آمریکا به چند کشور اروپایی سهمیه صادرات فولاد اعطا کرد

بر اساس اعلام وزارت بازرگانی آمریکا، این کشور به چند کشور اروپایی سهمیه صادرات فولاد به ایالات متحده اعطا کرده که از ابتدای سال 2022 اجرایی خواهد شد.سهمیه صادرات فولاد آلمان و هلند به آمریکا ارقام قابل توجهی است. سهمیه‌های سوئد و اتریش نیز در برخی از محصولات ظاهراً مطلوب تلقی می‌شوند.

آمریکا به چند کشور اروپایی سهمیه صادرات فولاد اعطا کرد

آلمان، بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد اتحادیه اروپا، سهمی بزرگ از کل سهمیه‌های نرخ تعرفه سالانه یا TRQ های منطقه برای صادرات به ایالات متحده را با ۹۰۷ هزار تن به دست آورد. این فهرست نشان داد که آلمان حق صادرات درمجموع ۹۰۷۸۹۳ تن از محصولات متنوع را خواهد داشت.

ایتالیا، دومین تولیدکننده بزرگ فولاد اتحادیه اروپا، با مجموع سهمیه‌های ۳۶۰۴۷۷ تنی با فاصله پس از آلمان باقی ماند و حتی از سهمیه ۵۰۷۵۹۸ میلیون تنی هلند هم عقب ماند.

سیستم TRQ جایگزین تعرفه ۲۵ درصدی فعلی خواهد شد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، بر واردات فولاد اتحادیه اروپا در مارس ۲۰۱۸ اعمال کرد. مجموع حجم واردات سالانه تحت TRQ در ۵۴ دسته محصول، ۳٫۳ میلیون تن تعیین شده است.

با این حال، تعرفه‌های بخش ۲۳۲ همچنان توسط ایالات متحده بر واردات فولاد از سایر کشورها و مناطق اعمال می‌شود، اگرچه مذاکرات دوجانبه در مورد ترتیبات تجاری جایگزین در حال حاضر بین ایالات متحده و ژاپن در حال انجام است.

اخیراً، ایالات متحده و اتحادیه اروپا توافقی را برای جایگزینی تعرفه ۲۵ درصدی موجود بر محصولات فولادی اتحادیه اروپا و تعرفه ۱۰ درصدی برای محصولات آلومینیومی اتحادیه اروپا با سهمیه نرخ تعرفه (TRQ) اعلام کردند که از اول ژانویه ۲۰۲۲ اجرایی خواهد شد. در عوض، اتحادیه اروپا تعرفه‌های تلافی‌جویانه بر کالاهای ایالات متحده مانند محصولات کشاورزی و غذایی، کالاهای مصرفی و محصولات فولادی و آلومینیومی را تعلیق خواهد کرد که همچنین از ۱ ژانویه ۲۰۲۲ اجرایی می‌شود.

بر اساس ترتیبات TRQ، حجم‌های مبتنی بر سوابق تاریخی محصولات فولاد و آلومینیوم اتحادیه اروپا بدون اعمال عوارض بخش ۲۳۲ با شرایط خاصی وارد ایالات متحده می‌شود. ایالات متحده بر اساس حجم واردات سالانه قبلی محصولات اتحادیه اروپا، تعرفه‌های بخش ۲۳۲ را بر روی تقریباً ۵٫۵ میلیارد دلار فولاد اتحادیه اروپا و ۱٫۲ میلیارد دلار از آلومینیوم اتحادیه اروپا حذف خواهد کرد.

تفکیک دسته‌بندی‌های خاص محصولات فولادی و آلومینیومی واجد شرایط برای TRQ اعلام شده است. هر واردکننده آمریکایی باید به بررسی دقیق این دسته‌بندی محصولات برای تعیین محصولات واجد شرایط خود بپردازد.

به عنوان بخشی از توافقنامه ایالات متحده و اتحادیه اروپا، هر دو طرف توافق کردند:

  • حل و فصل اختلافات مربوط به تعرفه‌های بخش ۲۳۲ در سازمان تجارت جهانی

  • گسترش هماهنگی در امور بازرگانی و امور گمرکی

  • تعهد به مذاکره در مورد بازگرداندن شرایط تعادل در بازارهای جهانی فولاد و آلومینیوم و رسیدگی به شدت کربن

علاوه بر این، واردات محصولات مشتق شده از فولاد و آلومینیوم، از اتحادیه اروپا مشمول عوارض بخش ۲۳۲ نخواهد بود.

TRQ فولاد

برای TRQ فولاد اتحادیه اروپا، حجم کل واردات سالانه ۳٫۳ میلیون تن در ۵۴ دسته محصول فولادی تعیین شده است. حجم واردات بر اساس کشورهای عضو اتحادیه اروپا و با استفاده از حجم واردات دوره تاریخی ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ مشخص شده است. محصولات فولادی اتحادیه اروپا که مشمول سهمیه هستند، بدون هرگونه عوارض بخش ۲۳۲ وارد می‌شوند، در حالی که محصولاتی که بالاتر از مقدار سهمیه وارد می‌شوند، همچنان مشمول تعرفه ۲۵ درصدی خواهند بود.

برای واجد شرایط بودن برای معافیت از عوارض گمرکی تحت این سهمیه، محصولات فولادی باید در اتحادیه اروپا «ذوب و ریخته‌گری شده باشند».

TRQ فولاد بر اساس اولویت برای هر یک از ۵۴ دسته از هر کشور عضو اتحادیه اروپا تخصیص داده می‌شود و ایالات متحده اطلاعات به روز شده در مورد استفاده از سهمیه سه‌ماهه را در یک وب سایت عمومی ارائه می‌دهد. واردکنندگان ایالات متحده ملزم به ارائه اسنادی هستند که انطباق با الزامات ایالات متحده را تأیید می‌کند.

TRQ فولاد دارای یک مکانیسم تعدیل است که به موجب آن ایالات متحده سالانه سطح تقاضای فولاد ایالات متحده یا مصرف ظاهری را بر اساس داده‌های انجمن جهانی فولاد در سال قبل برای افزایش یا کاهش حجم TRQ بررسی می‌کند. استفاده از TRQ فولاد هر سه ماه یکبار بررسی می‌شود و در صورت درخواست اتحادیه اروپا، می‌توان به هرگونه عدم استفاده در مشاوره پرداخت./فولادبان

×