آسیا به زودی با "سونامی فولاد" ضربه خواهد خورد.

برخی از تحلیلگران بر این باورند که آسیا به زودی با یک سونامی فولاد روبرو خواهد شد و تحت تاثیر چندین فاکتور در سه ماهه دوم و سوم سال 2021 قیمت ها بالا می مانند.

آسیا به زودی با "سونامی فولاد" ضربه خواهد خورد.

پایگاه خبری فولاد ایران - برخی از تحلیلگران بر این باورند که آسیا به زودی با یک سونامی فولاد روبرو خواهد شد و تحت تاثیر چندین فاکتور در سه ماهه دوم و سوم سال 2021 قیمت ها بالا می مانند.

کاهش تعرفه های صادراتی

کاهش تخفیف های تعرفه های صادراتی در چین که احتمالا از 13 درصد به 9 درصد می رسد ماه های آتی قیمت ها را بالا نگه می دارد. تاکنون هم اثرات این تصمیم نمایان شده به عنوان نمونه فعلا تنها هند تامین کننده ورق گرم ویتنام است. پیشنهادات عرضه کننده های مفتول صادراتی چین نیز تحت تاثیر این خبر کم شده است.

افزایش کرایه حمل

فروشندگان چینی پیش از تغییر احتمالی سیاست ها، برای رزرو کشتی برای محموله های خود عجله کرده اند و این امر باعث شده نرخ کرایه حمل و نقل افزایش یابد. یک فعال در بازار کره جنوبی اظهار داشته که نرخ حمل و نقل آنقدر افزایش یافته است که نهایی نمودن هر معامله بر پایه قیمت  سی اف آر بسیار دشوار است. مسدود شدن کانال سوئز هم بر هیجانات بازار حمل و نقل افزوده و انتظار می رود در سه ماهه دوم و سوم سال نیز کرایه حمل بالا بماند.

محدودیت های تولید تانگشان

انتظار می رود محدودیت های تولید یک ساله فولادسازان در شهر تانگشان، قیمت فولاد در چین را برای باقی سال جاری میلادی بالا نگه دارد. در چند هفته گذشته پس از آنکه دولت چین به تولید کنندگان داخلی دستور کاهش تولید داد ، تولید ورق گرم در شهر تانگشان حدود 30 درصد کاهش یافته است.

کمبود سنگ آهن

مسائل اجرایی معادن و باران های شدید در برزیل بر حمل و نقل سنگ آهن تأثیر گذاشته و قیمت خلوص 65 درصد بالا خواهد ماند.

به گزارش فولاد ایران،  بارش های فصلی برزیل بر حمل سنگ آهن به بنادر تأثیر گذاشته است و در نتیجه حمل و نقل سنگ آهن فاین کاراجاس کمتر شده است. همچنین حاشیه سود بالای فولادسازی نیز قیمت سنگ آهن را می تواند بالا نگه دارد.

کمبود زغال سنگ

به طور کلی عرضه داخلی و وارداتی کک در چین به شدن کاهش یافته و از قیمت آن در این کشور حمایت کرده است. علاوه بر مسئله استرالیا از اواسط ماه مارس صادرات ذغال سنگ از مغولستان به چین هم به دلیل افزایش آمار ابتلا به کووید 19 در مغولستان به شدت کاهش یافته است.

×