شماره های تماس

دنیای فلزات - دانشنامه

دانشنامه

شیـر پروانه ای چیست؟

شیر پروانه ای یا باترفلای ولو از دسته شیرهای ربع گرد می باشد که برای باز و بسته کردن و تنظیم جریان سیال به کار می رود. شیر پروانه ای يكي از ساده‌ترين انواع شیرآلات صنعتی است كه كاربرد آن در واحدهاي نفت و پتروشيمي متداول تر است با این وجود، کاربرد گسترده ای در سایر صنایع نیز دارد.

بخوانیم...

لوله اسپیرال چیست و چه کاربردی دارد؟

لوله اسپیرال از تبدیل یک کویل فلزی به یک لوله فولادی با یک درز قفل مارپیچی ۴ لایه، شکل می گیرد. فضای درونی این لوله برای کاهش زیان ناشی از اصطکاک، صاف بوده و دارای یک درز شیار در تمام طول بیرونی آن است. این لوله تقریباً ۲/۵ برابر لوله جوشی، نسبت به شکسته شدن مقاوم است.

بخوانیم...

میراگر و انواع آن

یکی از روش های کنترل ارتعاشات لرزه ای با جداسازی سازه (میراگر) از زمین در ساختمان و پل ها می باشد در روش جداسازی لرزه ای برای ساختمان هایی که نیاز بیشتری به مقاومت در برابر زلزله دارند سازه بر روی تکیه گاه هایی که قابلیت تغییر شکل جانبی زیادی دارند قرار می گیرد.

بخوانیم...

لرزه گیر چیست؟

لرزه‌ گیر همانگونه که از نامش پیداست ابزاری برای مهار ارتعاش و لرزه ها بر خطوط لوله می باشد که در جنس های مختلف تولید وعرضه می شوند که اگر این ارتعاشات برطرف نشود، می تواند باعث کاهش عمر مفید خطوط لوله شده و خساراتی به سیستم های تاسیساتی و خطوط انتقال سیال وارد کند.

بخوانیم...

لوله استیل دکوراتیو

حتماً تا به حال در دکوراسیون منازل لوکس و مدرن استفاده از لوله استیل را بسیار مشاهده کرده اید ،بله این همان لوله استیل دکوارتیو یا لوله استیل نازک است که به لوله استیل درزدارهم معروف است در ادامه نوشتار بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

بخوانیم...

گریتینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

گریتینگ که در زبان فارسی به عنوان درپوش از آن یاد می شود، سازه ای مشبکی شکل و بسیار سخت است که به دلیل توان باربری بالا در پروژه های سنگین صنعتی و شهری به کار گرفته می شود. درپوش انواع مختلفی دارد و هرکدام از این زیرمجموعه ها ویژگی ها و کاربردهای متنوعی دارند.

بخوانیم...

هر آنچه در مورد مهره و ماسوره‌ باید بدانید

از جمله اتصال دهنده ایی که استفاده از آن در صنعت لوله کشی زیاد به چشم می خورد، مهره و ماسوره می باشد. این ابزار نوعی اتصال دهنده است که از آن برای اتصال دو قسمت نر و ماده لوله کشی استفاده می گردد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید و با ویژگی های این وسیله بیش تر آشنا شوید.

بخوانیم...

بتن پیش ساخته ساختمان

بتن جزء مصالحی هست که امروزه بیشتر از سایر مصالح در ساختمان انواع بناها مثل ساختمان پل ها، ساختمان سدها، ساختمان مترو ها، بناهای مسکونی و اداری و غیره به کار برده می شود. با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی در قرن اخیر، علم شناخت انواع بتن و خواص آنها نیز توسعه قابل ملاحظه ای داشته است.

بخوانیم...

فلنج کور چیست؟

روش های گوناگونی جهت اتصال لوله و اقلام آن به همدیگر و یا به تجهیزات وجود دارد، مانند جوشکاری و … که یکی از این موارد اتصالات فلنجی می باشد. فلنج کور دسته ای از انواع فلنج ها می باشد که در لوله کشی و مسیرهای پر فشار کاربرد دارد.

بخوانیم...

کپ (درپوش) و انواع آن

اتصالات جوشی به اتصالاتی گفته می شود که به صورت یک تکه ساخته شده باشد. عموماً این محصول به صورت فولادی، استیل، درزدار، مانیسمان و فشار قوی با توجه به کاری که مد نظر است تهیه و تولید می شود. کپ نیز جزئی از اتصالات جوشی می باشد که دراین مقاله به توضیح آن می پردازیم.

بخوانیم...

متالورژی پودر

متالورژی پودر فرآيندی است كه در آن پودر فلزات با يكديگر مخلوط و پس از فشردن به شكل دلخواه در محيطي كنترل شده و در دماهايي پايين تر از نقطه ذوب عمده ترين ماده تشكيل دهنده مخلوط براي مدت زمان مناسبي حرارت داده مي شود تا سطوح ذرات پودر به همديگر متصل شوند و قطعه اي پديد آيد.

بخوانیم...

هر آنچه در مورد جوشکاری باید بدانیم ( آموزش جوشکاری )

جوشکاری از مسائل خیلی مهم در صنعت ساختمان است. اهمیت این امر به سبب ساخت و سازهای مرتفع که امروزه در تمام نقاط شهری و حتی روستایی به سرعت در حال پیشرفت است، چندین برابر شده تا آنجا که سازمان نظام مهندسی نیز با درک این مسئله دوره های مختلفی را برای بالا بردن آگاهی برگزار می کند.

بخوانیم...

عرشه فولادی چیست؟

عرشه فولادی چیست؟ منظور از سقف عرشه فولادی مقطع خمشی مختلطی است که از دو عنصر ورق‌های فولادی گالوانیزه ذوزنقه‌ای شکل و برش گیرها(گل میخ ها) ساخته می شوند و سپس با آرماتوربندی و بتن ریزی بر روی این ورق فولادی به اجرای این نوع سقف اقدام می کنند، در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

بخوانیم...

فرمینگ ورق گالوانیزه چیست؟

در این مقاله در نظر داریم شما را با نحوه فرمینگ ورق گالوانیزه و انواع آن آشنا نماییم. حضور مستمر در بازار، هزینه تولید و نگهداری پایین، عمر بالا و مقاومت در برابر خوردگی موجب محبویت این محصول در بین کاربران گردیده است.

بخوانیم...

جوشکاری فولاد گالوانیزه

سال هاست که جوشکاری فولاد گالوانیزه وجهه بدی به خود گرفته است و علت آن هم دود و بخار ناشی از این کار است که طی جوشکاری ایجاد شده و می تواند برای سلامت جوشکار بسیار خطرناک باشد. در حالی که اتمام جوشکاری با فرآوری قبل از گالوانیزه سازی فولاد ایده خوبی است.

بخوانیم...