احتمال افت قیمت دلار وجود دارد؟

احتمال افت قیمت دلار وجود دارد؟

در مقاطعی از روز، برخی از معامله‌گران در معاملات فردایی نرخ فروش خود را ۱۸ هزار تومان اعلام کردند، ولی کسی حاضر به خرید نشد. مرز یاد شده برای بازار از اهمیت مقاومتی زیادی برخوردار است. در حالی که نرخ در معاملات عمده زیر مرز ۱۸ هزار تومانی باقی ماند، در معاملات خرد کمتر فردی حاضر بود زیر این مرز اقدام به فروش کند. به‌طور کلی با توجه به افزایش روزهای اخیر، معامله‌گران در زمینه فروش ارز احتیاط بیشتری می‌کنند و به نظر می‌رسد تا زمانی که سیگنال‌هایی از تغییر جهت نرخ نبینند، به راحتی حاضر به تغییر موقعیت خود نباشند. دیروز نرخ حواله درهم بالای مرز ۵ هزار تومانی نوسان می‌کرد و یکی از عواملی بود که اعتماد افزایشی‌های بازار را بالاتر برده بود. در ساعات انتهایی روز نرخ دلار در معاملات عمده نیز ۱۸ هزار تومان شد و باید دید این اتفاق در روند ابتدای روز پنج‌شنبه نیز اثر خواهد گذاشت.

رشد نرخ دلار، زمینه‌ساز بالا رفتن خریدها در بازار سکه شد تا این فلز گرانبها یک روز افزایشی دیگر را نیز پشت سر بگذارد. دیروز سکه تمام بهار آزادی ۱۱۰ هزار تومان افزایش نرخ را به ثبت رساند و به بهای ۷ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان رسید. طلای جهانی نیز در رشد روز گذشته به افزایش سکه کمک کرد. طلا تا ساعت ۴ بعدازظهر دیروز تا محدوده هزار و ۷۲۰ دلار رشد کرده بود. درواقع نه تنها از سمت بازارهای جهانی روی سکه فشاری نبود که به‌صورت عامل محرکی نیز عمل می‌کرد. با این حال، عامل اصلی که به افزایش بهای سکه کمک می‌کرد، رشد دلار بود و روند روزهای آتی فلز گرانبهای داخلی بیشتر به رشد بهای دلار بستگی دارد. به گفته فعالان، در روزهای اخیر هیجان در بازار سکه به اندازه هفته‌های قبل نیست ولی نرخ به واسطه رشد دلار توانسته است از کف ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی فاصله بگیرد. جرقه این رشد از آن روزی خورد که دلار در واکنش به تحریم‌های امریکا در مورد کشتیرانی سیر صعودی گرفت و سکه را همراه خود کرد. با این حال، اکنون سوال مهم این است که پس از دو روز رشد متوالی و رسیدن به مرزهای حساس مقاومتی، هیجان و جو هیجانی نوسان‌گیران خالی خواهد شد یا با موج جدید افزایش نرخ رو‌به‌رو خواهیم شد.

در شرایط کنونی مهم‌ترین عاملی که می‌تواند از رشد نرخ دلار حمایت کند، ماندن نرخ حواله درهم بالای مرز ۵ هزار تومانی است. زمانی که نرخ حواله درهم بالای مرز یاد شده باشد، ارزش دلار در بازار داخلی حداقل می‌تواند بالای مرز ۱۸ هزار و ۳۰۰ تومانی قرار بگیرد. اینکه این اتفاق در بازار داخلی رخ نداده است، به نوعی نشان‌دهنده ضعف سمت تقاضاست؛ هر چند که مشخص نیست در صورت ادامه رشد، تقاضا قوی‌تر نشود.

در کنار این، در صورتی که سمت عرضه تقویت شود، احتمال افت نرخ وجود دارد. روز گذشته، صرافی‌های منتخب بازارساز سعی کردند با بالا آوردن نرخ کمی خود را به نرخ بازار نزدیک کنند و از این طریق کمی مانع از ورود تقاضای کاذب به بازار شوند. دیروز نرخ دلار بر تابلوی صرافی ملی ۱۷ هزار و ۲۵۰ تومان بود که ۳۲۰ تومان بیشتر از روز سه‌شنبه بود. با این حال، این نرخ همچنان حدود ۷۰۰ تومان با بازار آزاد فاصله داشت. در سامانه نیما نیز دیروز قیمتی برای دلار اعلام نشد.

در روزهای گذشته رئیس کل بانک مرکزی تلویحا اعلام کرده بود که بازار ارز بار دیگر در کنترل بازارساز قرار گرفته است ولی پس از خبر اعلام تحریم کشتیرانی ایران توسط امریکا، هیجان تا حدی به معاملات بازگشت. این در حالی بود که پیش از این خبر نرخ در جهت نزولی عمدتا حرکت می‌کرد و انتظارات برای بازگشت دلار به کانال ۱۶ هزار تومانی افزایش یافته بود. در روزی که دلار افزایشی بود، یورو نیز توانست خود را بالای مرز ۲۰ هزار تومانی تثبیت کند.

منبع: ایران جیب