شماره های تماس

دنیای فلزات - دانشنامه

دانشنامه

کوره های پیش گرم

کوره‌های پیش گرم یکی از عوامل اصلی نورد شمش است که از این کوره‌ها برای گرم کردن شمش‌ها قبل از نورد با حرارت معین و رساندن شمش‌ها به دمای کار استفاده می‌شود. اندازه‌ی حرارت لازم برای گرم کردن شمش‌ها به دمای اولیه‌ی آن بستگی دارد.

بخوانیم...

انواع سازه خرپایی

به سازه های فلزی مثلث شکلی که اجزای آن بدون انحنا بوده و اتصال آن ها به صورت لولا می باشد، خرپا گفته می شود. این سازه یکی از متداول ترین انواع سازه هایی است که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. با این مقدمه به سراغ معرفی انواع خرپا و ویژگی های آن ها می پردازیم.

بخوانیم...

تعریف لوله های لنس

لوله های لنس یکی از انواع لوله های فولادی به صورت تیوب می باشند. این لوله ها در سایزها و اندازه های مختلف ساخته می شوند. از لوله لنس با سايز و ضخامت و متراژ متفاوت جهت دمش اكسيژن درون مذاب و شستشوئي مجراي نازل تانديش،نازل دروني،نازل بيروني و برشكاري مورد استفاده قرار مي گيرد.

بخوانیم...

نبشی کرنربید چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کرنربید سازه گالوانیزه پانچ دار و محافظ کنچ های ۹۰ درجه در سقف و دیوار و یا ستون ها می باشد، این سازه نبشی به علت داشتن سوراخهای نامنظم و ضخامت ورق کم، جهت محافظت از گوشه های ساختار سقف کاذب و دیوار dry wall قبل از اجرای درزگیری مورد استفاده قرار می گیرد.

بخوانیم...

پروفیل بر چیست و چگونه استفاده می شود ؟

پروفیل بر در دسته‌ی ابزار آلات برقی قرار می‌گیرد و به علت قدرت بیشتر آن نسبت به فرزها در صنعت ساختمانی بسیار محبوب است، زیرا کار با فرز آهنگری هنگام برش بعضی پروفیل‌ها بسیار دشوار بوده و کار را برای کاربر سخت خواهد کرد اما پروفیل بر سخت‌ترین نوع پروفیل را به راحتی برش می‌زند.

بخوانیم...

آنچه باید درخصوص میلگرد ترمکس بدانید

در کشورهای مختلف از روش های گوناگون و پیشرفته ای جهت تولید میلگرد استفاده می کنند. از جمله مهمترین مباحثی که مهندسان باید آن را رعایت کنند ایمن کردن ساختمان در برابر زلزله است و اینکه از چه میلگردی استفاده کنند تا مقاومت ساختمان را برابر زلزله افزایش دهند.

بخوانیم...

میلگرد حرارتی در سقف تیرچه بلوک

از دیگر دغدغه های مهندسان ساختمان بروز مشکل ترک خوردگی سقف های تیرچه بلوک در اثر تجمع حرارت در بتن می باشد. به طور کلی به دلیل ماهیت فولاد، این فلز در هنگام قرار گرفتن در معرض رطوبت و دما با ایجاد انقباض و انبساط دچار شکستگی می شود.

بخوانیم...

لوله داربست چیست؟

لوله داربستی، لوله سیاه فلزی به طول ۶ یا ۳ متر است که از ورق سیاه (به روش نورد گرم) ساخته شده، همچنین این لوله ها دارای اتصالات مخصوص به خود هستند و معمولاً به صورت قالب و بست ساختار را تشکیل می دهند.این محصول در دسته لوله درز دار قرار می گیرد که از ورق نورد گرم شش متری تولید می گردد.

بخوانیم...

آرماتوربندی

بتن به تنهایی تحمل تنش های کششی و برشی ناشی از حوادثی از جمله باد ،زمین لرزه،ارتشاعات و ... را ندارد ، بنابراین در بیشتر برنامه های ساختاری نامناسب است.اما روشی برای نگه داشتن این سازه ها وجود دارد که به آن آرماتوربندی گفته می شود.

بخوانیم...

لوله api چیست و چه کاربردی دارد؟

فولاد خط لوله به صورت جوشکاری یا بدون درز و در محدوده اندازه بین ۳ میلی متر  قطر اسمی تا ۱.۴۲ متر قطر خارجی واقعی ساخته می شود و اساساً برای انتقال نفت و گاز به کار می رود. لوله انتقال تحت استاندارد API با مشخصات ۵L و CSA ساخته شده و بر اساس حداقل استحکام تسلیم (برحسب ksi) نام گذاری می شود.

بخوانیم...

آلومینایزینگ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ورق آلومینایز از پوشش آلیاژی از آلومینیوم، روی و سیلیکون بر روی ورق سرد تولید می‌شود. خواص خاص مقاومت به حرارت بسیار بالا (تا حدود ٤٥٠ درجه سلسیوس) در کنار قیمت اقتصادی نسبت به فولاد زنگ‌نزن، این محصول را برای کاربردهای خاص مقاوم به خوردگی و حرارت بسیار جذاب کرده است.

بخوانیم...

نحوه اجرای سازه رامکا در ساختمان

 ثابت نبودن موقعیت هر ستون، مشکلات قالب بندی و... از دست مشکلات جدی هستند که در فرآیند ساخت و ساز باعث درگیری و دغدغه افراد می شوند. برای حل این مشکلات و ادامه روند آسان تر ساخت و ساز محصولی به نام رامکا تولید گشت. برای شناخت بیشتر این محصول با ما همراه باشید.

بخوانیم...

روش های تولید فولاد خام

جالب است بدانید که فناوری های مورداستفاده  در مراحل بعد از به دست آوردن فولاد مذاب یا خام، یعنی ریخته‌گری و نورد، کم ‌وبیش یکسان هستند. اما برای به دست آوردن فولاد خام، از فناوری‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد. برای شناخت این فناوری ها با ما همراه باشید.

بخوانیم...

عایق رطوبتی ساختمان را بشناسیم...

یکی از دغدغه های اصلی ما پس از ساخت محل سکونت، حفاظت از آن در برابر بارندگی و رطوبت است. دغدغه عایق محل سکونت پیشینه بلندبالایی داشته است. با ما در این مقاله در کمتر از چند دقیقه انواع عایق رطوبتی را بشناسید...

بخوانیم...

بررسی لیزر برش CO2 و لیزرفایبر

در سالهای اخیر و بعد از پیدایش لیزر های فایبر سوالی پیش روی صنعتگران قرار گرفته که کدام یک بهتر است و اگر قرار باشد که دستگاه لیزر خریداری کنند کدام می تواند رضایت آنها را از هر جهت تامین کند .در این مقاله تلاش خواهم کرد تجربیات خود را در اختیار دوستان قرار دهم تا به تصمیم گیری آنها کمک کرده باشم.

بخوانیم...