استفاده از سیستم هوش مصنوعی در دو کارخانه سنگ آهن جلال آباد و پایا فولاد توسط فکور صنعت

استفاده از سیستم هوش مصنوعی در دو کارخانه سنگ آهن جلال آباد و پایا فولاد توسط فکور صنعت

شرکت فکور صنعت در ابتدا به عنوان یک شرکت دانش بنیان در زمینه ساخت سیستم‌های مغناطیسی در سال ١٣٧١ آغاز به کار کرد و ورود شرکت به عرصه فرآوری سنگ آهن با ساخت جداسازهای مغناطیسی با شدت متوسط در سال ١٣٨٣ آغاز و به این منظور در کارخانه تغلیظ چادرملو درام‌های مغناطیسی طراحی و ساخته شده شرکت فکور صنعت جایگزین درام های مغناطیسی خارجی شد. در نتیجه این فرایند موفق شدیم ظرفیت تولیدی چادرملو را از حدود ١.٢ به ٢ میلیون تن افزایش دهیم.

در سال ۱۳٨٧شرکت فکور صنعت نیز برای اولین بار توانست تکنولوژی افزایش عدد بلین خوراک گندله سازی اردکان را با استفاده از تجهیز HPGR وارد ایران کند، که این مهم باعث صرفه جوئی قابل توجهی در مصرف بنتونیت و افزایش سختی محصول گندله تولیدی آن شرکت گردید.

در ادامه شرکت وارد پروژه‌های طراحی، تامین و احداث کارخانه تغلیظ سنگ آهن شد به گونه‌ای که تاکنون در حدود ١٧ کارخانه در سطح معادن بزرگ ایران نظیر گل گهر، سنگان، جلال آباد و چادرملو به ظرفیت مجموعه ٣٢ میلیون تن احداث کرده است که حدود ٢٠ میلیون تن آن مربوط به ظرفیت سازی تولید سالانه کنسانتره آهن در منطقه گل گهر، ۵ میلیون تن در سنگان و مابقی متعلق به مناطق جلال آباد زرند، ساغند و چادرملو است.

در سال ۱۳۹۳ نیز شرکت وارد عرصه بازار طراحی ، تامین ، ساخت و احداث کارخانجات گندله سازی شد، به طوریکه یک کارخانه گندله سازی در معدن سنگان خراسان به ظرفیت سالانه ۲.۵ میلیون تن و یک کارخانه گندله سازی در سه چاهون بافق یزد به ظرفیت سالانه ۵ میلیون تن تکمیل و درحال بهره برداری می باشد و کارخانه گندله سازی خرامه شیراز با ظرفیت تولید سالانه ۲.۵ میلیون تن در حال احداث است.

در راستای تحقق ورود شرکت به بازار تولید آهن و فولاد، شرکت فکور صنعت موفق به امضای قرارداد طراحی، تامین و ساخت و راه اندازی کارخانه ذوب و نورد فولاد برای تولید سالانه ٣ میلیون تن ورق فولادی با ضخامت ٠.٨ میلی متر با مشارکت شرکتهای معتبر اروپائی با شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر گردیده و در حال احداث می باشد.

همچنین پروژه بزرگ انتقال آب از بندرعباس به منطقه سیرجان به طول ٣٠٠ کیلومتر به منظور انتقال سالانه ١۵٠ میلیون متر مکعب آب شیرین از منطقه خلیج فارس به منطقه معدنی گل گهر، احداث پالایشگاه مس خاتون آباد و کارخانه ذغالشوئی البرز مرکزی نیز از جمله سایر پروژه‌های شرکت بوده است./استیل پرایس