بورس کالا تعیین‌کننده قیمت نیست

معاون وزیر صنعت گفت: بورس کالا محلی برای کشف قیمت کالاها براساس عرضه و تقاضا است. از این رو اینکه رشد یا کاهش قیمت یک محصول به بورس نسبت داده شود، موضوعی کارشناسی نیست.

بورس کالا تعیین‌کننده قیمت نیست

جعفر سرقینی، معاون وزیر صنعت عنوان کرد: از کارکردهای اصلی بورس کالا، کشف قیمت کالاها براساس عرضه و تقاضا است؛ به این ترتیب اینکه برخی‌ها افزایش یا کاهش قیمت یک کالا را به بورس نسبت می‌دهند، کارشناسی نیست. به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، بورس تعیین‌کننده قیمت نیست، بلکه بستری را فراهم می‌کند تا عرضه و تقاضای فروشندگان و خریداران یک محصول در آن ثبت می‌شود و قیمت در اثر رقابت شکل می‌گیرد.

معاون معادن و امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: نقش بورس کالا در ایجاد شفافیت و تعادل بازار فولاد و فلزات به‌خصوص در شرایط بحرانی اخیر موثر بوده است و هم‌اکنون نیز معاملات به شیوه مطلوب در جریان است. سرقینی گفت: در بورس کالا مقرراتی وجود دارد که فعالان بازار باید براساس آن مقررات به انجام معامله بپردازند، برای مثال اگر اعلام می‌شود که ۶۰ هزار تن از کالایی قرار است در بورس عرضه شود، باید مراقب باشیم که این عرضه کاهش حجم نداشته باشد تا منجر به افزایش قیمت شود. وی ادامه داد: در طرف مقابل نیز باید مراقب بود تا خریداران به شکل واقعی تقاضای خود را اعلام کنند تا کاهش قیمت غیر‌واقعی نیز در بازار نداشته باشیم که این روندها هم‌اکنون به‌درستی انجام می‌شود.

منبع:دنیای اقتصاد

دیدگاه ها