رفتن به محتوای اصلی

دنیای فلزات - دانشنامه

دانشنامه

آشنایی با فولاد ضدزنگ (قسمت اول)

فولاد ضد زنگ یکی از مهمترین دست آوردهای تولید فولاد در دنیاست. امکانات و کیفیت بالای این فولاد آن را به یکی از مهمترین و پر کاربردترین انواع فولاد تبدیل کرده است.

بخوانیم...

استاندارد میلگرد

امروزه نقش میلگرد های فولادی به عنوان یکی از مهمترین اجزای سازه ها بر هیچ کس پوشیده نیست. میلگردها انواع و اقسام مختلفی دارند و دارای استاندارد میلگرد  می باشند  که اطلاعات ناشناخته ی زیادی در خصوص این محصول وجود دارد . برخی از این اطلاعات را در این مطلب با شما به اشتراک می گزاریم.

بخوانیم...

دستگاه نوار نقاله

از دستگاه نوار نقاله جهت جابجایی و انتقال مواد و محصولات در کارخانه‌های تولیدی و بسته‌بندی استفاده می‌شود. دستگاه نوار نقاله با نام‌های دیگری مانند تسمه‌نقاله، تسمه کانوایر یا نوار کانوایر نیز شناخته می‌شود.

بخوانیم...

نبشی فولادی و استانداردهای آن

همه ما می‌دانیم که نبشی‌های فولادی یکی از تأثیرگذارترین مصالح در صنعت و ساختمان به حساب می‌آیند. شناخت هرچه بهتر و افزایش اطلاعات درباره‌ی این متریال مهم، به ما کمک می‌کند تا در هنگام خرید یا فروش این محصول، با دست‌پر به استقبال طرف مقابل برویم.

بخوانیم...

فولاد چیست؟

فولاد یکی از مهم‌ترین فلزاتی است که تاکنون بشر شناخته و به کارگرفته است. با آمدن نام فولاد، ذهن‌ها به‌طور ناخودآگاه به سمت مقاومت و سرسختی می‌رود. در دنیای امروز نقش این فلز را نمی‌توان انکار کرد، به‌طوری‌که شاید تا سالیان دراز جایگزینی برای آن نتوان یافت.

بخوانیم...

دستگاه نورد ورق

فرایند نورد یک فرایند کاهش ضخامت و افزایش طول است بدون اینکه در عرض ماده تغییری ایجاد شود. 

بخوانیم...

دستگاه نورد گرم چیست و چگونه کار میکند؟

ی از دستگاه‌هایی که در کارخانه‌های آهن و فولاد از آن برای شکل‌دهی فلزات استفاده می‌شود، دستگاه نورد گرم می باشد . از  دستگاه نورد گرم بیشتر برای تولید تختال از شمش‌های فلزی استفاده می شود. این دستگاه به دستگاه نورد شمشه نیز مشهور است.

بخوانیم...

دستگاه جوش لیزر فلزات

جوش لیزر فرایندی است که سرمایش و گرمایش یک حجم مشخص از یک یا دو ماده جامد را به تعادل می‌رساند و باعث مذاب شدن ماده و انجماد همان ماده می‌شود، جهت دستیابی به تعادل بین گرمای ورودی و خروجی باید تابش ثابت لیزر و گرما به‌صورت یکنواخت در قطعه کاری منعکس شود.

بخوانیم...

تسمه فولادی

تسمه فولادی را باید یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی در صنعت دانست و به نظر می‌رسد علی‌رغم بی‌نام‌ونشان بودن، کاربرد این محصول ازآنچه درباره آن می‌دانیم فراتر است. حتی بسیاری از مقاطع فولادی باز نظیر نبشی‌ها و ناودانی‌ها از تسمه‌ها تهیه می‌ گردند.

بخوانیم...

همه چیز درباره سوله

با شروع انقلاب صنعتی اروپا ساخت سوله به منظور کار در کارخانجات در کشورهای اروپایی رونق بسیاری گرفت و با همه ­گیر شدن صنعت سوله­ سازی، یکی از ارکان پیشرفت صنعت در هر کشوری شد. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع سوله و کاربرد آن آشنا خواهیم ساخت.

بخوانیم...

استانداردهای آهن و فولاد

استانداردهای آهن و فولاد  بوجود آمده اند تا تولید کننده گان کیفیت لازم را در تولیداتشان رعایت کنند و خریداران هم بتوانند محصولی را که خریداری می کنند بهتر شناخته و درست تر انتخاب کنند. برای شناخت هرچه بهتر این استانداردها تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

بخوانیم...

دامپا فلزی

دامپا یک ابزار به‌خصوص و منحصربه‌فرد جهت پوشش سقف‌های کاذب و شیروانی است. یکی از مزایای بسیار مهم سقف‌های فلزی این است که، سقف‌های فلزی قابل شست وشو است و برای  انواع شست وشو خشک و تر نیز مناسب است.

بخوانیم...

آشنایی با کوره‌ی بوته‌ای

کوره‌های بوته‌ای يكــى از متداول‌ترین کوره‌های ذوب می‌باشند كــه از گذشته تا به امروز مورد استفاده قرار می گیرند.

بخوانیم...

آشنایی با کوره‌ی القایی

کوره القایی با ایجاد جریان متناوب به سیم‌پیچی که دور مواد ذوب‌شونده پیچیده شده، فلزات را ذوب می‌کند. در صورتی‌ که در وسط سیم‌پیچ یک جسم رسانا مثل فولاد قرار بگیرد، میدان مغناطیسی ایجاد شده باعث القای جریان‌های گردابی در این اجسام می‌شود. افزایش انرژی به حدی است که می‌تواند جسم را ذوب کند.

بخوانیم...

آشنایی با کوره‌ی آنیل

یکی از کوره‌هایی که از آن برای برطرف کردن نقص‌های ساختار فولاد و بهبود ویژگی‌های آن مثل سختی و چکش‌کاری از آن استفاده می‌شود، کوره‌ی آنیل است. به فرآیندی که برای یک قطعه در این کوره رخ می‌دهد آنیل کردن یا بازپخت می‌گویند.

بخوانیم...