افزایش ۹ درصدی تولید فولاد ایران در ۱۰ماه گذشته

افزایش ۹ درصدی تولید فولاد ایران در ۱۰ماه گذشته

ایران سال گذشته ۵/ ۲۸میلیون تن فولاد تولید کرد


همچنین براساس آمار این نهاد بین‌المللی، تولید فولاد ایران طی سال ۲۰۲۱ به ۵/ ۲۸میلیون تن رسیده است که نسبت به سال ۲۰۲۰ کاهش ۸/ ۱درصدی را نشان می‌دهد.

بیش از ۷۲‌درصد تولید فولاد منطقه غرب آسیا در دست ایران


 تولید فولاد در غرب آسیا مانند ماه گذشته در این ماه افزایشی شده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷/ ۶‌درصد افزایش یافته و به ۴میلیون تن رسیده است. کشورهای غرب آسیا که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته‌اند، شامل ایران، قطر، عربستان و امارات هستند. با توجه به تولید ۹/ ۲میلیون تنی ایران در ماه اکتبر، ۵/ ۷۲درصد تولید فولاد غرب آسیا در اختیار ایران بوده است.


بیشترین کاهش تولید برای ترکیه


براساس این گزارش، چین با تولید ۸/ ۷۹میلیون تن، هند با تولید ۵/ ۱۰میلیون تن و ژاپن با تولید ۳/ ۷میلیون تن، سه کشور نخست تولید فولاد در جهان هستند.انجمن جهانی فولاد با کاهش ۸/ ۱۷درصدی بیشترین میزان افت تولید را به خود اختصاص داده است. تولید فولاد ژاپن ۶/ ۱۰درصد، آمریکا ۹/ ۸درصد، روسیه ۵/ ۱۱درصد، کره‌جنوبی ۱/ ۱۲درصد، آلمان ۴/ ۱۴‌درصد و برزیل ۵/ ۴‌درصد کاهش یافته است. براساس آمارهای انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد چین ۱۱‌درصد و تولید فولاد هند ۷/ ۲‌درصد افزایش یافته است.

تولید فولاد در جهان؛ بدون تغییر


براساس این گزارش، تولید فولاد جهان در ماه اکتبر ۲۰۲۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییری نداشته و به ۳/ ۱۴۷میلیون تن رسیده است. همچنین تولید فولاد جهان در ۱۰ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹/ ۳‌درصد افت کرده و به ۷/ ۱۵۵۲میلیون تن رسیده است.


کاهش بیش از ۱۷درصدی تولید فولاد در اروپا


تولید فولاد در ۲۷کشور عضو اتحادیه اروپا در ماه اکتبر با کاهش ۵/ ۱۷درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۳/ ۱۱میلیون تن رسیده است. سایر کشورهای اروپایی یعنی بوسنی و هرزگوین، مقدونیه، نروژ، صربستان، ترکیه و انگلیس نیز کاهش تولید ۸/ ۱۵درصدی داشتند و میزان تولید فولاد آنها به ۷/ ۳میلیون تن رسیده است. بحران انرژی در اروپا و افزایش سرسام‌آور انرژی بر بسیاری از صنایع کشورهای اروپایی تاثیر منفی گذاشته است. حتی بسیاری از کارشناسان نسبت به از دست رفتن صنایع در این کشورها هشدار داده‌اند و برخی نیز از به خطر افتادن پایگاه صنعتی این اتحادیه خبر می‌دهند. کشورهای آسیا و اقیانوسیه که شامل استرالیا، چین، هند، ژاپن، نیوزیلند، پاکستان، کره‌جنوبی، تایوان، تایلند و ویتنام هستند، در ماه اکتبر ۲۰۲۲ یعنی مهرماه امسال ۳/ ۱۰۷میلیون تن فولاد تولید کردند که ۸/ ۵درصد بیشتر شده است.

تولید فولاد کشورهای آمریکای شمالی (شامل کانادا، کوبا، السالوادر، گواتمالا، مکزیک و آمریکا) نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۷/ ۷‌درصد کاهش یافته و به ۲/ ۹میلیون تن رسیده است. تولید فولاد آفریقا که شامل کشورهای مصر، لیبی و آفریقای جنوبی است با افزایش ۳/ ۲درصدی به ۱.۴میلیون تن رسیده است. همچنین تولید فولاد کشورهای مستقل مشترک‌‌‌المنافع (بلاروس، قزاقستان، مولداوی، ازبکستان)، روسیه و اوکراین در این بازه زمانی با ۷/ ۲۳‌درصد کاهش به ۷/ ۶میلیون تن رسیده که بیشتر به علت کاهش تولید روسیه و اوکراین بوده است. تولید فولاد کشورهای آمریکای جنوبی که شامل آرژانتین، برزیل، شیلی، کلمبیا، اکوادر، پاراگوئه، پرو، اوروگوئه، ونزوئلا هستند، نیز با کاهش ۲/ ۳درصدی به ۷/ ۳میلیون تن تولید داشته‌‌‌اند.

انجمن جهانی فولاد، یکی از بزرگ‌ترین و پویاترین انجمن‌های صنعتی در جهان است که در تمامی کشورهای بزرگ تولیدکننده فولاد عضویت دارد. این انجمن بین‌المللی، نماینده تولیدکنندگان فولاد، انجمن‌های ملی و منطقه‌ای صنعت فولاد و موسسات تحقیقاتی فولاد است. در این گزارش، ۶۴ کشور که ۹۸‌درصد فولاد کل جهان را تولید می‌کنند، مورد بررسی قرار گرفته‌اند./دنیای اقتصاد