انواع صفحه سنگ

صفحه سنگ ها یکی از انواع صفحه های فرز می باشند که دارای انواع مختلف می باشند که سعی ما بر آن است در این مقاله شما را بیشتر با این مقوله آشنا نماییم.

انواع صفحه سنگ

دستگاه فرز یکی از ابزارهای ضروری در اکثر امور فنی از جمله سنباده کاری و برش کاری (کاشی، سنگ، بتن و گچ) است که جهت استفاده باید صفحه سنگ فرز مناسب آن را نصب کرد. انواع صفحه فرز را بر اساس کاربرد به 4 مجموعه برش، الماسه، ساب و پولیش تقسیم و بر پایه نوع متریال قابل برش به هفت گروه برش آهن، سنگ، استیل، پروفیل، سرامیک، آهن و گرانیت دسته بندی می شوند. به دلیل تنوع موجود در بازار برای انتخاب سنگ فرز مناسب نیاز به دقت فراوان خواهیم داشت ، همچنین توجه به مواردی مانند قطر یا اندازه سنگ، حداکثر سرعت یا سرعت در حالت آزاد (متر بر ثانیه)، بیشترین دور، کاربرد صفحه و ضخامت آن ضروری است

انواع صفحه فرز

 1. صفحه فرز سیلیکون کارباید

به طور کلی از این صفحه برای شکل دادن به فلزات استفاده می‌شود، از این صفحه جهت سنگ زنی فلزات و پاک کردن جای جوش یا زنگ آهن و ایجادی ظاهری تمیز برای فلزات نیزاستفاده می گردد. همچنین برای لبه صفحات فلزی و تیز کردن ابزار هم کاربرد دارد.

 1. صفحه برش

این صفحات برای برش اجسام سخت مانند میله، مهره، میل گرد ولوله‌های فلزی مناسب است

 1. صفحه سمباده

تراشیدن رنگ کهنه از روی سطوح صافکاری چوب قبل از استعمال روغن جلا و دیگر پوشش‌های شفاف و رنگی صاف کردن سطوح و حذف برآمدگی‌ها و ناصافی‌ها

صفحه سنگ
 1. صفحه سنگ

این صفحه برای فرم دادن سریع لبه‌ها و تیز کردن ابزار مختلف کاربرد دارد.

 1. صفحه یا فرچه سیمی

از این سری برای زنگار برداری و صیقلی کردن سطوح و پاک کردن رنگ، زنگ آهن و از بین بردن برجستگی‌ها از روی صفحات سخت فلزی استفاده می‌شود.

 1. صفحه الماسه

صفحه الماسه در دو نوع خشک و تر وجود دارد که باید با توجه به نوع کاربرد،  صفحه مناسب را انتخاب کنید.

 1. صفحه فرز آلومینیوم اکسید

این صفحات چندکاره بوده و می‌تواند در نجاری و برش موادی مانند نئوپان استفاده شود

 1. صفحه فلپ دیسک

این صفحه شباهت زیادی به سری سیمی دارد اما به‌جای سیم، روی آن صفحه‌هایی روی‌هم قرار می‌گیرند. فلپ دیسک برای هم‌سطح کردن درزهای جوش‌کاری شده بسیار ایده‌آل است. فلپ دیسک برای صاف کاری برش‌های ناصاف و جلا دادن به فلزات کارآمد است. از این صفحه می‌توانید مانند سنباده زبر استفاده کرده و قسمت‌های چوبی اضافه را از بین ببرید.

معرفی انواع صفحه سنگ مخصوص دستگاه فرز

صفحه سنگ ها انواع محتلفی دارند که قابلیت نصب  روی دستگاه های مینی فرز و فرز دارند و برای برش و ساییدن نیز استفاده می شوند.

دانه هایی که در برش و سایش نقش مهمی ایفا می کنند،در این صفحه ها در تمام سطح صفحه پخش شده اند.صفحه سنگ های برش برای برش سنگ و فلز استفاده می شود.سنگ های ساب برای ساب آهن مورد استفاده قرار می گیرند.صفحه های برش پروفیل یا پروفیل بر نیز برای برش ورق ها و لوله های پروفیلی کاربرد دارند.

صفحه سنگ برش و ساب بر اساس تراکم دانه ها شماره گذاری می شوند. هرصفحه برش و ساب دارای یک شماره می باشد که اندازه دانه ها را تعیین می کند. و هر چه شماره روی صفحه بزرگتر باشد به مفهوم آن است که سایز الک که دانه ها باید از عبور کنند، کوچکتر است و نتیجتا سایز دانه ها ریز تر می شود. شماره های بزرگتر مثل ۷۰، ۱۰۰ و ۱۸۰ دانه های بسیار ریز و نرم هستند. این شماره صفحه معمولا برای کارهایی که نتیجه ظریف، نقاط تماس کوچک، و نه برای مواد سخت و ترد بکار گرفته می شوند. شماره های کوچکتر مثل ۱۰، ۱۶ و ۲۴ به معنی زبر تر بودن دانه ها و صفحه خواهد بود. دانه های درشت تر معمولا برای لایه برداری های سریعتر که ظرافت در نتیجه کار اهمیت ندارد بکار گرفته می شود.

صفحه های ساب و برش باید در برابر خوردگی،سایش،حرارت،ضربه،در برابر تغییر شکل مقاوم باشند.

 • صفحه سنگ برش ابزاری است به منظور برش، سابش، جدا سازی و … . این ابزار به صورت صفحه ای است که روی دستگاه فرز سنگبری یا فرز آهنگری یا مینی سنگ نصب می شود. خود صفحه دارای الیافی به منظور مقاوم سازی بیشتر در برابر شکستگی می باشد. استفاده از بهترین مواد اولیه با کیفیت بالا، دوام و ماندگاری بالا، سرعت براده برداری بالا، مطابقت با استانداردهای جهانی، کیفیت و ایمنی، مقرون به صرفه بودن و ایمن بودن، از پارامترهای مهم انتخاب سنگ می باشد. صفحات سنگ به منظور برش طیف گسترده ای از مواد شامل، گرانیت، سرامیک، شیشه، چوب، آهن، استیل، سنگ، پروفیل و … استفاده می شود. صفحه سنگ های برش در دو سایز استاندارد مینی و بزرگ در بازار موجود می باشند.
 • ابزار ساب یا لایه برداری

یک صفحه ساب در واقع یک ابزار برش می باشد یا به عبارتی یک ابزار برشی سایشی است. صفحه ساب (سنگ ساب) برای سایش و شکل دهی قطعات از جنس های مختلف استفاده می شوند و در سایزهای مینی و بزرگ می باشند.از سنگ ساب برای شکل دهی به گرانیت و لبه سنگ های ساختمانی نیز می توان استفاده کرد.در مواردی که اتصالات فلزی مثلا سازه ها، جوشکاری می شوند،در محل اتصال یک برآمدگی ایجاد می شود،از بین بردن این برآمدگی به وسیله سنگ ساب مورد استفاده قرار می گیرد.سنگ ساب قابلیت تیز کردن چاقو،انواع تیغه ها با کاربرد ابزار و سنباده های فلزی را نیز دارد.در یک صفحه ساب، در واقع صفحه درست مثل دندانه های یک اره عمل می کنند. ولی برخلاف اره، که تنها روی لبه آن دندانه دارد، صفحه ساب دارای دانه های سایشی می باشد که در تمام سطح صفحه پخش شده اند. هزاران دانه سخت و محکم در مقابل سطح کار حرکت می کنند تا تکه هایی از مواد قطعه کار را از آن جدا کنند.

صفحه سنگ
 • ساینده ها – دانه های ساینده و برنده

صفحه های برش و ساب و دیگر ساینده های ترکیبی (چسب و رزین و دانه های ساینده) دارای دو جزء اصلی هستند – دانه هایی که کار اصلی برش را انجام می دهند، و چسب یا نگهدارنده هایی که دانه ها را هنگامی که کار برش را انجام می دهند نگه می دارد. درصد دانه ها و چسب یا نگهدارنده و فضای اطراف آنها در صفحه سنگ تعیین کننده ساختار و کاربرد صفحه می باشد.

دانه ها یا عنصر ساینده بکار رفته در صفحه ها بر اساس نحوه برخورد صفحه با سطح کار، بکار گرفته می شوند. ساینده یا ساب ایده آل باید توانایی آن را داشته باشد که برندگی و تیزی خود را حفظ نموده و کمترین میزان کند شوندگی را داشته باشد. هنگامی که کند شدن شروع می شود، دانه های بکار رفته در صفحه ساب شروع به جدا شدن کرده، و دانه های جدید ظاهر می شوند و نقاط برش جدید ایجاد می شوند.

هر صفحه ساب یا ساینده متناسب با ویژگی های ذاتی برای سختی، قدرت، خرد شوندگی و مقاومت در مقابل ضربه خاص می باشند.

 • نوع دیگری از صفحه سنگ هست که با نام صفحه سنگ الماسه شناخته می شود. صفحه سنگ الماسه به شکل پره می‌باشد. از این صفحه سنگ‌ها برای برداشتن بخشی از بتن و بلوک‌های سیمانی، برش بتون، کاشی، گرانیت و سنگ استفاده می‌شود. پره‌های صفحه و فواصل بین پره‌ها باعث می‌شود تا دستگاه فرز سرعت بالایی داشته باشد. این نوع صفحه‌ها عملی چکش مانند دارد و در قطعه برش یا شیار ایجاد می‌کند.
 • یکی دیگر از انواع صفحه ها صفحه یا فرچه سیمی است که برای زنگار برداری و صیقلی کردن سطوح استفاده می شوند.

. بهتر است بدانیم که هر زمان که صفحه مستهلک شود و یا دچار فرسورگی شود باید تعویض شود.برای تعوض صفحه سنگ،دستگاه به برق متصل نباشد،با استفاده از آچار معمولی در دستگاه،مهره زیر صفحه را ثابت نگه دارید،آچار دیگر درون دستگاه که به شکل چنگال هست را در سوراخ های روی مهره که بین دستگاه و صفحه هست قرار دهید و در جهت فلش روی دستگاه بچرخانید.این دو آچار در جعبه تمامی فرزها هست،اما اگر این آچار ها در دسترس نبود،با انبر دست مهره را ثابت نگه دارید،پیچگوشتی را در یکی از سوراخ های مهره قرار دهید و در خلاف جهت چرخش صفحه بچرخانید تا صفحه آزاد شود

نکات ایمنی کار با صفحه سنگ برش:

 • در زمان کار با سنگ برش،زیر سطح برش هیچ وسیله ای نباشد.
 • پا و یا دست خود را در مسیر برش قرار ندهید.
 • در زمان انجام کار اگر احساس کردید که برش به درستی انجام نمی شود،صفحه را بیرون بکشید و بگذارید خنک شود.
 • حواستان به اطراف باشد تا کسی در اطراف نایستاده باشد تا در صورت حرکت احتمالی دستگاه فرز به افراد دیگر آسیب نرسد.
 • مواظب باشید سیم دستگاه فرز در مسیر برش قرار نگیرد تا از ایجاد حادثه جلوگیری گردد.

منبع:گروه تأمین محتوای فولاد24

دیدگاه ها