امیدواریم رحمانی به قیمت‌گذاری دستوری فولاد پایان دهد

رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: سال گذشته شاهد صدور بخشنامه‌های مختلف غیرکارشناسی در بازار فولاد بودیم که خوشبختانه رحمانی وزیر صمت به نظرات انجمن‌های توجه ویژه دارد و شاهد اصلاح بخشنامه‌ها و بهبود شرایط بازار به خصوص در حوزه قیمت ها هستیم؛ از این رو امیدواریم با نگاه وزیر صمت دیگر شاهد قیمت گذاری محصولات نباشیم.

امیدواریم رحمانی به قیمت‌گذاری دستوری فولاد پایان دهد

بهرام سبحانی، رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد در پنجمین کنفرانس استیل پرایس عنوان کرد: یکی از اتفاق‌های مناسب در حوزه بازار فولاد، رفع محدودیت های سال گذشته در قیمت گذاری فولاد در بورس بود که رحمانی وزیر صمت با توجه به نظر فعالان بازار، زمینه اتخاذ روش های منطقی برای کشف قیمت فولاد را فراهم کرد.

وی با تاکید بر اینکه نباید در معاملات بورس محدودیت قیمتی بگذاریم، افزود: حدود ٢٥ میلیون تن تولید فولاد داریم و در بالاترین میزان ١٥ میلیون تن مصرف فولاد در کشور داریم؛ همچنین اگر همین امروز همه محدودیت های صادرات فولاد را برداریم، نهایت می توانیم ١٠ میلیون تن صادرات داشته باشیم و به این ترتیب هیچ کمبودی در بازار فولاد نداریم.

رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد افزود: با وجود وفور فولاد، سال گذشته شاهد ایجاد محدودیت در معاملات بورس کالا بودیم در شرایطی که قبل از بخشنامه ها و ایجاد محدودیت ها، هم تولیدکننده و هم مصرف کننده همه در بورس کالا حضور داشتند و بدون مشکل به انجام معامله می پرداختند اما اعمال محدودیت ها باعث بورس گریز شدن عرضه کنندگان می شود و این به معنای کنار رفتن شفافیت و شروع مشکلات می شود.

سبحانی افزود: با اعمال محدودیت و قیمت گذاری در بورس کالا، عرضه کننده را نسبت به عرضه در بورس بی انگیزه می کنیم از طرفی اعلام می شود که اگر تولیدکننده می خواهد صادرات کند، باید در بورس کالا عرضه کند و به این ترتیب بازار و تولید به مشکل می خورد.

رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد اظهار داشت: در سال جاری اگر می خواهیم انگیزه تولید بدهیم به جای محدودیت و ممنوعیت گذاشتن باید عرضه کننده را برای تولید تشویق کنیم که معامله در بورس کالا بدون محدودیت یکی از راه های این تشویق و رشد انگیزه است.

منبع:ایلنا

دیدگاه ها