آینده قیمت دلار چه می‌شود؟

رئیس‌زاده می‌گوید: با توجه به حد نهایی قدرت خرید اقتصادی مردم در شرایط فعلی، کانال ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان را برای دلار می‌توان متصور بود، اما اگر کشور در شرایط رکودی نبود شاید می‌شد خیلی به‌مراتب بیشتر از این کانال، افزایش نرخ برای دلار قائل شد.

آینده قیمت دلار چه می‌شود؟

قیمت دلار در سال ۱۳۹۸ با افزایش ۱۵٫۵ درصدی مواجه شد، اما در سال ۱۳۹۹ چه روندی برای دلار می‌توان متصور بود؟

مهدی رئیس‌زاده، مشاور بانکی اتاق بازرگانی تهران می‌گوید: نه تنها وضعیت ارزی بلکه اقتصاد ما دچار سیاست‌زدگی شده‌، یعنی به دلیل تحریم و نوع روابط بین‌المللی که داریم اقتصاد ما به طور قابل توجهی می‌تواند تحت تاثیر آن قرار بگیرد که البته گرفته است.

وی ادامه می‌دهد: بنابراین اگر روند فعلی بخواهد ادامه پیدا کند، دلار هم همان‌طوری که طی دو سه ماه اخیر رشد داشته، از این پس نیز می‌تواند این رشد تدریجی را به نوعی ادامه دهد. اما باید بدانیم با توجه به رشد منفی اقتصادی و رکودی که دچار آن هستیم، قدرت خرید مردم در حال کاهش بوده و این ممکن است از یک جایی به بعد با کاهش قیمت دلار همراه شود اما در مجموع روند قیمت دلار افزایشی خواهد بود.

رییس‌زاده می‌افزاید: به دلیل کاهش درآمدهای نفتی و تحریمی که در آن قرار داریم، نفت ما به سختی فروش می‌رود و آنچه که در بودجه پیش‌بینی شده قطعا محقق نخواهد شد. صنایع وابسته مانند پتروشیمی‌ها هم وضعیت مناسبی ندارند. از سوی دیگر منابع ما در حصر است. در حال حاضر ما منابع قابل‌توجهی در خارج از کشور داریم اما بلوکه است.

رییس‌زاده: کانال ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان برای دلار معقول است. شیوع ویروس کرونا بهترین اقتصادهای دنیا را هم به رکود کشانده که خروج از آن نیز زمان‌بر است. در حال حاضر دلار در محدوده ۱۶ هزار تومان در حال معامله است که می‌توان انتظار داشت تا پایان سال تا ۱۸ هزار تومان نیز افزایش یابد.

این کارشناس در ادامه اضافه ‌کند: درخواست‌هایی که برای رفع تحریم شده، برای آزادسازی این منابع است. اگر منابع ارزی آزاد شود و در اختیار قرار بگیرید ما می‌توانیم به راحتی از این بحران نیز عبور کنیم که مشاهده می‌کنید در حال حاضر تمام تلاش‌ها برای این آزادسازی است.

وی عنوان می‌کند: به دلیل وابستگی اقتصاد با مسایل سیاسی باید در روابط بین‌الملل کشور اقدامات اساسی صورت بگیرد. اگر تغییر قابل‌توجهی صورت بگیرد و بتوانیم ارتباطات خوبی برقرار کنیم مانند رفع مسدودی برخی منابع ما که آمریکایی‌ها به آن چشم دوخته بودند، کاهش نرخ که چندان مطرح نیست اما اگر این روند ادامه پیدا کند می‌توانیم حداقل به ثبات قیمت امیدوار بود. ثبات قیمت در اقتصاد بسیار مهم است.

رییس‌زاده با اشاره به پیش‌بینی قیمت دلار در سال ۹۹ می‌گوید: با توجه به حد نهایی قدرت خرید اقتصادی مردم در شرایط فعلی، کانال ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان برای دلار می‌توان متصور بود اما اگر کشور در شرایط رکودی نبود شاید می‌شد خیلی به‌مراتب بیشتر از این کانال، افزایش نرخ برای دلار قائل شد.

وی در پایان تاکید می‌کند: کانال ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان برای دلار معقول است. شیوع ویروس کرونا بهترین اقتصادهای دنیا را هم به رکود کشانده که خروج از آن نیز زمان‌بر است. در حال حاضر دلار در محدوده ۱۶ هزار تومان در حال معامله است که می‌توان انتظار داشت تا پایان سال تا ۱۸ هزار تومان نیز افزایش یابد.

دنیای اقتصاد

×