار که روز گذشته با حضور معاون صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و مدیران بورس کالا، ایمیدرو، سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده و سازمان بازرسی کل کشور برگزار شد به طرح مشکلات موجود پرداختند و بسیاری از دغدغه‌های تولید‌کنندگان در این جلسه مطرح شد و کلیات آن مورد موافقت قرار گرفت و برخی دیگر برای کارشناسی‌های بیشتر به کمیته‌های تخصصی مربوطه ارجاع داده شد.

اصلاح قیمت پایه میلگرد در بورس کالا از مواردی بود که با پیشنهاد انجمن (تولیدکنندگان فولاد) در این خصوص مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت و در نهایت مقرر شد این فرمول در کارگروه اصلی تنظیم بازار بررسی و درصورت تصویب، اعمال و اجرایی شود.در مورد واحد‌های نوردی، فرمول پیشنهادی انجمن، حداکثر قیمت پایه عرضه میلگرد در بورس کالا برابر با میانگین موزون قیمت معاملاتی شمش در یک هفته قبل به علاوه ۱۱ درصد در نظر گرفته شده که مبنای این فرمول یعنی محاسبه حداکثر قیمت پایه میلگرد براساس قیمت معاملاتی شمش مورد موافقت کمیته قرار گرفت.

گرچه به‌دلیل اختلاف‌نظر اعضای کمیته، مقرر شد درصد پیشنهادی انجمن مورد بررسی کارشناسی وزارت صمت نیز قرار گیرد و پیشنهادهای لازم از سوی دبیرخانه کمیته به کارگروه اصلی تنظیم بازار ارائه شود که در صورت تصویب، این مورد هم اجرایی خواهد شد. یکی از مشکلاتی که در سال‌جاری اغلب تولید‌کنندگان با آن مواجه بودند، ناتوانی در تامین مواد اولیه و موانعی بود که بر سر راه تولید‌کنندگان برای صادرات قرار داشت.

با کاهش قیمت پایه میلگرد در بورس کالا از یکسو و همچنین نامتناسب بودن نرخ شمش و عرضه اندک آن در بازار،‌ تولیدکنندگان نوردی خواستار اصلاح قیمت پایه در بورس کالا و متناسب بودن قیمت محصولات زنجیره فولاد شدند. از همین رو در جلسه‌ای با حضور معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صمت خواستار اصلاح نرخ پایه شدند و کلیات آن یعنی اصلاح قیمت پایه مورد موافقت قرار گرفت؛ اما رقم پیشنهادی آن مورد تایید قرار نگرفت و در جلسه دیروز ستاد تنظیم بازار نیز مطرح شد و برای اعلام نتیجه به کمیته تخصصی ارجاع داده شد.

بنا بر این گزارش، تداوم معاملات مچینگ ورق‌های فولادی نیز در کارگروه تنظیم بازار تصویب شده بود؛ اما شیوه نامه مچینگ و جزئیات آن هنوز تدوین نشده است. این شیوه‌نامه که توسط معاونت امور معدن و صنایع معدنی پیشنهاد شده بود، تدوین، بررسی و تصویب شد. بنابراین با تصویب کارگروه اصلی تنظیم بازار، مچینگ ورق‌های فولادی مجددا در بورس کالا برقرار می‌شود و صنایع پایین‌دستی فولاد نیز می توانند مواد اولیه مورد نیاز خود را از بورس کالا تامین کنند.

درخصوص قراردادهای بلندمدت نیز مواردی مطرح شد که به‌رغم توافق اعضا بر سر کلیت موضوع، اختلاف‌نظرها پیرامون جزئیات و ابعاد آن زیاد بود؛ به‌ویژه اینکه حاضران بر سر این مساله که در صورت قرارداد بلندمدت شرکت‌های تولیدکننده شمش با کارخانه نوردی، چه میزان از تعهد عرضه آن در بورس کالا کاهش یابد، توافق نداشتند. بنابراین مقرر شد این موضوع به‌گونه‌ای به کارگروه اصلی تنظیم بازار ارائه شود که این قراردادها اختیاری باشد و شرکت‌ها الزامی برای قرارداد بلندمدت نداشته باشند. همچنین اعضای کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد بر اجرای سیاست همزمان عرضه داخلی و توسعه صادرات تاکید داشته و معتقد هستند صادرات فولاد کشور نباید هیچ محدودیتی داشته باشد، اما نحوه عرضه و چگونگی آن به جلسات آتی کمیته موکول شد.

منبع:دنیای اقتصاد