شماره های تماس

دنیای فلزات - دانشنامه

دانشنامه

دستگاه برش لیزری فلزات فایبر

یکی از دستگاه های برش قدرتمندی که امروزه در صنایع، بسیار مورد توجه واقع شده، دستگاه برش لیزری فایبر است. جالب است بدانید که این دستگاه ها به وسیله فیبر نوری، پرتو لیزر را انتقال می دهند. استفاده از این دستگاه، گام بزرگی در تحقق کارآمدی حکاکی فلزات بوده است...

بخوانیم...

کاربرد آهن اسفنجی

از آهن اسفنجی به تنهایی استفاده زیادی نمی شود اما در تهیه آهن نرم از آن استفاده می شود، اما با گران شدن ضایعات آهن و مشکلات زیست محیطی، اهمیت آهن اسفنجی بیشتر شده است.با ما همراه باشید با ادامه این مطلب...

بخوانیم...

مستحکم سازی فلز بدون از دست دادن قابلیت چکش خواری

جالب است بدانید اخیراً محققان موفق به ابداع روشی شدند که سبب افزایش استحکام فلزات می گردد آن هم در شرایطی که خصیصه چکش خواری آن ها چندان دستخوش تغییر نگردد. این ابداع جدید در دید کلی بسیار ارزشمند و البته جالب خواهد بود. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

بخوانیم...

صفر تا ۱۰۰ اجرای آرماتوربندی استخر!

شنا در استخرهای آب یکی از مهیج ترین تفریحات و البته ورزش هاست. همه ما تجربه این سرگرمی مفرح را داشته ایم به خصوص در فصل های گرم سال. اما شاید برای ما این سوال پیش بیاید که اصلا فرآیند ساخت و آرماتوربندی یک استخر به چه صورتی است!؟

بخوانیم...

کپسول آتش نشانی

مواد قابل اشتعال و اکسیژن عناصر اصلی به وجود آمدن آتش هستند، اگر اکسیژن را از این مواد جدا کنیم آتشی هم به وجود نخواهد آمد. وظیفه اصلی کپسول آتش نشانی این است که به وسیله راهکارهای مختلفی همچون خفه کردن و یا کاهش میزان سطح اکسیژن باعث خاموش شدن آتش شوند.

بخوانیم...

متالورژی پودر

متالورژی پودر فرآيندی است كه در آن پودر فلزات با يكديگر مخلوط و پس از فشردن به شكل دلخواه در محيطي كنترل شده و در دماهايي پايين تر از نقطه ذوب عمده ترين ماده تشكيل دهنده مخلوط براي مدت زمان مناسبي حرارت داده مي شود تا سطوح ذرات پودر به همديگر متصل شوند و قطعه اي پديد آيد.

بخوانیم...

کناف و رابیتس چه تفاوت هایی باهم دارند؟

کناف و رابیتس چه تفاوت هایی با هم دارند؟ در این مقاله قصد داریم برای شما از کناف و رابیتس بگوییم و اینکه چرا باید در دکوراسیون و سقف های کاذب از آنها استفاده کنیم و حتی چه تفاوت هایی با هم دارند در ادامه این مطلب به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

بخوانیم...

جوشکاری ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه نوعی ورق فولادی است که برای جلوگیری از خوردگی به وسیله پوششی از جنس روی به روش گالوانیزاسیون پوشش داده می شود. این ورق دارای ابعاد خاصی است که در زمان استفاده به یکدیگر یا سایر ورق ها متصل می شود. اتصال این ورق به صورت جوش کاری صورت می گیرد.

بخوانیم...

فولاد فنرCK75 چیست؟

فولاد فنر CK75 چیست و چه کاربردی دارد؟ همانطور که می دانیم این فولاد جزء دسته فولادهای آلیاژی پرکاربرد می باشد که در استاندارد DIN آلمان به فولاد ۱۲۴۸ و در صنعت، به فولاد ۱۰۷۸ معروف می باشد.

بخوانیم...

تفاوت ورق آلوزینک و گالوانیزه

ورق های فولادی مختلفی در بازار یافت می شود که کاربرد فراوانی در صنعت دارند، من نام ورق گالوانیزه را بسیار شنیده ام اما با ورق الوزینک آشنایی زیادی ندارم اما با توجه به نامش حدس می زنم از پوشش آلومینیوم و زینک باشد با ما همراه باشید در ادامه مطلب با تفاوت ها و نیز شباهت های ورق آلوزینک و گالوانیزه ...

بخوانیم...

کلاه ایمنی چه کاربردهایی دارد؟

کلاه ایمنی کلاه مخصوص کار است که برای محافظت از سر در مقابل برخورد یا اصابت جسم سنگینی با سر استفاده می‌شود و اداره ایمنی و بهداشت کار (OSHA) کارفرمایان را ملزم به تهیه آن برای تمامی کارگران و کارمندان خود کرده است.

بخوانیم...

در مورد لوله گوشتدار چه می دانید؟

لوله گوشتدار، لوله تیوب خالی است که برای انتقال مواد استفاده می شود. لوله ها انواع مختلفی دارند و هرکدام بنا به نوع آن برای مصارف گوناگون کاربرد دارند. لوله های گوشتدار نوعی لوله ضخیم هستند که در ادامه به توضیح آن ها پرداخته ایم.

بخوانیم...

انواع رنده تراشکاری

رنده تراشکاری در تراشکاری ابزاری است که بر روی دستگاه تراش نصب می شود، که برای تراشیدن و شکل دهی به قطعات چوبی و فلزی معمولاً دوار به کار می‌رود. به دلیل تولید اقتصادی با دقت بالا و کیفیت دستگاه تراش را در فرم‌ها و شکل‌های مختلفی می‌سازند.

بخوانیم...

تقویت کننده اف آر پی ( FRP ) چیست و چه مزیت و معایبی دارد؟

استفاده از میله ها و میلگردهای FRP در تقویت سازه های بتنی تقریبا از دهه ۱۹۸۰ گسترش یافت. تا اواسط دهه ۱۹۹۰، شرکت های ژاپنی بیشترین مورد مصرف این نوع سازه ها را به خود اختصاص داده اند. استفاده از تقویت کننده FRP در سازه های اروپایی نیز و با ساخت یک پل بزرگراهی در سال ۱۹۸۶ آغاز گردید.

بخوانیم...

آشنایی با بشکه یا چلیک

بشکه یا چلیک چیست و چه کاربری دارد؟ متعارف‌ترین روش برای انتقال مواد، تزریق آن ها به درون بشکه‌ هایی است که دارای حجمی از پیش تعیین‌شده هستند. این بشکه ها باعث تسهیل امر جابه جایی شده اند.

بخوانیم...