آیا رونق به بازار ورق فلزی باز می‌گردد؟

آیا رونق به بازار ورق فلزی باز می‌گردد؟

متال بولتن در گزارش اخیر خود یادآور شد: «ماه می‌امسال میلادی، میزان فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی در دنیا کمتر از حد انتظار بود و همین واقعیت، سبب شد تا بسیاری از فعالان اقتصادی و کارشناسان بازارهای مالی، نگران وضعیت بازارهای فلزی شوند و انتظار افت ارزش کالاهای اساسی به‌خصوص فلزات صنعتی را داشته باشند.»

به گزارش کالاخبر، گزارش‌های اخیر دولت چین حاکی از کاهش نرخ رشد اقتصادی این کشوراست. از طرف دیگر، نرخ تورم در چین و اغلب کشورهای دنیا با رشد همراه بوده و بر همین اساس، اغلب دولت‌ها از کاهش تدریجی سیاست‌های حمایت از اقتصاد خبرداده‌اند. انتشار این خبرها، به‌ویژه در ۲ کشور تعیین‌کننده امریکا و چین باعث شد تا بازارهای مهم جهان نیز تحت تأثیر قرار گیرند.

عقب‌نشینی مس تا ۸ هزار و ۷۰۰دلار
یکی از فلزات مورد توجه بازار و رسانه‌ها، مس است. این فلز پرمصرف (به‌خصوص در صنعت نیرو) در یک هفته اخیر، افت نرخ شدیدی را تجربه کرده است. در آخرین روزهای دهه دوم ماه ژوئن، نرخ هر تن مس در بازار جهانی به ۹هزار و ۲۸۹ دلار رسید، درحالی‌که یک هفته قبل از آن، مس در بازار جهانی با نرخ ۹ هزار و ۹۷۵ دلار و ماه گذشته با بهایی برابر با ۱۰هزار و ۳۷۶ دلار مبادله می‌شد. «متال بولتن» در گزارش خود، پیش‌بینی کرده است: «انتظار داریم، کاهش نرخ مس در بازار جهانی ادامه داشته باشد و در فصل سوم امسال، هر تن مس در بازار جهانی با نرخ ۸ هزار و ۷۰۰ دلار مبادله شود».

کاهش ۱۰ تا ۱۷ درصدی بهای فولاد
برپایه این گزارش، شرایطی مشابه بازار مس در بازار فولاد نیز حکمفرما است و نرخ فولاد هم در فصل آتی کاهش خواهد یافت، دلیل این رخداد نیز رشد عرضه این فلز پر تقاضای صنعتی است. البته در یک سال گذشته، نرخ فولاد افزایش زیادی داشته و بازگشت به وضعیت پیش از اکرونا در ماه‌های باقی‌مانده امسال، نامحتمل است.

گزارش‌ها، گویای آن است که نرخ هر تن ورق نورد گرم در بازار امریکا در سپتامبر سال ۲۰۲۰معادل ۵۵۰ دلار بود، درحالی‌که در نیمه اول ماه جاری، با نرخ هزار و ۵۰۰ دلار به فروش رسید. اما در بازار اروپا، سرعت افزایش نرخ این فرآورده فلزی کمتر بود و از ۵۰۰ دلار به هزار و ۵۰ دلار رسید. انتظارمی رود، در فصل پیش‌رو، نرخ فرآورده‌های فولادی ۱۰ تا ۱۷ درصد کاهش پیدا کند./روزگار معدن